آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 241504
تاریخ انتشار : 23 تیر 1397 1:38
تعداد بازدید : 404

شفافیت و نقش کمرنگ نهادهای خصوصی

علی شمیرانی-وقتی از بخش خصوصی حرف می زنیم، منظور تشکل هایی است که در قالب های مختلفی از جمله اتحادیه، صنف، سازمان، انجمن، سندیکا و سایر اشکال دیگر فعال هستند.


Shemirani@
در حوزه ICT کشور اما مثل پراکندگی گسترده در بخش دولتی، شاهد تنوع گسترده تشکل های بخش خصوصی هستیم که حتی پیدا کردن نام تمام آنها در یکجا نیز ممکن و میسر نیست. در این میان یک ویژگی اما شامل حال اکثر قریب به اتفاق آنها می شود. تشکل های بخش خصوصی همچون گذشته نقش مهمی در تصمیمات کلان و دولتی ایفا نمی کنند. 
نمونه بارز آن را در ماجرای انتشار نام واردکنندگان اقلام فناورانه با ارز دولتی شاهد بودیم که نشان داد از هیچ کدام از فعالان بخش خصوصی حوزه فاوا حتی یک نظرخواهی ساده برای اعطای این ارزها صورت نگرفته است و دولتمردان خود راسا ابتدا تا انتهای کار را در دست گرفته اند. به همین دلیل بود که وقتی گوشه ای از این فهرست به شکل گزینشی منتشر شد، تازه مسوولان تشکل های خصوصی در جریان نام و شرکت های دریافت کننده این ارزها قرار گرفتند. به عبارت دیگر تا پایان این رویه، هیچ کمکی از تشکل های حوزه فاوا حتی به شکل نمادین و صوری آن هم نه به جهت تایید شرکت های مجاز که به منظور انتقال بخشی از مسوولیت نظارت بر آنها هم صورت نگرفته است.
از برخورد قیم مابانه دولتمردان با تشکل های خصوصی حوزه فاوا و نادیده گرفتن آنها که بگذریم، این ماجرا روی دیگری نیز دارد، یعنی جایی که این اصناف، انجمن ها و اتحادیه ها حتی از ظرفیت های قانونی خود در اطلاع رسانی و ایجاد شفافیت نیز کوتاهی کرده و می کنند. البته این مساله متوجه تمام این تشکل ها نیست و انگشت شماری از آنها حداقل هر از گاهی یک مصاحبه خشک و خالی با برخی رسانه ها کرده و هشدارهایی داده و می دهند. اما این تلاش ها نیز به دلایل متعدد کفایت نکرده و در نتیجه شاهد تداوم شکل گیری تشکل های جدیدتر و انشعاب های بیشتر با امید رسیدن به خواسته های فعالان این بخش هستیم و این رویه یعنی کوچک و کوچک تر شدن توان مذاکره و تاثیرگذاری بخش خصوصی بر تصمیمات کلیدی و کلان. با تمام این تفاسیر اما حداقل انتظاری که قابل چشم پوشی نیست، پیگیری مستمر و قاطع ایجاد شفافیت در خصوص ماجرای نحوه تخصیص ارزهای دولتی و عاملان و بانیان ایجاد مشکلات ناشی از آن از سوی فعالان بخش خصوصی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :