آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2407
تاریخ انتشار : 3 آبان 1390 10:52
تعداد بازدید : 632

5 دلیل برای اثبات محبوبیت گوشی های هوشمند میان نوجوانان

افسون شدگان دنیای هوشمند

در زمان های گذشته بچه ها را معمولا در حال بازی و سرگرمی با ابزارهای کودکانه و غرق در دنیای کودکی می دیدیم اما این روزها دنیای کودکی متفاوت شده است. تماشای بچه ها در حالی که خیره به ابزارهای دیجیتالی، سرگرم و مشغول هستند، منظره ای است که این روزها مدام تکرار می شود. در این میان گوشی های هوشمند به دلیل قابلیت های بسیار و امکان دسترسی به اینترنت جذابیت بیشتری در میان رده های سنی زیر 16 سال یافته اند. بر اساس آمار کودکان و نوجوانان زیر 16 سال این روزها نسبت به سایر رده های سنی علاقه بیشتری به اینترنت دارند و همین علاقه باعث شده که گوشی های هوشمند به عنوان واسطه ای توانا برای ارتباط با وب محبوبیت شگفتی میان این رده سنی بیابد. بر این اساس یکی از بلاگ های جهانی نوکیا با ارایه دلایلی کودکان امروز را افسون شده موبایل نامیده است.

1- تعداد گوشی‌های موبایل کودکان بیشتر از بقیه است
در سال 2004 روزنامه گاردین از رشد مشترکان موبایل در کودکان کمتر از 10 سال خبر داد. در آن زمان 38 درصد از بچه‌ها حداقل یک دستگاه موبایل داشتند. اما تحقیقات جدید GFK نشان می‌دهد که 90 درصد از بچه‌های زیر 16 سال موبایل دارند. رواج گوشی‌های تلفن همراه به حدی زیاد بوده که بیشتر مدارس استفاده از آنها را ممنوع کرده‌اند. مثلا در نیویورک، کودکان برای نگه داشتن موبایل‌شان روزانه یک دلار به مدرسه می‌پردازند.
2- بیشتر از همیشه با موبایل سروکار دارند
نه تنها کودکان به موبایل مشتاق‌ترند بلکه آنها از مشتاق‌ترین کاربران در انتقال اطلاعات هم هستند. شرکت نیلسن به تازگی کشف کرده که ذخیره اطلاعات در میان نوجوانان آمریکایی بین سال‌های 2009 و 2010 چهار برابر شده است. بخشی از این نتایج به این شرح است: “بیشتر میزان این افزایش را پسران ایجاد کرده‌اند که بیشتر به گجت‌ها یا همان ابزارهای الکترونیکی علاقه‌مند هستند. این افراد 75 مگابایت را به خود اختصاص می‌دهند که نسبت به 17 مگابایت در سه ماهه دوم سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. در حالی که دختران، 53 مگابایت از اطلاعات را در مقایسه با 11 مگابایت در سال گذشته از آن خود کرده‌اند.
3- بیش از همه اس‌ام‌اس بازی می‌کنند
تنها سروکله زدن با محتوای موبایل نیست که در میان نوجوانان افزایش پیدا کرده است. در سال 2008 حدود 38 درصد از نوجوانان روزانه پیامک ارسال می‌کردند. در سپتامبر 2009، مرکز تحقیقاتی Pew گزارش داد که این رقم به 54 درصد افزایش پیدا کرده است. این همان چیزی است که با شنیدن آن می‌توان به این نتیجه ‌رسید که کودکان تا چه اندازه شیفته این ابزار الکترونیکی هستند.  افزون بر نیمی‌از نوجوانان آمریکایی روزانه 50 پیامک ارسال می‌کنند یا ماهانه یکهزار و 500 پیامک و از هر سه نفر یک نفر بیش از 100 پیام ارسال می‌کند؛ یعنی 3 هزار پیام کوتاه در ماه. تا آنجا که دختران نوجوان 14 تا 17 ساله قهرمانان تایپ پیام هستند. این گروه در روز تقریبا 100 پیام ارسال می‌کنند. شاید حیرت‌آور باشد، اما 42 درصد از نوجوانان اقرار می‌کنند که چشم‌بسته هم می‌توانند پیامک تایپ کنند.
4- نرم‌افزار طراحی می‌کنند
در حالی که نسل پیشین را به عنوان اولین کسانی که از موبایل استفاده می‌کنند، نسل Y می‌گویند، نسل فعلی موبایل‌بازها را اولین برنامه‌نویسان می‌گویند. فاهما والویا نوجوانی اهل اندونزی است که بیشتر اوقات فراغت خود را به ساختن بازی می‌گذراند تا به کودکان اندونزی زبان انگلیسی و مهارت‌های ابتدایی ریاضی را بیاموزد. با رشد انبوه نرم‌افزارها و برنامه‌های کاربردی شاید آن‌قدرها هم شگفت‌آور نباشد که بدانید این نوجوان فقط 12 سال دارد.
5- بدون تلفن همراه‌شان نمی‌توانند زندگی کنند
همه مردم می‌دانند که موبایل‌ها چقدر در زندگی امروز ما مهم هستند، اما 57 درصد از نوجوانان آمریکایی می‌گویند تلفن همراه در زندگی اجتماعی آنها به یک عامل اصلی و مهم تبدیل شده است. گروه دوم بر این باورند که تلفن همراه‌شان در مورد موقعیت‌ یا محبوبیت آنها در اجتماع، جواهرات، ساعت و کفش‌های گرانبها اطلاعات بیشتری می‌دهد. 83 درصد از آنها نیز از تلفن همراه برای عکس گرفتن و 63 درصد نیز برای ارسال عکس استفاده می‌کنند، یعنی آنها بیش از هر نسل دیگر زندگی موبایلی خود را ضبط می‌کنند.
این دلایل، شواهد خوبی بر این بودند که نشان دهیم موبایل بچه‌های امروز را طلسم کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :