آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 241501
تاریخ انتشار : 23 تیر 1397 1:32
تعداد بازدید : 514

وزیر فاوا: پخش اعترافات و فیلتر اینستاگرام برای انحراف از شفاف سازی ارزی است

در حالی که نیروی انتظامی و قوه قضاییه، می گویند پخش اعترافات تلویزیونی یک دختر در اینستاگرام، با نظر آنها نبوده است، وزیر فاوا از اهداف پشت پرده این اقدام پرده برداشت.


فناوران - یکی از داغ ترین اتفاقات اخیر، پخش اعترافات مائده در تلویزیون بود. مائده به جرم انتشار کلیپ هایی از رقص خود در اینستاگرام احضار و مورد بازجویی قرار می گیرد و فیلم این بازجویی، همراه با گریه های این دختر 17 ساله در صدا و سیما پخش می شود. موضوعی که با انتقاد گسترده برخی روحانیون، مقامات کشور، نمایندگان مجلس و مردم در شبکه های اجتماعی همراه شد.
نکته جال این که پخش اعترافات تلویزیونی وی هم زمان با سخنان خرم آبادی دبیر کارگروه فیلترینگ همراه بود که گفته بود اینستاگرام نیز به زودی فیلتر می شود.

پاسخ صدا و سیما: خواست مردم بود
پس از انتقادات فراوان به پخش این اعترافات تلویزیونی، مدیر کل روابط عمومی صداوسیما گفت: مردم و به ویژه خانواده ها در تماس با ما به شدت خواهان آگاه سازی در زمینه آسیب های اجتماعی هستند.
محمدحسین رنجبران به دفاع از پخش تلویزیونی این اعترافات پرداخت و گفت: صداوسیما باید در حوزه آسیب شناسی معضلات فرهنگی فعال عمل کند و این خواسته بسیاری از مخاطبان است. مردم و به ویژه خانواده ها در تماس با واحد ۱۶۲ خواهان برنامه های آگاهی بخش در حوزه آسیب های فضای مجازی هستند و بر مبنای این درخواست ها و وظیفه ذاتی رسانه برنامه ها و مستند های فراوانی در این زمینه در آینده روی آنتن خواهد رفت.
مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما افزود: بر اساس صحبتی که امروز با مسوولان ناجا داشتم برای این افراد حکم قضایی صادر شده بوده و حتی مقام قضایی درخواست کرده بوده است تا موضوع این افراد حتما رسانه ای شود.

قوه قضاییه: ربطه به ما نداشت
پس از سخنان مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما یک منبع مطلع در قوه قضاییه، هرگونه ارتباط پخش اعترافات دختر اینستاگرامی با قوه قضاییه را رد کرد. به گزارش ایسنا، این منبع مطلع در قوه قضاییه گفت: پخش اعترافات دختر اینستاگرامی در تلویزیون ارتباطی با قوه قضاییه نداشته و درخواستی نیز جهت پخش از سوی مسئولان قضایی و قاضی وجود نداشته است.

پلیس فتا: مائده پرونده ای نداشته است
پلیس فتا نیز آخر هفته گذشته در اطلاعیه ای تاکید کرد که مائده هژبری فاقد پرونده انتظامی و قضایی در پلیس فتا ناجا و پلیس فتا استان ها بوده و احضار و مصاحبه با وی توسط پلیس فتا صورت نگرفته است.
در اطلاعیه پلیس فتا آمده است: «به استحضار ملت شریف ایران می رساند، با توجه به پیگیری اصحاب محترم رسانه و با عنایت به اینکه اخیرا در رسانه های مختلف به ویژه شبکه های اجتماعی، اخباری در خصوص فعالیت های غیرقانونی خانم مائده هژبری مطرح گردیده است، در بررسی های همه جانبه و دقیق به عمل آمده محرز و مشخص شد که نامبرده فاقد پرونده انتظامی و قضایی در پلیس فتا ناجا و پلیس فتا استان ها بوده و احضار و مصاحبه با نامبرده توسط پلیس فتا صورت نگرفته است».
فیلتر اینستاگرام، انحراف افکار عمومی؟
در همین حال محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات که پیشتر با افشای فهرست کسانی که با ارز دولتی موبایل وارد کرده بودند، از سوی برخی تحت فشار قرار گرفته بود، موضوع بسته شدن اینستاگرام و پخش تلویزیونی این اعترافات را غیر طبیعی دانست.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه موضوع بستن شبکه اجتماعی اینستاگرام از سال ۹۲ شکل گرفت گفت: پیش کشیدن ماجرای دختر حاشیه ساز اینستاگرام، حاصل تصمیم کسانی است که منافعشان از شفافیت ارزی درخطر است.
آذری جهرمی در یک برنامه رادیویی درباره فیلترینگ اینستاگرام که زمزمه های آن مطرح است، گفت: همانطور که قبلا گفتم، این زمزمه ها مطلب جدیدی نیست و موضوع بستن شبکه های اجتماعی از سال ۹۲ شکل گرفت.
وزیر فوا افزود: به نظرم این زمزمه های اخیر یک بحث انحرافی برای انحراف افکار عمومی از موضوع شفاف سازی بود و اتاق فکرهایی پشت آن قرار دارد. وی با بیان اینکه پیش کشیدن موضوع دختر خانمی که در اینستاگرام فعال بود و فیلتر این شبکه اجتماعی، حاصل تصمیم اتاق فکرهایی بود که منافعشان از موضوع شفاف سازی ارزی به خطر افتاده است، گفت: البته نه اینکه بگویم صداوسیما و مسئول محترمی که در این موارد مصاحبه کرده است، اتاق فکر هستند.
آذری جهرمی یادآور شد: وقتی فضای کشور روی مطالبه شفاف گرایی قرار گرفته تا تکلیف ارزهایی که گرفته شده مشخص شود، یک باره خانمی تبدیل به سوژه خبری بزرگی می شود که کل دنیا شروع به صحبت کردن درباره او می کنند که به نظر من طبیعی نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :