آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24755
تاریخ انتشار : 19 فروردین 1392 11:10
تعداد بازدید : 511

با حذف نرخ ارز مرجع و مبادلات

ارز امسال تک نرخی می شود

معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی گفت: در سال 92 پیش بینی ما یک نرخ برای ارز است و دیگر نرخ ارز مرجع و مرکز مبادلات نخواهیم داشت.

ایسنا- رحیم ممبینی در پیش‌بینی نرخ ارز در سال جاری گفت: در سال 92 برنامه درباره قیمت ارز آن طور که در لایحه بودجه 92 پیش‌بینی شده، نظام شناور مدیریت شده است.
وی افزود: در لایحه بودجه 92 حداقل در جاهایی که دولت حضور دارد، برنامه این است که یک نرخ داشته باشیم و نرخ‌هایی با عنوان مرجع و مرکز مبادلات وجود نداشته باشد.
معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی در ادامه با بیان اینکه با این روش در مواردی که کالا باید ارزان‌تر به دست مردم برسد یارانه پیش‌بینی کردیم، افزود: در واقع برای کالاهای گروه یک و دو، نهاده‌های کشاورزی و دامی که در سال 91 ارز با نرخ مرجع اختصاص یافت، در راستای شفاف‌سازی در سال 92 یارانه مناسبی پیش‌بینی کردیم تا دو نرخ نداشته باشیم.
ممبینی با تاکید بر اینکه یارانه‌ها با ساز و کار مشخصی به این کالاها اختصاص داده می‌شود، افزود: با این روش دسترسی مردم به این کالاها مناسب‌تر می‌شود زیرا در شرایطی که به برخی کالاها ارز مرجع اختصاص داده می‌شود آن کالاها با ارز به نرخ آزاد به دست مردم می‌رسد و عده خاصی از رانت بهره می‌برند.
غلامرضا مصباحی مقدم نیز دیروز در جلسه هیات نمایندگان اتاق ایران در مورد نرخ ارز در بودجه 92 به خبرگزاری مهر گفت: دولت پیشنهاد داده است که اصلاح قیمت ارز مرجع را داشته باشد که دو راهکار مطرح است. راهکار اول اینکه ارز مرجع کماکان به کالاهای ضروری، اساسی و دارو اختصاص یابد. راهکار دوم که مدنظر دولت است، ارز آزاد به کالاهای اساسی، ضروری و دارو اختصاص می یابد و در مقابل دولت مابه التفاوت را از نرخ ارز مرجع تا آزاد به این کالاها یارانه می‌دهد.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: پیشنهاد دولت ارز تک نرخی است که البته رقم مشخصی را در بودجه 92 ارائه نداده ولی مجلس به این جمع بندی رسیده است که نرخ ارز مرجع با توجه به محاسبات در بودجه 92 نرخ مرکز مبادلات ارزی باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :