آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 241510
تاریخ انتشار : 23 تیر 1397 12:18
تعداد بازدید : 528

در نشست مشترک کمیسیون کسب و کارهای نوین با کمیته دانش‌بنیان سازمان سرمایه‌گذاری خارجی مطرح شد

هدایت سرمایه گذاری خارجی نیازمند آموزش و بانک های اطلاعاتی است

نشست مشترک کمیسیون جوانان، کارآفرینی و کسب و کارهای نوین دانش بنیان اتاق ایران و کمیته دانش بنیان سازمان سرمایه گذاری خارجی، در محل اتاق ایران برگزار شد.

اتاق ایران - در این نشست که ریاست آن را افشین کلاهی رییس کمیسیون جوانان، کارآفرینی و کسب و کارهای نوین و دانش بنیان اتاق ایران برعهده داشت، مریم فرجی رییس اداره تشویق سرمایه گذاران خارجی سازمان سرمایه گذاری خارجی به توضیح ساز و کارهای سازمان سرمایه گذاری خارجی برای تامین منابع مالی و جذب سرمایه گذاری خارجی برای شرکت های دانش بنیان به ویژه شرکت های استارت آپی پرداخت. فرجی با بیان این موضوع که پراکندگی شرکت های فعال در حوزه دانش بنیان، امکان تصمیم گیری واحد در این حوزه را سخت کرده، تشکیل کارگروه مشترک میان سازمان سرمایه گذاری خارجی و اتاق ایران را نقطه عطفی در کمک به توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان دانست.
فرجی با بیان این موضوع که سرمایه گذاری خارجی با جذابیت ها و ریسک هایی همراه است و برگشت منابع و سود برای خارجی ها، یکی از مهم ترین فاکتورهای اصلی در تصمیم گیری خارجی ها برای سرمایه گذاری است، گفت: در قانون حمایت و تشویق سرمایه گذاری خارجی (FIPPA) برگشت سود و کاهش ریسک سرمایه گذاری خارجی ضمانت شده است و نگرانی از این بابت در شرایط فعلی بین المللی وجود ندارد.
فرجی در ادامه توضیحات خود، گفت: متاسفانه در ایران مشابه تنگناهایی که برای سرمایه گذار داخلی وجود دارد، برای سرمایه گذاران خارجی هم وجود دارد و تحت تاثیر همین موضوع و دیگر مولفه های اقتصادی که فضای کسب و کار در کشور را با چالش هایی مواجه کرده، سرمایه گذاری خارجی در کشور با اما و اگرهایی همراه است.
 طراحی بسته های هوشمند سرمایه گذاری 
فرجی با اعلام مکاتبات صورت گرفته از سوی سازمان سرمایه گذاری خارجی با ریاست جمهوری به منظور هوشمندسازی مشوق های سرمایه گذاری، تصریح کرد: هدف از تدوین این هوشمند سازی، هدایت سرمایه گذاران خارجی است تا این سرمایه گذاران در پروژه هایی اقدام به سرمایه گذاری کنند که سرمایه گذار یا کارآفرین داخلی، امکان یا تمایل سرمایه گذاری در آن پروژه را نداشته باشد. او همچنین تاکید کرد: شناسایی اولویت های توسعه، یکی از مهم‎ترین فاکتورهای تاثیرگذار در جذب سرمایه گذاری خارجی است، به همین دلیل با هدف شناسایی اولویت های توسعه هر استان، طی رایزنی های صورت گرفته با استانداری های کشور خواسته شد تا این اولویت ها یا پروژه های مهم را برای جذب سرمایه گذاری های خارجی به سازمان معرفی کنند. هدف از این اقدام که از دو سال پیش آغاز شده، علاوه بر هدایت سرمایه گذاری خارجی، تدوین نقشه راه برای تامین مالی سرمایه گذاری خارجی است.
 فعالیت 4100 شرکت دانش بنیان مجوزدار 
در ادامه این نشست، افشین کلاهی رییس کمیسیون جوانان، کارآفرینی و کسب و کارهای نوین دانش‎بنیان اتاق ایران از فعالیت 4100 شرکت دانش بنیان در رشته های مخالف که موفق به اخذ مجوز فعالیت شده اند خبر داد و گفت: اتاق ایران معتقد است که اکوسیستم دانش بنیان کشور فراتر از این اعداد و ارقام است؛ چون از یک طرف بسیاری از شرکت ها موفق به اخذ مجوز نشده اند و از طرف دیگر، بسیاری در این حوزه فعالیت بسیار خوبی دارند اما به دنبال اخذ مجوز نیستند. با این حساب می توان گفت که حدود 20 تا 25 هزار شرکت دانش بنیان در کشور مشغول به فعالیت هستند.
 بروکراسی اداری، گرفتاری سرمایه گذاران خارجی 
مجید سروش دبیر کمیسیون جوانان، کارآفرینی و کسب و کارهای نوین دانش‎بنیان اتاق ایران نیز ضمن انتقاد از روند صدور مجوزها که سرمایه گذاران خارجی را در کشور با چالش مواجه کرده، پیشنهاد داد: به نظر می رسد با تهیه یک بسته پیشنهادی از سوی سازمان سرمایه گذاری خارجی برای دیگر نهادها و ارگان ها که سرمایه گذاران با آنها درگیر هستند، بتوان در روند صدور مجوزها برای سرمایه گذاران تسهیل و جذابیت ایجاد کرد. او همچنین بر ضرورت آموزش ویژه فعالان اقتصادی با همکاری اتاق های بازرگانی مشترک در استان ها و سازمان سرمایه گذاری خارجی تاکید کرد.
 ضعف در بانک های اطلاعاتی
رحیم بنامولایی رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز نیز ضعف در بانک های اطلاعاتی را مهم ترین مشکل در هدایت سرمایه گذاری خارجی عنوان کرد و گفت: متاسفانه یکی از مشکلات موجود این است که همه سازمان ها، از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت جزیره ای عمل می کنند و مجوزهایی برای فعالیت صادر می شود که تا قبل از صدور آنها هیچ نیازسنجی از جامعه انجام نشده است. او با بیان این موضوع که نداشتن نگاه جامع در کشور باعث هدر دادن منابع شده، تصریح کرد: در حال حاضر 5 برابر نیاز موجود، پروانه بهره برداری صادر و بدین وسیله دولت خود مخل کسب و کار شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :