آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24621
تاریخ انتشار : 17 فروردین 1392 10:59
تعداد بازدید : 444

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی هشدار داد:

دزدها، کارت های بانکی را شبیه سازی می کنند

به گفته مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی، یکی از راه هایی که سارقان برای برداشت حساب از کارت مردم از آن طریق اقدام می کنند، نصب دوربین در گوشه ای از خودپرداز است به این شکل که از طریق دوربین به رمز مشترک دست یافته و به برداشت پول اقدام می کنند.

ایسنا- ناصر حکیمی ‌گفت: مردم می‌توانند با گذاشتن دست خود روی دوربین مانع از دید دوربین شده و رمز خود را وارد کنند و در واقع بهتر است هر زمانی که شخصی برای برداشت پول از عابربانک مراجعه می‌کند، در صورت مشاهده هر شی مشکوکی از دستگاه استفاده نکرده و یا با دست خود مانع از دیده شدن رمز شود.
وی با بیان اینکه تجهیزات اضافه‌ای عمدتا روی خودپردازها نصب می‌شود که این تجهیزات با کمی ‌دقت قابل تشخیص و شناسایی است، گفت: با استفاده از این تجهیزات اطلاعات مربوط به نوار مغناطیسی کارت دریافت شده و بعد با استفاده از اطلاعاتی که روی آن قطعه اضافه می‌شود سارقان کارت دیگری با کارت شما شبیه سازی می‌کنند.
حکیمی ‌در پاسخ به این سوال که اگر برداشت وجهی از حساب مشترکی با استفاده از این روش انجام شود مشترک باید چه کاری انجام دهد گفته بود: در حال حاضر قانون مشخصی در این زمینه وجود ندارد و ما نمی‌دانیم با چه خط‌کش و میزانی می‌توانیم این موضوع را اندازه‌گیری کنیم و نمی‌دانیم که خود مشترک تا چه میزان مقصر بوده است.
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی افزود: در اکثر موارد گزارش‌هایی که به ما داده می‌شود اگر مشخص شود کوتاهی از سمت بانک بوده ما آن بانک را ترغیب می‌کنیم که خسارت مشتری را به گونه‌ای جبران کند ولی اندازه گذاشتن برای این موضوع و پرداخت خسارت خیلی راحت نیست و نمی‌توانیم به صورت قطعی بگوییم که این کار انجام می‌شود.
وی همچنین در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه در حال حاضر، کمتر از دو تا سه درصد تراکنش‌ها مربوط به برداشت وجه نقد است و مابقی بین دو خدمت خرید و انتقال وجه تقسیم می‌شود گفت: روند طی شده در سال گذشته به لحاظ تعمیق پرداخت الکترونیکی و پایانه‌های فروش با عنوان اولویت اول ارایه کالا و خدمات رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :