آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24323
تاریخ انتشار : 23 اسفند 1391 18:3
تعداد بازدید : 478

وزیر صنعت، معدن و تجارت:

بانک ها به بخش خصوصی بیشتر کمک کنند

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مشکلاتی که در تامین نقدینگی واحدهای تولیدی به لحاظ ارزی و ریالی بروز کرده است، خارج از اراده تولیدکنندگان بوده و آنها در این دوره کم کاری نکرده اند.

خبرگزاری مهر- مهدی غضنفری در گفت: اگرچه تحریم‌ها مشکلاتی را برای مردم و فعالان اقتصادی به وجود آورده اما فرصت‌هایی نیز برای کشور به دنبال داشته است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه شاهد رونق صادرات غیرنفتی هستیم، افزود: در شرایطی که مشکلات تحریم بروز و ظهور پیدا کرده است، صادرات غیرنفتی کشور 30 درصد رشد را نشان می‌دهد که البته ورود ارزهای صادراتی به اقتصاد ایران سبب شده تا محدودیت‌های تامین منابع ارزی و ریالی  بنگاه‌های تولیدی برطرف شود.
به گفته غضنفری، عدم ورود منابع ارزی و ریالی به بنگاه‌ها زمینه کاهش تولید را مهیا کرده و نباید بنگاه‌ها را در این میان به کم کاری متهم کرد، زیرا آنها در جریان بروز مشکلات تامین منابع مالی نقشی نداشته و این امر خارج از اراده آنها صورت گرفته است.
وی گفت: در این میان لازم بود تا بانک‌ها و بانک مرکزی کمک بیشتری را به بخش تولید داشته باشند.
به گفته این عضو کابینه دهم، در دل تحریم‌ها فرصت‌هایی نیز برای بنگاه‌های اقتصادی به وجود آمده، چراکه در زمانی که قیمت ارز در کشور پایین بود، بسیاری از تولیدات برای تولیدکنندگان مقرون‌به‌صرفه جلوه نمی‌کرد، چراکه به همین دلیل واردات بسیاری از کالاها نیز به سمت کشور سرازیر می‌شد، زیرا واردات قیمت کمتری داشت.
وی افزود: هم‌اکنون افزایش نرخ ارز سبب شده است تا تولید و صادرات بسیاری از کالاها برای کشور مقرون‌به‌صرفه شود.
غضنفری همچنین در ادامه به دوران فعالیت خود در سازمان توسعه تجارت ایران اشاره کرد و گفت: در آن مقطع، سازمان توسعه تجارت ایران تلاش می‌کرد تا مدیریت واردات را بدون اعمال فشار و با دیدگاه جلوگیری از کاهش تبعات واردات برای بخش تولید رونق بخشد در حالی که هم‌اکنون به مدد تحریم‌ها مدیریت واردات به خوبی در حال انجام است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در شرایط فعلی زمینه کاهش واردات و افزایش صادرات غیرنفتی باید بیش از گذشته مهیا شود تا موجودی ارزی کشور افزایش یافته و پول ملی ارزش بیشتری یابد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :