آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24735
تاریخ انتشار : 19 فروردین 1392 10:45
تعداد بازدید : 597

مدیرعامل شرکت دمسان رایانه:

دولت در حوزه امنیت به بخش خصوصی نگاه حذفی دارد

رضا اخلاقی، مدیرعامل شرکت دمسان رایانه ضمن گله مندی از بخش دولتی و نگاه حذفی به محصولات امنیتی، تولید محصولات مکمل در داخل را از نقش های مهم دولت دانست.

افتانا- اخلاقی کشف ویروس مخرب فلیم را از مهم‌ترین رویدادهای امنیتی در سال ۹۱ دانست و با وجود دغدغه‌هایی که در آن زمان به وجود آورده بود، بازتابی را که در بیداری مدیران و کارشناسان شبکه داشته را از جنبه‌های مثبت آن عنوان کرد.
وی با بیان اینکه جنگ سایبری سال‌هاست که آغاز شده و روزبه‌روز بر شدت و وسعت آن افزوده می‌شود، گفت: در این شرایط قطعا هر کسی که آماده دفاع نباشد محکوم به نابودی است.
اخلاقی در رابطه با رویکرد بخش دولتی نسبت به حضور بخش خصوصی در حفظ امنیت سایبری کشور، نگاه بخش دولتی را تاکنون به محصولات امنیتی نگاهی حذفی دانست و گفت: دولت به جای بررسی و پیداکردن نقاط ضعف و سعی در پوشش آن با روش‌های مکمل، همیشه ترجیح داده است که صورت مساله را پاک کند که این روش جز ایجاد ضرر مضاعف برای دولت نتیجه دیگری نخواهد داشت.
مدیرعامل شرکت دمسان رایانه، در رابطه با نقش دولت در توانمندسازی بخش خصوصی در تولید محصولات بومی گفت: در تولید داخلی ما همیشه ضعیف بوده‌ایم زیرا به جای حرکت در امتداد تکنولوژی همیشه سعی داشته‌ایم که چرخ را مجددا اختراع کنیم، و به دلیل فاصله زیاد ما با مخترعان اصلی آن، کیفیت و کمیت در تولیدات مان زیر سوال بوده است. به جای این‌گونه اعمال، راهبرد دولت باید این باشد که به تولید محصولات مکمل بپردازد، تا نقاط ضعف یا موارد مورد حساسیت حاکمیت را در محصولات خارجی موجود، نسبت به نیاز داخلی پوشش
دهد.
وی افزود: با این روش علاوه بر رسیدن به هدف در زمان قابل قبول، نگرانی‌های امنیتی نیز پوشش داده می‌شود و می‌توان سیستمی برای واکنش سریع به رخداد متمرکز بوجود آورد که بهبود قابل توجهی از نظر امنیت شبکه در کشور را به همراه خواهد داشت.
وی اصلی‌ترین مشکل و عامل اساسی آسیب‌پذیری در بحث امنیت در داخل کشور را فقدان دانش در مجاری تصمیم‌گیری و نقاط اجرایی کشور دانست و یادآور شد این عامل باعث شده که حتی از امکانات کم موجود هم نتوانیم به درستی و به موقع در زمان نیاز استفاده کنیم. اخلاقی گفت: افزایش دانش جزو مهم‌ترین نیازهای کشور در زمینه امنیت سایبری است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :