آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240758
تاریخ انتشار : 3 تیر 1397 12:45
تعداد بازدید : 196

معاون علمی ‌و فناوری ریاست جمهوری:

۳۵۰۰ شرکت مبتنی بر فناوری در ایران شناسایی شدند

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در دومین همایش همکاری های بین المللی اقتصادی و فناوری ایران و اروپا اظهار کرد: رتبه جهانی ایران در تولیدات علمی به طرز چشمگیری از رده ۳۴ به ۱۶ ارتقا یافته است و ایران رتبه اول را در خاورمیانه دارد.

معاونت علمی- سورنا ستاری  گفت: تعداد دانشجویان ایرانی از ۲.۴ میلیون به ۴.۸ میلیون نفر افزایش یافته است. این مساله، ایران را از لحاظ تعداد مهندسان فارغ التحصیل در رده ۵ کشور برتر قرار داده است. مشارکت ایران در توسعه فناوری های پیشرفته زیستی (بیو)، نانو، انرژی تجدید پذیر، علوم شناختی و سلول بنیادین، رشد بی نظیری داشته است.
رییس بنیاد ملی نخبگان ایران افزود: ایران جمعیت بسیاری دارد که عمدتا تحصیل کرده هستند و پتانسیل کارآفرینی بسیاری دارند. نفوذ اینترنت و گوشی های هوشمند در ایران بسیار بالا است؛ ۳۳ میلیون نفر (بین ۲۰ تا ۴۰ ساله) از این فناوری ها استفاده می کنند. نفوذ گوشی هوشمند در هر ۱۰۰ نفر، ۱۳۰ عدد است. ۴۷ میلیون کاربر اینترنت در ایران وجود دارند.
وی گفت: آنها تقریبا نیمی از کل کاربران اینترنت در خاورمیانه را تشکیل می دهند. چنین احتمالاتی این اطمینان را  می دهند که کشور ما در بین مکان های بالقوه برای گسترش و رونق استارتاپ، قرار دارد.
ستاری ادامه داد: با تمرکز بر صحنه استارتاپ در ایران، اصلاحاتی در سیستم نوآوری انجام دادیم. برای مثال، مدل اکوسیستم تجاری و استارتاپ های جدید، شکل گرفته اند؛ امور مالی و سرمایه گذاری در اقتصاد مبتنی بر دانش، تسهیل شده اند و فرار مغزها معکوس شده است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، با بیان اینکه جهت ترویج کارآفرینی در زمینه فناوری، بیش از ۳۵۰۰ شرکت مبتنی بر فناوری، طی ۶ سال اخیر، شناسایی شدند، افزود: ما با ارائه معافیت های مالیاتی، معافیت های گمرکی، وام های کم بهره و بسیاری از امکانات توانمندسازی و برنامه های ترغیب کسب و کار، فعالانه از آن ها حمایت می کنیم. این شرکت ها در حال حاضر سالانه ۱۲ میلیارد دلار آمریکا، گردش سالیانه دارند و باعث ایجاد (تقریبا) ۳۰۰ هزار شغل مستقیم جدید شده اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :