آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240676
تاریخ انتشار : 2 تیر 1397 13:8
تعداد بازدید : 182

احتمال معافیت صادرکنندگان خصوصی از ورود ارز به نیما

رییس سازمان توسعه تجارت درباره سامانه نیما گفت: به دنبال راه اندازی سامانه ارزی نیما، این پرسش مطرح است که آیا تمرکز پاسخ دهی به نیازهای ارزی فعالان اقتصادی در یک سامانه مطلوب است یا آنکه باید شرایطی را فراهم کرد که دارندگان ارز و متقاضیان آن، خود بتوانند در تعامل با یکدیگر این امکان را فراهم کنند.

ایسنا - مجتبی خسروتاج با بیان اینکه در حال حاضر ۸۰ درصد ارز صادراتی کشور در گروه های صادراتی مشخص، از طریق سامانه نیما عرضه می شود، افزود: بر اساس بخشنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت، فهرست ۴۶۰ قلم کالا در حوزه محصولات پتروشیمی و معدنی تعیین شده است که ارز حاصل از صادرات این اقلام باید به سامانه نیما وارد شود.
خسروتاج با بیان اینکه طبق دستورالعملی که ابلاغ شده است، صادرکنندگان این ۴۶۰ قلم کالا باید طی مهلت شش ماه ارز صادراتی خود را در سامانه نیما عرضه کنند، گفت: شاید نیاز به تجدیدنظر برای کاهش این مهلت زمانی وجود داشته باشد، چرا که در حال حاضر در سامانه نیما با انبوه تقاضا برای ارز و عرضه محدود آن مواجه است.
خسروتاج از فعالان اقتصادی خواست تا از قضاوت های یکجانبه بپرهیزند و گفت: برخی توصیه کردند که دولت، مکانیزم بازار را برای ارز به رسمیت بشناسد و البته این انتقاد هم شنیده شد که چرا نرخ ارز از 3000 تومان به 7000 تومان رسید. ما راه میانه را برگزیدیم و اعلام کردیم که ۸۰ درصد فرایندها از طریق سامانه نیما انجام شود و ۲۰ درصد را به بازار آزاد بسپاریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :