آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24351
تاریخ انتشار : 26 اسفند 1391 10:50
تعداد بازدید : 639

91؛ سال حاشیه ها

به رسم مالوف، پایان سال که می رسد گزارش عملکرد و جمع بندی وقایع بخش فاوا را مرور می کنیم.

علي شميراني

امسال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور با حاشیه‌هایی مواجه شدیم که از متن فراتر رفتند. در واقع به واسطه نبود اتفاقات کلان در حوزه ICT این وقایع و مسایل حاشیه‌ای بود که توجه رسانه‌های این حوزه را به خود جلب کرد.
مهم ترین مسایل این حوزه که از فروردین‌ تا اسفند توجه رسانه‌ها را بیشتر به خود معطوف کرد این موضوعات بود: اختلال‌های کم سابقه در اینترنت کشور، سرقت اطلاعات سه میلیون کارت بانکی، فیلتر و رفع فیلتر ایمیل‌های خارجی، ممنوعیت واردات و لوکس شناخته شدن کامپیوتر، لپ‌تاپ، موبایل و سایر تجهیزات مرتبط با آنها، شوک‌های پی در پی قیمتی به محصولات فناورانه، رقابت برسر تصاحب موسسه تحقیقات ICT، ارایه VPN قانونی و شایعاتی در خصوص قطع سایر VPNها، انتقادات از خدمات رایتل و پرونده‌ای که هنوز باز است و در نهایت، وزیر سابق ارتباطات بی آنکه حتی یک نشست با رسانه‌ها برگزار کند جای خود را به وزیر جدیدی داد که فقط 4 ماه می‌ماند.
شاید آخرین و مهم ترین رویداد سال جاری در حوزه ICT را هم بتوان اختصاص بودجه یک میلیارد تومانی به شورای عالی فضای مجازی دانست که به نوعی جایگاه این شورای جدیدالتاسیس را که آمده بود الف تا یای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور را در دست بگیرد، به چالش کشیده و در صورت تصویب نهایی این بودجه نیز احتمالا از سال آینده از این شورا کمتر خواهیم شنید.
با مرور مهم ترین رویدادهای ICT در سال 91 اثری از برنامه‌ها و طرح‌های کلان و زیربنایی نمی‌بینیم و در عوض این حاشیه‌ها بودند که متن‌ها را به حاشیه بردند. حرف زدن از سال 92 و قضاوت درباره آن نیز با شرایط پرشتاب کشور اندکی سخت است. اما آنچه مشهود است در سال جاری بذری نکاشته‌ایم که سال آینده محصولش را برداشت کنیم، مگر آنکه در حوزه ICT وقایعی استثنایی رخ دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :