آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240750
تاریخ انتشار : 3 تیر 1397 12:24
تعداد بازدید : 234

کوچک ترین رایانه جهان ساخته شد

محققان دانشگاه میشیگان رکورد ساخت کوچک ترین رایانه جهان را شکسته و نمونه ای عملیاتی به طول 0/3 میلی متر ساخته اند.

مهر – بر اساس گزارش منتشر شده از سوی دیلی میل، دانشگاه میشیگان رکورد شرکت ای بی ام برای ساخت کوچک ترین رایانه جهان را شکستند. آنها رایانه ای را با طول 0/3 میلی متر ساخته اند.
به گفته محققان این میکرو درایو از یک دانه برنج کوچک تر است. البته محققان دانشگاهی مطمئن نیستند که بتوان این دستگاه را رایانه خواند زیرا به محض قطع برق تمام برنامه نویسی و تاریخ های آن پاک می شوند.
دیوید بلائوو، محقق ارشد پروژه ساخت این سیستم می گوید: هنوز مطمئن نیستیم که بتوان این دستگاه ها را رایانه نامید. آمار این دستگاه ها حداقل قابلیت عملکرد ملزوم را دارند.
به هرحال ای بی ام در ماه مارس این رایانه یک در یک میلیمتری را به عنوان Think 2018رونمایی کرد. قبل از آن کوچک ترین رایانه جهان یک دستگاه Michigan Micro Mote در ابعاد ۲ در ۲ در ۴ میلیمتر بود که قابلیت حفظ برنامه و اطلاعات حتی هنگام خاموش بودن را داشت.
اما دستگاه جدید دانشگاه یک دهم رایانه ای بی ام و چنان کوچک است که حتی آنتن های رادیویی معمول را نیز ندارد. در عوض اطلاعات را به وسیله نور دریافت و منتقل می کند. همچنین یک ایستگاه کوچک، نور را برای برنامه ریزی و دریافت اطلاعات فراهم می کند.
 بلائو در این باره می گوید: ما به طور کلی باید با روش هایی جدید مدار را طراحی می کردیم که به برق کمتری نیاز داشته باشد و همزمان قابلیت تحمل نور را نیز داشته باشد.
نور منتشر شده از دستگاه مرکزی و همچنین از ال ای دی این دستگاه کوچک، می تواند امواجی در مدارهای کوچک ایجاد کند.
این دستگاه با استفاده از حسگر دقت ساخته شده است. بنابرای رایانه می تواند دما را در کوچک ترین مناطق مانند خوشه ای از سلول ها ردیابی کند و با دقت 0/1 درجه سلیوس گزارش دهد.
 محققان امیدوارند این دستگاه را بتوان در ارزیابی درمان های سرطان و همچنین انکولوژی به کار برد، زیرا دمای تومورها بیشتر از نقاط معمولی بدن است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :