آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 241502
تاریخ انتشار : 23 تیر 1397 1:35
تعداد بازدید : 503

معماری و دانش فنی سامانه های ذخیره سازی بومی شد

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم رونمایی از دولت همراه اعلام کرد که سامانه های ذخیره سازی استفاده شده در این پروژه، به دست متخصصان کشور در دانشگاه شریف ساخته شده است. نصراالله جهانگرد معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات نیز در نشستی خبری، حمایت از ساخت سامانه های ذخیره سازی بومی در دانشگاه شریف را به عنوان یکی از نمونه های موفق حمایت از تولید داخل برشمرد.


علی اصلان شهلا
Alishahla13@
 تاسیس شرکت پرسا چه زمانی و به چه شکلی بود؟ چه شد اصلا به فکر بومی سازی سامانه های ذخیره سازی افتادید؟
باور عموم این بود که فعالیت در این حوزه با توجه به حضور شرکت های قدرتمند غربی از جمله شرکت های معتبر امریکایی و ژاپنی بسیار دشوار و عملا غیرممکن است. با این حال ما تلاش خود را به صورت جدی از سال 1392 آغاز کردیم و در سال 1394، نمونه اولیه با قدرت ذخیره سازی داده با سرعت بالا و دسترسی سریع و مطمئن آماده شد. پس از آماده سازی نمونه اولیه، شرکت پردازش و ذخیره سازی سریع داده (پرسا) در سال 1394 و با هدف تحقیق و توسعه (R&D) در  حوزه شبکه های کامپیوتری و همچنین طراحی و تولید سامانه های ذخیره سازی داده های حجیم (SAN Storage) تاسیس شد و اقدام به تولید دستگاه های ذخیره ساز با قابلیت کارایی، اطمینان و دسترس پذیری بالا کرد تا نیاز بازار داخل را برطرف کند. 
 چه محصولاتی در پرسا تولید می شود و این محصولات مناسب چه مشتریانی است (خوب است تعدادی از مشتریانی که اکنون استفاده می کنند نیز نام برده شود)؟
شرکت پرسا در حال حاضر اقدام به تولید سه محصول با نام های SAB–SE، SAB–MX، SAB–All–Flash با برند HPDS می کند. نخستین محصول ما SAB–SE است که توانایی ذخیره سازی فضای خام معادل با ۲۴۰ ترابایت را دارد. البته در صورت افزودن JBOD  این مقدار تا ۱ پتابایت نیز قابل افزایش است. از جمله ویژگی های مهم این محصول می توان به پشتیبانی از پروتکل های ارتباطی پرسرعت همچون  iSCSI،  Fiber Channel FC و InfiniBand اشاره کرد، همچنین استفاده از ویژگی رده بندی داده با استفاده از ماژول اختصاصی شرکت پرسا تحت عنوان RapidStore  که در آن اطلاعات به صورت خودکار میان رده های مختلف دیسک، ذخیره می شوند، دیگر ویژگی این محصول است.  در حال حاضر این ماژول نرم افزاری به عنوان پتنت، ثبت داخلی و بین المللی شده است.
محصول ذخیره سازی بعدی نا با نام SAB–MX را می توان یکی از برترین محصولات ذخیره سازی شرکت پرسا به شمار آورد و آن را نمونه قدرتمندشده محصول SAB–SE دانست. در حال حاضر ظرفیت اولیه این محصول برابر با ۴۸۰ ترابایت (480TB) است که با توجه به پشتیبانی از JBOD، تا ۲ ترابایت نیز قابلیت افزایش دارد. 
محصول سوم ما نیز SAB–All–Flash است که با هدف پردازش و ذخیره سازی بسیار سریع داده طراحی، تولید و روانه بازار شده است.  بارزترین ویژگی این محصول توانایی بسیار بالای آن در پردازش و ذخیره سازی داده های تصادفی است، به گونه ای که قادر به انجام 300 هزار تراکنش تصادفی در واحد زمان (300,000 IOPS) است. در حال حاضر این محصول به عنوان اساسی ترین راهکار برای پردازش و ذخیره سازی بسیار سریع داده به شمار می رود.
 به طور عملیاتی این محصولات در کجا زیر بار رفته اند؟
مخاطبان محصولات ما شرکت های دارای مراکز داده خرد و کلان شرکت های بزرگ فناوری اطلاعات، بانک ها، شرکت های بیمه، سازمان های چندرسانه ای، سازمان های نظامی و انتظامی، سازمان های مخابراتی و به طور کلی شرکت ها و سازمان هایی که نیازمند ذخیره سازی و دسترسی سریع به  اطلاعات را دارند، به شمار می روند.
تاکنون بیش از 10 سازمان و ارگان مهم از محصولات پرسا استفاده کرده اند که عبارتند از: شرکت خدمات انفورماتیک، سازمان فناوری اطلاعات ایران، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، آزمایشگاه خدمات ارزش افزوده (وصل)، دانشگاه صنعتی شریف، شهرداری تهران، بانک ملی، شرکت خدمات انفورماتیک، مرکز داده لشگر سازمان سازمان فناوری اطلاعات، مرکز داده همدان سازمان فناوری اطلاعات، مرکز داده البرز سازمان فناوری اطلاعات، مرکز داده گیلان سازمان فناوری اطلاعات.
 چقدر از محصول شما داخلی سازی شده است؟ اصولا آیا باید به سمتی برویم کل محصول را در داخل تولید کنیم یا استراتژی شما چیز دیگری است؟
آنچه در سامانه ذخیره سازی اهمیت و ارزش افزوده محسوب می شود، معماری سخت افزاری و نرم افزاری، ویژگی های و امکانات محصول و همچنین پارامترهای دسترس پذیری و قابلیت اطمینان است. آنچه در شرکت پرسا انجام می پذیرد و می تواند به عنوان بخشی از ارزش افزوده محصول به حساب آید، شامل فرآیندهای معماری محصول، طراحی تفصیلی، انتخاب اجزای سامانه، طراحی و پیاده سازی ماژول های پسین سامانه، سفارشی سازی سیستم عامل، طراحی و پیاده سازی ماژول های حیاتی سامانه از جمله ماژول حافظه نهان و کارکردهای اصلی سامانه، بروزرسانی و پیکربندی سخت افزار قطعات، طراحی و پیاده سازی واسط گرافیکی، آزمون کارایی، قابلیت اطمینان و امنیت قطعات، یکپارچه سازی سخت افزاری، یکپارچه سازی نرم افزاری، آزمون کارایی، قابلیت اطمینان، امنیت سامانه است.
اصولا شرکت های بزرگ و مطرح دنیا تمام قطعات محصولات خود را تولید نمی کنند، زیرا این کار علاوه بر اینکه به فضای بسیار زیاد و نیروی متخصص بسیاری نیازمند است، از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه نیست. به همین دلیل ساخت قطعاتی همچون پردازنده، دیسک توسط شرکت تولید نمی شود، اما این قطعات قبل استفاده، صحت و نحوه عملکرد آن ها مورد ارزیابی و تست قرار می گیرند. 
 محصولات شما در مقایسه با محصولات خارجی از لحاظ کیفی و قیمتی چه جایگاهی دارد؟ آیا کیفیت محصولات در آزمایشگاه های داخلی و خارجی مورد سنجش قرار گرفته است؟
به منظور اطمینان از عملکرد و دقت محصولات، سامانه ها به مدت ۲ سال در اختیار نهادهای مختلف از جمله دانشگاه صنعتی شریف، مرکز خدمات انفورماتیک و ... قرار داده شدند و نتایج به دست آمده مطابق با اظهارنظرهای این سازمان ها، مطلوب ارزیابی شد. همچنین این محصولات در چندین آزمایشگاه داخلی و خارجی تحت تست قرار گرفتند. 
از نظر قیمتی محصولات ذخیره سازی شرکت پرسا نسبت به محصولات مشابه خارجی در حدود 30 در صد ارزان تر است و مزیت عمده ای که نسبت به نمونه های خارجی دارد پشتیبانی و خدمات پس از فروش شبانه روزی و بومی سازی دانش فنی این محصولات است. با توجه به این که کلیه معماری و دانش فنی این سامانه های ذخیره سازی بومی هستند، اگر در قسمتی دچار مشکل شود به راحتی این مشکل از طریق تیم متخصص پشتیبانی قابل پیگیری و حل است که این موضوع را در نمونه های مشابه خارجی نمی بینیم. 
 وقتی نام تولید بومی و ملی را می شنویم، ناخوداگاه یاد یک سری پروژه های نافرجام می افتیم که با وجود تبلیغات و حمایت های زیاد، عملا شکست خوردند. پرسا برای تولید محصولاتش چه حمایت هایی گرفته است؟ آیا کار به مرحله اقتصادی رسیده و پروژه سود ده است؟
شرکت پرسا با تکیه بر دانش فنی متخصصان زبده ایرانی اقدام به تولید این محصول داخلی کرده است و توانسته اقدام به تولید محصولاتی با کیفیت با کاربری و دسترسی بالا کند. پس از گذر از مراحل سخت و دشوار و چند سال تلاش مستمر، و همچنین تست محصولات در دانشگاه شریف و مرکز خدمات انفورماتیک، اکنون در جایگاه یک تولید کننده موفق قرار داریم. متخصص حوزه های مختلف از جمله کامپیوتر، مکانیک، مدیریت ها و سایر علوم مرتبط با این محصول در این شرکت مشغول به فعالیت هستند و نتایج عملکرد دستگاه ها، نشان دهنده سطح کیفی آنهاست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :