آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 25234
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1392 10:45
تعداد بازدید : 467

فروش سالانه 5 تا 6 میلیون حافظه فلش در ایران

آمارهای غیررسمی گویای آن است که سالانه در حدود پنج تا شش میلیون حافظه فلش در بازار های کشور به فروش می رسد.

یکی از فعالان بازار می‌گوید: پیش از این چندین بار در سال شاهد کاهش قیمت قطعات کامپیوتر از جمله فلش‌ها بودیم، اما اکنون مدتی است که شرکت‌های تولید‌کننده‌ حافظه‌های کامپیوتری تکنولوژی خود را تغییر داده و از دستگاه‌های جدید استفاده می‌کنند که همین موضوع موجب افزایش قیمت کالاها شده و به این ترتیب طی دو ماه گذشته بین 30 تا 50 درصد افزایش قیمت در زمینه‌ فلش را شاهد بوده‌ایم.
وی با بیان اینکه بخشی از این افزایش قیمت به روند صعودی نرخ ارز در داخل کشور مربوط می‌شود، گفت: موارد دیگری هم در بالا‌رفتن قیمت این قطعات تاثیر داشته‌اند. به عنوان مثال سیاست‌های ما اغلب ثبات نداشته و گاه قوانینی یک‌باره وضع می‌شود.
غنی‌زاده می‌گوید: دی‌ماه سال گذشته گمرک بدون اینکه دلیل مشخصی اعلام کند، از منع واردات حافظه‌های فلش‌ خبر داد و توضیح نداد که به عنوان مثال آیا به دلیل تولید‌ شدن نمونه‌های داخلی این اتفاق افتاده یا اینکه فلش جزو کالاهای لوکس به حساب می‌آید. اما همین مساله موجب شد همکاران ما برای عرضه‌ این کالا در بازار با مشکل مواجه شوند و قیمت فلش هم افزایش پیدا کند.
وی افزود: در آخرین ماه سال 91 از طریق رسانه‌ها اعلام شد که قرار است در آینده‌ نزدیک قیمت موبایل و رایانه و قطعات مربوط به آن کاهش پیدا کند که همین موضوع باعث رکود بازار شد و تمام این موارد در حالی رخ داد که پیش از این روند نزولی قیمت این کالاها در طول سال چندین بار تکرار
می‌شد.
غنی‌زاده در ارتباط با قیمت فعلی فلش گفت: اکنون یک فلش چهار گیگابایتی که تا حدود دوماه پیش هشت تا 9 هزار تومان قیمت داشت به طور میانگین به 17 تا 20 هزار تومان رسیده است.
وی درباره‌ اینکه آیا آماری وجود دارد که سالانه چند فلش در بازار‌های ایران به فروش می‌رسد، گفت: شاید آمار چندان رسمی ‌در این زمینه وجود نداشته باشد اما فروش این کالا در بازار‌های ایران روند افزایشی دارد و ماهانه حدود 400 تا 450 هزار USB در ایران به فروش می‌رسد.
غنی‌زاده درباره‌ متوسط قیمت فلش‌ها هم گفت: مدتی است فلش‌های دو گیگابایتی وارد بازار نمی‌شود، چراکه از نظر تولید‌کننده مواد مصرفی آنها با فلش‌های چهار گیگابایتی و بالاتر تفاوت چندانی ندارد، حتی مدتی است تولید فلش‌هایی چهارگیگابایتی هم کاهش پیدا کرده و از ابتدای سال 2013 تولید فلش به سمت هشت گیگابایت به بالا رفته است. با این حال میانگین فلش‌های چهار، هشت و 16 گیگابایتی در بازار حدود 25 هزار تومان است که این فلش‌ها با یکدیگر از نظر قیمت اطلاعات چندانی هم ندارند و در نهایت ممکن است اختلاف قیمت یک فلش چهار گیگابایت با هشت گیگابایت در حدود چهار یا پنج هزار تومان باشد.
منبع : ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :