آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240739
تاریخ انتشار : 3 تیر 1397 11:34
تعداد بازدید : 246

برای جذب گردشگر

چین فیلترینگ اینترنت را در بعضی استان ها برمی دارد

چین دیوار عظیمی دور اینترنتش کشیده و سانسور اینترنت در این کشور به دلیل طیف وسیعی از قوانین و مقررات اداری بسیار شدید است. بیش از 60 درصد مقررات اینترنتی توسط دولت چین ایجاد می شود که توسط ISP ها، شرکت ها و سازمان های دولتی اجرا می شود. حال چین قصد دارد در آینده بخشی از فیلترینگ اینترنت اعمال شده بر استان هاینان را به منظور ترویج توریسم رفع کند.


The Verge- بیش از دو میلیون نفر، یعنی نیم میلیون نفر بیش از تعداد اعضای ارتش آزادی بخش چین برای کنترل و نظارت بر شبکه های اجتماعی با دولت چین همکاری می کنند. «دیوار بزرگ چین» که عظیم ترین سیستم سانسور آنلاین جهان است، فقط از نرم افزارها و سخت افزارهای پیچیده و چند لایه تشکیل نشده است، نیروی انسانی عظیمی هم اهداف حزب کمونیست چین در مواجهه با سرویس های آنلاین و شبکه های اجتماعی را به پیش می برد.
با این حال به گزارش مقامات چین، تا سال 2020 گردشگرانی که از استان هاینان بازدید خواهند کرد، به راحتی و بدون فیلترشکن به فیس بوک، توییتر و یوتیوب دسترسی خواهند داشت. هنوز مشخص نیست که آیا بقیه پلت فرم های اجتماعی نیز رفع فیلتر می شوند یا خیر. 
این طرح سه ساله روز پنجشنبه گذشته اعلام شد، البته این خبر یک روز بعد از روی سایت دولتی محلی برداشته شد. از همین رو هنوز مشخص نیست که این طرح به قوت خود باقی است یا خیر. با این حال برخی رسانه ها خبر دادند که این برنامه همچنان پا برجا است. هنوز دلیل حذف طرح از سایت محلی مشخص نشده است.
چین از طریق سیستم سانسور اینترنت خود یعنی «دیوار بزرگ آتش» دسترسی به بیشتر شبکه های اجتماعی و وب سایت های خبری خارجی را مسدود کرده است و حال براساس این گزارش، گردشگرانی که به دو شهر مهم استان هاینان سفر می کنند، می توانند بدون فیلتر به توییتر، فیس بوک و یوتیوب دسترسی داشته باشند. هنوز مشخص نیست که بقیه پلت فرم ها مثل گوگل، ایسنتاگرام و واتس اپ شامل این طرح می شوند یا خیر. 
جالب اینجاست که چین که حتی واکنش افراد نسبت به اخبار را سانسور می کند، می خواهد این سیستم سانسور را برای گردشگران بردارد.  یکی از کاربران ویبو، شبکه اجتماعی رسمی چین، در این مورد نوشته است: مطرح شدن این طرح در حالی است که مردم حتی اجازه و شانس این را ندارند که در مورد طرح اظهار نظر کنند. زیرا هزاران کامنت در این زمینه در ویبو حذف شده اند. 
گزارش ها نشان می دهد که حدود 163 کامنت در یک مقاله خبری در مورد طرح گردشگران هانیان در ویبو حذف شده اند. 
تصمیم جدید چین درباره کاهش محدودیت ها بر این بخش چندان هم تعجب برانگیز نیست. پیش از این بر بخش هایی از جمله ماکائو و هنگ گنک تمهیدات امنیتی ضعیف تر و نیز قوانین ساده تری (نسبت به سایر بخش های چین) اعمال شده بود. با این حال همین بخش ها گاهی اخطارهایی را از دولت دریافت کرده بودند. البته هنگ کنگ و ماکائو توسط دولت جداگانه ای اداره می شوند، اما اداره هاینان همچنان بر اساس قوانین چین است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :