آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 25235
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1392 10:47
تعداد بازدید : 497

نت بوک در بستر مرگ

نت بوک (Netbook) همین چند سال پیش به عنوان رقیب لپ تاپ یا نوت بوک (Notebook) وارد بازار شد. این کامپیوترهای قابل حمل جمع و جور که با امکانات کم تر، قیمت و وزن کم تری هم داشت، به سرعت به کابوس لپ تاپ ها بدل شد و توانست جای آنها را، به ویژه در کاربردهای ساده تر و برای استفاده در سفر بگیرد.
اما به مصداق ضرب المثل «فواره چون بلند شود، سرنگون شود»، گویا دولت نت بوک ها هم مستعجل بوده و این رایانه های قابل حمل، تا دو-سه سال دیگر به اریخ می پیوندند.

فناوران - در گزارش اخیر iSuppli عنوان شده که نت‌بوک‌ها که فروش‌شان به ده ها میلیون دستگاه در سال رسیده و بازار داغی ایجاد کرده بود، عمری کوتاه دارند و تا سال 2015 از کاملا بازار حذف می‌شوند.
این گزارش دلیل عمده خارج شده نت‌بوک‌ها از دور را استقبال گسترده از دستگاه‌های تبلت می‌داند.
کریگ استیس (Craig Stice) تحلیلگر IHS می‌نویسد: تبلت‌ها به ویژه آی‌پد اپل عامل اصلی از دست رفتن سهم نت‌بوک‌ها از بازار است. به نوشته وی، آی‌پد و سایر تبلت‌ها با فرم فاکتور جدیدشان که توجه مصرف‌کنندگان را جلب کرده است، به همراه ارایه قابلیت بیشتر پردازش، مردم را از نت‌بوک رویگردان کرده است.
اما تبلت‌ها تنها دلیل نگون‌بختی نت‌بوک‌ها نیستند. بر اساس گزارش IHS فشار از دو سو بر نت‌بوک‌ها وارد می‌شود. از یک سو تبلت‌ها هستند و از سوی دیگر، لپ‌تاپ‌ها با افزایش قابلیت‌ها و قدرت روزافزون پردازش، سهم خود را در بازار افزایش می‌دهند.
به نوشته استیس، تنها قوت نت‌بوک‌ها قیمت پایین‌تر آنهاست، اما برای مصرف کنندگان، موارد دیگر مثل قدرت پردازش، سهولت استفاده و داشتن صفحه لمسی مهم‌تر از قیمت
است.
بر اساس این گزارش، نت‌بوک در سال 2010 با فروش 32 میلیون دستگاه به اوج رسید، اما بلافاصله در سال 2011 تا 20 میلیون دستگاه افت کرد و این کاهش فروش را ادامه داد تا آنجا که فروش نت‌بوک در سال 2012 به 14 میلیون دستگاه محدود شد. IHS پیش‌بینی کرده است که در سال 2013 کم‌تر از 4 میلیون نت‌بوک در جهان فروخته شود و در سال 2014 این رقم به حدود 250 هزار دستگاه خواهد رسید. بر اساس پیش‌بینی IHS فروش نت‌بوک در سال 2015 میلادی صفر مطلق خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :