آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 242673
تاریخ انتشار : 21 مرداد 1397 10:25
تعداد بازدید : 1041

شفاف سازی قطره چکانی شورای شهر تهران

علی اصلان شهلا- یکی از دلایل رای مردم به اعضای فعلی شورای شهر، شعار آنها برای ساختن یک شهرداری شیشه ای و بدون فساد بود. در این راه کمیته «شفافیت و شهر هوشمند» به ریاست بهاره آروین تشکیل شد و خروجی آن راه اندازی سامانه شفافیت در شهرداری تهران بود.

Alishahla13@
در این سامانه اما بسیاری از انتظارات و آرزوهای رای دهندگان برآورده نشد. تاکنون این سامانه شامل سه بخش قراردادهای کلان شهرداری، فهرست اسامی دریافت کنندگان طرح ترافیک خبرنگاری و بودجه سال 1397 است.
درباره قراردادهای کلان، صرفا قراردادهای بالای یک میلیارد تومان در دوره جدید شهرداری منتشر شده و مشخص نیست چرا قراردادهای قدیمی تر یا حتی با مبالغ پایین تر منتشر نمی شود. 
درباره طرح ترافیک خبرنگاران نیز، صرفا اسم افراد آورده شده و حتی به مصوبه شورای شهر مبنی بر اعلام رسانه های خبرنگاران دریافت کننده طرح عمل نشده است. 
این درحالی است که هیچ کدام از زیرمجموعه های شهرداری تهران به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات نپیوسته و در نتیجه امکان درخواست پاسخگویی از آنها فراهم نیست.
به این ترتیب به جای آنکه سامانه های شورای شهر گره گشا باشد، در عمل ژست اتاق شیشه ای بوده و به صورت قطره چکانی، گزینشی و صرفا به انتخاب مدیران شهرداری و نه مردم، اطلاعات را منتشر می کنند.
اگر واقعا شورای شهر تهران آماده پاسخگویی به افکار عمومی و شفاف سازی است، چه خوب است که تمام زیرمجموعه های خود را مجبور به حضور در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات کند.
اگرچه نهادهای مجری و ناظر بر اجرای قانون شفافیت اطلاعات و دسترسی آزاد به اطلاعات هم در این کم کاری مسوول هستند و باید پاسخگوی اجرای تکه تکه، گزینشی و خودخواسته دستگاه های مسوول و شامل این قوانین باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :