آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24934
تاریخ انتشار : 21 فروردین 1392 10:46
تعداد بازدید : 703

پس از مرگ تاچر اتفاق افتاد

کشاکش موافقان و مخالفان با نوی آهنین در وب

مارگارت تاچر، نخست وزیر پیشین بریتانیا روز دوشنبه در سن 87 سالگی درگذشت و باز هم این رویداد با بازتاب گسترده ای در اینترنت همراه شد. بعد از انتشار این خبر، بنیاد تاچر لینک هایی را از آرشیو زندگی وی در حساب کاربری خود در توییتر به اشتراک گذاشت و نوشت: لحظات خاطره انگیز از یک زندگی برجسته. مسوولان حساب کاربری بنیاد تاچر در توییتر در زیر این لینک ها پیغام ها و اظهارنظرات خود را بیان کرده اند. به طور مثال، یکی از آنها نوشت: واقعا روز ناراحت کننده ای بود. فکر ما هم اکنون با دوستان و خانواده تاچر است. حساب کاربری BBC در توییتر نیز در همان لحظات ابتدایی خبر مرگ تاچر را منتشر کرد و نوشت: مارگارت تاچر بعد از یک حمله قلبی درگذشت. در فیس بوک نیز مطالب بسیاری در مورد مرگ تاچر نوشته شد و بیشتر مقامات بریتانیایی و حتی کشورهای دیگر که در فیس بوک عضو بودند، در این مورد مطلبی نوشتند. یکی از این متن ها مربوط به دیوید کمرون، نخست وزیر کنونی بریتانیا بود که نوشت: واقعا از شنیدن خبر مرگ خانم تاچر متاسف شدم. ما زن بزرگی را از دست دادیم؛ زنی بزرگ، نخست وزیری بزرگ و یرتانیایی بزرگ. بوریس جانسون، سیاستمدار، روزنامه نگار و عضو حزب محافظه کار بریتانیا نیز در صفحه فیس بوک خود نوشت: واقعا شنیدن خبر مرگ تاچر سخت است. یاد و خاطره وی همواره با ما خواهد بود. به غیر از این جملات که زیاد هم بازخورد خاصی نداشت، برخی از مطالب به اشتراک گذاشته شده در فیس بوک با بازتاب زیادی همراه بود. به طور مثال، در صفحه ای در فیس بوک لینکی به اشتراک گذاشته شد که مربوط به آهنگ دینگ دانگ جودی گارلند بود و بسیاری از کاربران با یاد و خاطره تاچر این موسیقی را گوش و یا دانلود کردند.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: واشنگتن پست و دیلی‌میل

جنجالی که در توییتر به پا شد
روزنامه دیلی میرور چاپ لندن دوشنبه شب در نسخه آنلاین خود گزارش داد که بلافاصله پس از مرگ خانم تاچر هزاران نفر از مردم با امضای یک تومار اینترنتی با برگزاری هرگونه مراسم رسمی‌دولتی برای تشییع و خاکسپاری نخست وزیر اسبق انگلیس مخالفت کردند. تا پایان شب حدود 20 هزار نفر این تومار را امضا کردند. بر اساس اعلام برخی منایع خبری، قرار نیست مراسم رسمی‌دولتی برای تاچر برگزار شود. ولی مراسم وی هم رده مراسم‌هایی خواهد بود که هنگام مرگ مادر ملکه انگلیس و همچنین پرنسس دایانا عروس سابق ملکه برگزار شد و گارد احترام نظامی‌ نیز حضور خواهد داشت. این مراسم قرار است هفته آینده در کلیسای جامع شهر لندن موسوم به سنت پل برگزار شود و هزینه آن حدود هشت میلیون پوند تخمین زده می‌شود. به هر حال، با اینکه رسانه‌های اصلی انگلیس مملو از تجلیل و بزرگداشت تاچر است، ولی برخی از شخصیت‌های سیاسی و گروه‌های منتقد وی، با حمله به میراث جنجالی تاچر، بحث‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر و فیس‌بوک به راه انداخته‌اند. یکی از نخستین پیام‌های انتقادی، مربوط به جورج گالووی از نمایندگان پارلمان و از رهبران حزب ریسپکت انگلیس بود که در توییتر منتشر شد و واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت. وی در پیام خود به ترانه‌ای از الویس کاستلو با عنوان کثافت را پایین بکشید اشاره کرده بود. این ترانه در انتقاد از دوران نخست وزیری تاچر ساخته شده بود. گالووی در ادامه توییت خود نوشته است: من شاهد بودم که تاچر، نلسون ماندلا را یک تروریست خواند... امیدوارم که در آتش جهنم بسوزد.
مرگ تاچر را جشن بگیرید
جوامع کارگری و مردم ایرلند که بیشترین آسیب‌ها را از سیاست‌های مارگارت تاچر دیده بودند، روز دوشنبه خرسندی خود از مرگ «بانوی آهنین» را اعلام کردند. این افراد وی را «سنگدل» خوانده و می‌گویند او بخش‌هایی از کشور را نابود کرده است. در همین راستا نیز صفحه‌ای در فیس‌بوک با عنوان «ساحره مرده!» به راه افتاده و مرگ نخست‌وزیر اسبق انگلیس را جشن گرفته است. دیوید‌هاپر، دبیر کل انجمن معدنچیان «دورهام» نوشته که حالا که 70 ساله‌ است و تمام عمرش را در کار معدن گذرانده، مرگ تاچر را جشن می‌گیرد. تاچر در سال 1984 در جریان اعتصاب سراسری معدنچیان انگلیسی هیچ نرمشی در برابر آنها نشان نداد و به هیچ‌ یک از خواسته‌های آنها عمل نکرد.‌هاپر در مورد مرگ تاچر می‌گوید: این بهترین تولدی است که من تا به حال داشته‌ام. من جشن می‌گیرم. او زنی سنگ‌دل بود که جامعه معدنچیان شمال را از بین برد. او مصیبتی برای کارگران کشور بود. وی افزود: البته پولدارهایی مثل کسانی که در کابینه دیوید کامرون هستند، او را دوست دارند.
eBay بلافاصله دست به کار حراجی شد
شرکت eBay بلافاصله بعد از انتشار خبر مرگ تاچر، سعی کرد که با فروش خاطرات وی پولی به جیب بزند. از کپی‌هایی از دست‌نوشته‌های تاچر تا بریده‌هایی از روزنامه‌هایی که درباره این زن سیاستمدار نوشته بودند، همه و همه در این فروشگاه آنلاین به مزایده گذاشته شده است. علاوه بر این، چندین گل‌سینه به شکل زن سیاه‌پوستی که شبیه به تاچر طراحی شده و در حال خوردن شیر است، به حراجی آنلاین گذاشته شده است. در واقع این شمایل نمادی از تاچر و لقبی از وی به عنوان "شیر دزد" شده است. این لقبی است که کارگران و مردم عادی حتی قبل از آنکه نخست وزیر شود به او داده بودند. وقتی که او وزیر آموزش و پرورش بود و شیر رایگان بچه‌ها در مدارس را قطع کرد. به عقیده بعضی‌ها، بعدها وقتی نخست وزیر شد علاوه بر شیر چیزهای زیادی را "دزدید". از جمله با قدرت و خشونت اعتصاب معدنچیان انگلیس را در هم کوبید و بسیاری خدمات اجتماعی دیگری را که طی دهه‌ها و با صرف مبارزات و اعتصابات بسیار به بورژوازی تحمیل شده بود پس گرفت. او الگویی را ارایه داد که نه فقط در انگلیس بلکه در همه‌جا و به ویژه در غرب کپی‌برداری شد. هنوز که هنوز است الگوی تاچر ادامه دارد. eBay برای جلب توجه مشتریانش دست به ابتکارات بیشتری نیز زده و هر چیزی را که فکر می‌کند به تاچر مربوط می‌شود در سایتش قرار داده است. به عنوان مثال، لیوان‌هایی با عکس مریل استریپ، هنرپیشه معروف آمریکایی که به تازگی در فیلم بانوی آهنین در نقش تاچر بازی کرده است در فهرست کالاهای فروشی قرار گرفته‌‌اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :