آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24353
تاریخ انتشار : 26 اسفند 1391 10:54
تعداد بازدید : 712

تشریح عملکرد مرکز توسعه فناوری و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد در سالی که گذشت

فرستندگان پیامک انبوه در زمان انتخابات باید کد هویت بگیرند

رییس مرکز توسعه فناوری و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در موضوع انتخابات، روی محتوای دیجیتال پیامک های انبوه از طریق این مرکز نظارت خواهد شد.

فناوران - حسن علیزاده درباره بحث تبلیغات انتخابات از طریق پیامک گفت : یکی از چالش‌هایی که در ایام سیاسی با آن روبه‌رو هستیم موضوع پیامک‌های تبلیغاتی کاندیداها است. البته اگر این تبلیغات در بازه‌ زمانی انتخابات شکل بگیرد و محتوای تبلیغی داشته باشد ایرادی ندارد؛ اما تخریب از طریق پیامک مورد قبول نیست.

فرستندگان پیامک انبوه کد هویت می گیرند
وی درباره تدوین آیین‌نامه نظارت و اعمال مقررات بر فعالیت فراهم‌کنندگان شبکه و محتوا، گفت : یکی از کارکردهای این آیین‌نامه در صورت تصویب این است که جلوی بسیاری از اتفاقات ناگوار را می‌گیرد. در این آیین‌نامه هر کسی باید دارای یک شماره با هویت برای فرستادن پیامک باشد البته این فقط برای پیامک‌های انبوه است و مرکز رسانه‌های دیجیتال هیچ نظارتی بر محتوای پیامک‌های شخصی ندارد.

نرسیدن اعتبار برنامه ها را عقب انداخت
علیزاده با بیان اینکه سال 91 از نظر مالی نسبت به سال‌های گذشته بسیار خاص‌تر بود‌، گفت: تاکنون 32 درصد بودجه‌ای که برای مرکز تعیین شده بود را دریافت کردیم؛ البته همچنان امیدواریم که تا پایان سال مابقی نیز پرداخت شود و به همین دلیل از برنامه‌هایی که در نظر داشتیم کمی عقب افتادیم. وی گفت : برگزاری 12 نمایشگاه استانی به جز نمایشگاه سراسری تهران در نیمه‌ اول سال از جمله اقداماتی بود که این مرکز انجام داد اما علیرغم استقبال شدیدی که در استان‌ها شده بود‌، نتوانستیم مابقی را برگزار کنیم و امیدواریم تا آخر دولت بتوانیم چند نمایشگاه استانی دیگر داشته باشیم.

انتشار کتاب ضوابط نشر تا قبل از 92
علیزاده گفت : کتاب ضوابط نشر آماده شده و قبل از سال 92 منتشر می‌شود. انتشار این کتاب از برخوردهای سلیقگی برای ارایه مجوزهای حامل‌های دیجیتال جلوگیری می‌کند و به آنها نظم می‌بخشد.
وی افزود: در سال‌ 91 برای اولین بار جشنواره‌های رسانه دیجیتال رضوی و سومین دوسالانه کاریکاتور را برگزار کردیم. همچنین با توجه به سال تولید ملی جشنواره پویانمایی را نیز با همان موضوع برگزار کردیم که 30 فروردین سال آینده داوری آن شروع خواهد شد.
اولین جشنواره فیلم و عکس تلفن همراه
علیزاده درباره‌ اولین جشنواره فیلم و عکس تلفن همراه گفت : قرار بود که از اول اسفند ماه داوری این جشنواره آغاز شود اما به دلیل رسیدن بهار فرصتی دادیم تا مخاطبان عکس‌های نوروز خود را نیز برای ما بفرستند و این داوری به آخر فروردین ماه موکول شد. همچنین در آخر فروردین اختتامیه جشنواره رسانه‌های دیجیتال خانواده نیز برگزار خواهد شد.
علیزاده با بیان اینکه موضوع آیین‌نامه‌ها و ضوابط حوزه‌ها یکی از دغدغه‌های مرکز رسانه‌های دیجیتال بود‌، گفت: آیین‌نامه نظارت و اعمال مقررات بر فعالیت فراهم‌کنندگان شبکه و محتوا با همکاری وزارت ارتباطات و با تصویب یکی از کمیسیون‌های شورای عالی فضای مجازی تدوین شده و برخی از موارد آن نیز به تصویب رسیده است.

تدوین آیین‌نامه ضوابط فعالیت رسانه‌های برخط
وی ادامه داد: آیین‌نامه ضوابط فعالیت رسانه‌های برخط نیز تدوین شده و به شورای عالی فضای مجازی برای تصویب فرستاده شده است. یکی از دلایل ما برای تدوین این آیین‌نامه نگرانی‌های فعالان حوزه رسانه‌های برخط برای امنیت شغلی‌شان است. همچنین به دستور وزیر ارشاد برای نحوه فعالیت آموزشگاه‌های اینترنتی نیز آیین‌نامه‌ای تدوین شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :