آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 241513
تاریخ انتشار : 23 تیر 1397 12:23
تعداد بازدید : 502

گوگل دوپلکس؛ مکالمه با هوش مصنوعی

گوگل دوپلکس یکی از جدیدترین فعالیت های گوگل است که همچنان بسیاری از بخش های آن محرمانه باقی مانده و مهندسان گوگل در حال کار روی این سیستم هستند. با این همه، گوگل تعداد محدودی از خبرنگاران تکنولوژی را به مراسمی دعوت کرده و با آنها درباره این سرویس جدید صحبت کرده است.

فناوران- در گوگل دوپلکس ماشین می تواند با شما از پشت تلفن صحبت کند، بدون آنکه متوجه باشید در حال مکالمه با یک دستگاه هستید. به همین خاطر بسیاری از غیراخلاقی بودن این سیستم سخن گفته اند. هوش مصنوعی در این سیستم به قدری پیشرفت داشته است که توانسته بسیاری از رفتارهای انسانی را در سخن گفتن شبیه سازی کند. منتقدان می گویند این سیستم فریب است؛ چرا که افرادی که با آن سخن می گویند فکر می کنند در حال مکالمه با یک انسان هستند نه یک ماشین!
دوپلکس و خودروهای خودران یکی از چندین سرویسی هستند که از پروژه هوش مصنوعی گوگل استفاده می کنند. برخی منتقدان از این ترس دارند که این هوش مصنوعی در توسعه قابلیت های نظامی به کار گرفته شود و در نهایت گوگل کمک کند ماشین های هوشمند قاتل تولید شوند.
گوگل برای نشان دادن قابلیت این سیستم این توانایی را به طور عملی به نمایش گذاشته و در یک تماس تلفنی، دستیار گوگل برای گرفتن نوبت به یک آرایشگاه زنگ زد:
سیستم گوگل: برای گرفتن وقت تماس گرفته ام. ممکن است تاریخ سوم ماه مه را برای من چک کنید؟
فرد پشت تلفن: البته لطفا چند لحظه...
سیستم گوگول: هوووم...
فرد پشت خط تلفن: برای چه ساعتی می خواهید؟
سیستم گوگل: برای ساعت ۱۲
فرد پشت خط تلفن: برای ساعت ۱۰ خوبه؟
سیستم گوگل: ساعت ۱۰ هم خوبه.
یکی از نکات مهم در این مکالمه، این است که دستگاه حتی سعی می کند رفتارهای انسانی را تقلید کند و واقعی به نظر برسد، به زمانی که دستگاه به فرد پشت خط تلفن می گوید «هووم» دقت کنید. این نشان می دهد که تا کجا گوگل سیستم هوش مصنوعی خود را توسعه داده است.
گوگل دوپلکس طوری عمل می کند که طبیعی به نظر برسد و افراد در حال مکالمه با آن گمان کنند در حال صحبت با یک انسان هستند نه یک ماشین.
گوگل برای آنکه نشان دهد این سیستم تا کجا پیش رفته است در یک رستوران تعدادی از خبرنگاران تکنولوژی را گرد هم آورد تا به آنها قابلیت این سیستم را نشان دهد.
در این برنامه خبرنگاری از یکی از مدیران گوگل پرسید: چگونه می خواهید مشکل اخلاقی را حل کنید؟ شاید افراد دوست نداشته باشند با یک ماشین صحبت کنند. پاسخ این مقام گوگل به این پرسش این بود: «این سیستم در ابتدای مکالمه خود را معرفی می کند و می گوید دستیار گوگل است.»
آنگونه که برخی از سایت های تکنولوژی مانند تک کرانچ گزارش داده اند، خبرنگاران سعی کرده اند که این سیستم را با چالش روبه رو کنند. در برخی موارد هوش مصنوعی تماس را با احترام پایان داده و در برخی موارد هم سیستم نتوانسته است جواب مناسبی بدهد. این نشان می دهد که این سیستم همچنان تا تجاری شدن راه بسیاری دارد. گوگل هم گفته این سیستم همچنان در ابتدای راه است.
در یکی از موارد، وقتی یکی از خبرنگاران خواسته که سیستم، چند عدد پایانی یک شماره را تکرار کند، سیستم کل یک شماره را تکرار کرده است. این آزمایش ها نشان می دهد هوش مصنوعی همچنان بر خلاف بسیاری از تبلیغات دارای ضعف است.
در اردیبهشت امسال زمانی که که گوگل در حال توسعه فناوری خودروهای خودران بود، با تصادف یکی از خودروهای، دوباره این پرسش مطرح شد که چه زمانی این خودروها ایمن خواهند شد و چرا دوباره یکی از آن ها تصادف کرده است؟
برخی کارشناسان می گویند شاید اگر خودرو گوگل تحت هدایت انسان بود می توانست واکنش بهتری انجام دهد، اما هوش مصنوعی نتوانسته به درستی حادثه را تحلیل کند و واکنش نشان دهد. خودروهای خودران برای آنکه بتوانند در شرایط سخت سریع ترین و بهترین تصمیم را بگیرند نیازمند توسعه هوش مصنوعی در کنار توسعه پردازنده های بسیار سریع هستند. این مورد برای توسعه دوپلکس هم صادق است. برای تماس، کاربر با استفاده از گوگل اسیستنت به گوگل دوپلکس متصل شده و این سیستم بر اساس سخت افزار و نرم افزار هوش مصنوعی، با فرد مورد نظر تماس می گیرد. وقتی این سیستم می تواند به درستی کار کند که هوش مصنوعی به بلوغ رسیده باشد. حال آنکه هوش مصنوعی همچنان در دوران نونهالی است.
 نقص ها
زمانی که دستیار فوق هوشمند گوگل به جای ما تماس بگیرد، سواستفاده از کسب و کارهای خرد هم ساده تر خواهد شد. اگر به سادگی از گوگل دوپلکس بخواهیم برای مان میز رستوران رزرو کند، به همین سادگی می توانیم آن را کنسل یا بارها زمانش را جابه جا کنیم، چون هیچ گونه ارتباط کلامی و انسانی بین شما و فردی که آن سوی خط حضور دارد، برقرار نشده است. شما هیچ احساس بدی از این فرایند نخواهید داشت، چون همه کارها بر عهده یک روبات است و شما حتی یک بار هم از عبارت «لطفا» استفاده نکرده اید.
افزودن یک لایه ارتباطی بین کسب و کارها و مشتریان از نظر مالی هم برای ارائه دهنده خدمات زیان بار است. فرض کنید هر روز غذای تان را از یک رستوران نزدیک و به شکل تلفنی سفارش می دهید. حالا به راحتی از دستیار هوشمند می خواهید که برای تان غذا بگیرد و به احتمال زیاد این دستیار از سرویس های آنلاین موجود برای این کار استفاده می کند. با این کار، درصد قابل توجهی از سود کسب و کار خدماتی مورد نظر به جیب ارائه دهنده سرویس آنلاین می رود.
پیشرفت تکنولوژی با وجود تمام مزایای غیر قابل انکارش، روی نحوه رفتار و برخورد ما نیز تأثیر داشته است. ما به این باور رسیده ایم که همیشه باید بهترین خدمات را دریافت کنیم و چون پول پرداخت کرده ایم، حق هرگونه رفتاری را نیز داریم. حتی «تراویس کالانیک» به عنوان مدیر عامل سابق شرکت بزرگ اوبر هم در برابر گلایه راننده نسبت به کاهش کرایه سرویس ها، از کوره در رفت و وارد مشاجره لفظی شد. در واقع خدمات On Demand (حسب درخواست) می تواند به نادیده گرفتن افراد زیادی که در فراهم کردن نیازهای ما دخیل هستند، منجر شود.
شکی نیست که سرویس گوگل دوپلکس نقطه عطفی در حوزه هوش مصنوعی به شمار می رود و کاربردهای سودمند بی شماری دارد، ضمن اینکه سناریوهای مختلفی برای سواستفاده از آن هم مطرح شده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :