آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 241500
تاریخ انتشار : 23 تیر 1397 1:31
تعداد بازدید : 480

واکنش اتحادیه صنف رایانه به تعطیلی واحدهای تجاری و فروشگاهی

تعطیلی بی اجازه، لغو پروانه در پی دارد

تعطیلی واحدهای صنفی کامپیوتر منجر به تعلیق پروانه کسب می شود.


فناوران- در ماه های اخر و در پی افزایش نرخ دلار آزاد، برخی از کسبه بازارهای کامپیوتر و دیجیتال اقدام به تعطیلی واحدهای فروشگاهی کردند. البته گروهی از این فروشندگان نبود مشتری را دلیل اصلی تعطیلی فروشگاه ها اعلام کردند و برخی نیز در اعتراض به سیاست های اقتصادی ترجیح دادند کسب و کار خود را تعطیل کنند.
در این باره البته سید مهدی میرمهدی، رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه اعلام کرده است که دلیل تعطیلی تعداد محدودی از واحدهای تجاری و فروشگاهی فقط و فقط نبود موجودی و مشتری است و کسبه بازارهای کامپیوتر اهل اعتصاب و اعتراض نیستند. این درحالی است که نه تنها تعداد فروشگاه هایی که کسب و کار خود را تعطیل کرده اند محدود نیست، بلکه در هفته های گذشته شاهد تعطیلی نیم روزی مرکز کامپیوتر پایتخت بودیم که کسبه دلیل این اتفاق را اعتراض کسبه به وضعیت بازار اعلام کردند.
بگذریم از این که دامنه این اعتراض های صنفی به سایر مراکز خرید و فروش کامپیوتر کشیده شد و برخی از فروشگاه ها اقدام به تعطیلی واحدهای فروشگاهی کردند؛ اما همچنان روسای مراکز خرید کامپیوتر و همچنین اتحادیه فناوران رایانه زیر بار این موضوع نمی روند.
با این حال این وضعیت بازار کامپیوتر به نحوی است که همچنان برخی از کسبه واحدهای فروشگاهی را بازگشایی نکرده و حتی روز به روز به تعداد واحدهای تعطیل افزوده می شود.
این موضوع موجب شد که اتحادیه صنف فناوران رایانه به تعطیلی واحدهای فروشگاهی واکنش نشان دهد و اعلام کند که تعطیلی واحدهای صنفی فناوری اطلاعات و رایانه، منجر به تعلیق پروانه کسب آنها می شود.
میرمهدی به مهر گفته است: ما به صورت رسمی در اطلاعیه ای به اعضای خود اعلام کرده ایم که در صورت تعطیلی واحدهای صنفی، پروانه فعالیت و کسب آنها به حالت تعلیق درمی آید.
این اطلاعیه مطابق با ابلاغیه سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام شده است.
از این رو فعالان بازار فناوری اطلاعات که واحد صنفی خود را به طور موقت تعطیل کرده یا با نصب پارچه و تابلو بر سر درب ورودی محل واحد صنفی، تعطیلی موقت خود را اعلام می کنند از نظر قانون، متخلف محسوب می شوند و در صورت مشاهده بازرسان و ارسال گزارش به سازمان تعزیرات حکومتی، پروانه کسب آنها به حالت تعلیق درمی آید.
این اتحادیه از واحدهای صنفی خواسته است که به منظور ایجاد ثبات و آرامش در سطح بازار، همکاری های لازم را انجام داده و واحد صنفی آنها همچون گذشته فعال باشد.
اما به گفته کارشناسان، راه حل مشکلات انکار آنها نیست و باید بابت این معضل که هم به ضرر فعالان بازار و هم خریداران است راهکار اساسی یافته شود. 
اتحادیه صنف فناوران رایانه اعلام کرد که در صورت هر موردی که مسوول واحد صنفی احتیاج به تعطیلی واحد تجاری یا فروشگاهی خود دارد، باید با مراجعه به اتحادیه و طی درخواست کتبی زمان و مدت تعطیلی را اعلام و مجوز دریافت کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :