آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240737
تاریخ انتشار : 3 تیر 1397 11:31
تعداد بازدید : 340

تا سقف 300 دلار به ازای هر گوشی

دلار 4200 تومانی به واردات موبایل تعلق گرفت

لیست کالاهای مشمول دلار 4200 تومانی به طور رسمی منتشر شد که بر اساس آن، ارز مبادله ای به واردات لپ تاپ، تبلت، موبایل و قطعات کامیپوتری اختصاص پیدا می کند.


تومانی به طور رسمی منتشر شد. آنطور که در این لیست مشخص شده واردات گوشی های موبایل نیز مشمول دریافت ارز 4200 تومانی می شود.
البته در مورد واردات گوشی های تلفن همراه، کمی محدودیت تعیین شده است. به این ترتیب که به ازای ورود هر گوشی موبایل، حداکثر 300 دلار ارز 4200 تومانی از محل ارز در نظر گرفته شده است. گوشی های موبایل تا قیمت 300 دلار در اولویت دوم قرار می گیرند و گوشی های گران تر در لیست سوم قرار دارند.
به این ترتیب اگر قیمت گوشی کمتر از 300 دلار باشد مشکلی وجود نخواهد داشت و واردکننده می تواند با ارز دولتی نسبت به واردات گوشی اقدام کند، اما گوشی های گران تر از 300 دلار در دسته کالاهای اولویت سوم قرار می گیرند که با نرخ دلار 4200 تومانی + قیمت اظهارنامه صادراتی تامین اعتبار می شوند. همچنین حقوق ورودی گوشی های موبایل 5 درصد تعیین شده 
است.
در حالی لیست واردات کالا و اقلام وارداتی با نرخ دلار مصوب منتشر شده که قیمت گوشی در بازار به شدت افزایش یافته است.
تا پیش از این واردات گوشی با دلار ۴۲۰۰ تومانی صورت می گرفت و از حدود ۱۰ روز پیش ثبت سفارش با نرخ مصوب غیرممکن شد. به این ترتیب قیمت ها به شدت افزایش یافته است. اگرچه تا پیش از این نیز شاهد افزایش قیمت ها بودیم اما افزایش نرخ جدید موبایل در حالی رخ داد که هیچ کالای جدیدی وارد نشده است. از سوی دیگر اتفاق جالبی که افتاده واردات گوشی به شکل مسافری صورت می گیرد. به گفته رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی، بازرگانان موبایل، کارت بازرگانی را کنار گذاشته و به صورت شخصی از طریق گذرنامه و به شکل مسافری، گوشی وارد می کنند.
مهدی محبی می گوید هم اکنون به دلایلی که مشخص نیست، سیستم گمرک باز است و هر مسافر با یک گذرنامه می تواند تا ۵ هزار گوشی را به صورت مسافری وارد کشور کند. به همین دلیل بازرگانان با پرداخت عوارض گوشی مسافری، نسبت به واردات گوشی اقدام می کنند و دست از واردات رسمی تجاری کشیده اند.
با همه این تفاسیر، مشخص نیست که این بازرگانان با ارز چه نرخی گوشی وارد می کنند و از سوی دیگر به دلیل اینکه هیچ نظارتی در بازار صورت نمی گیرد، گوشی را با نرخ دلخواه شان به فروش می رسانند که مصداق آن را می توان در عرضه آیفون های اپل دید که هم اکنون با قیمت بیش از ۱۰ میلیون تومان در بازار موجود است.
البته به گفته فعالان بازار، بسیاری از فروش گوشی ممانعت می کنند و جنس در بازار بسیار کمیاب شده است. این در حالی است که اجناس قدیمی با دلار ۴۲۰۰ تومان موجود است؛ اما بعد از تصویب نرخ ارز با قیمت بالاتر که هم اکنون گوشی هایی با قیمت بیش از 300 دلار را شامل نمی شود، قطعا باز هم شاهد افزایش قیمت گوشی خواهیم بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :