آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24916

برخوردار: اخذ نیم درصد عوارض از واردات منطقی نیست

معاون کل سازمان توسعه و تجارت با تاکید بر اینکه در سال حماسه اقتصادی باید از صادرات غیرنفتی حمایت شود، گفت: پیشنهاد شده است تا برای حمایت از صادرات، عوارض نیم درصدی از واردات اخذ شود و هنوز تصمیمی در این خصوص گرفته نشده است.

فارس- کیومرث کرمانشاهی گفت: امسال استراتژی مدیریت واردات ادامه خواهد داشت، تا در راستای آن حمایت تولید داخل صورت گیرد و تولید داخل نیز در خدمت صادرات غیرنفتی باشد.معاون کل سازمان توسعه و تجارت گفت: برای حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی، حمایت‌های غیرمستقیم از پروژه‌های مرتبط با صادرات غیرنفتی، توسعه زیرساخت‌ها، حمایت از شرکت و برگزاری در نمایشگاه‌ها، حمایت از دعوت و اعزام هیات‌های تجاری صورت می‌گیرد.معاون کل سازمان توسعه و تجارت گفت: در لایحه پیشنهادی بودجه سال 92 برای آنکه منابع مطمئن و مستمری در راستای حمایت از صادرات وجود داشته باشد، پیشنهاد داده‌ایم، تا نیم درصد از واردات عوارض اخذ شده و در راستای حمایت از صادرات اختصاص پیدا کند وی افزود: این موضوع در حد پیشنهاد است و ممکن است پذیرفته نشود، اما مطرح کردن آن به معنای آن است که در صورتی برنامه‌های صادرات عملیاتی و اجرایی می‌شود که بودجه مناسبی برای آن وجود داشته باشد.
پیشنهاد معاون کل سازمان توسعه و تجارت مبنی بر اختصاص عوارض نیم درصدی واردات برای حمایت از صادرات غیرنفتی در حالی است که به گفته رییس مجمع واردات، بیش از 80 درصد از واردات کشور شامل ماشین‌آلات، مواد اولیه تولید و تجهیزات پزشکی است.
محمدحسین برخوردار درباره‌ این پیشنهاد گفت: تنها 15 درصد از واردات به کالاهای ساخته شده اختصاص می‌یابد لذا به هیچ عنوان نمی‌شود از مواد اولیه‌ تولید، ماشین‌آلات، تجهیزات پزشکی و حتی کالاهای ساخته شده در راستای صنعت عوارض دریافت کرد.
وی با بیان اینکه اخذ عوارض از ماشین‌آلات، خطوط تولید و امثال آنها باعث افزایش قیمت تمام شده این کالاها می‌شود گفت: بار افزایش عوارض به دوش مصرف‌کننده می‌افتد زیرا با دریافت عوارض قیمت‌ها افزایش یافته و هزینه‌ اضافی را به مصرف‌کننده تحمیل می‌کند.
رییس مجمع واردات با تاکید بر اینکه عوارض باعث رکود کارخانه‌ها می‌شود، گفت: از این‌رو اخذ عوارض نیم‌درصدی از واردات صرفا می‌تواند به کالاهای ساخته شده مصرفی تعلق گیرد نه کالاهای پروژه‌های عمرانی و


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :