آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 25237

زندگی در زاینده رود مرگ در بوشهر

چند هفته پیش جنجالی که در اصفهان به خاطر بسته شدن آب زاینده رود به راه افتاده بود در فضای مجازی هم بازتاب هایی داشت. برخی از کاربران نظرات، مشاهدات و انتقادات خود را در شبکه های مجازی با دوستان خود به اشتراک گذاشتند. برخی هم در وبلاگ ها و سایت های شان درباره مشکلات کشاورزان اصفهانی نوشتند. یزدی ها هم همراه این قافله بودند. اما هفته گذشته خبر جاری شدن آب در زاینده رود در شبکه های مجازی، وبلاگ ها و وب سایت ها بازتاب گسترده ای داشت.

بهار ادیبان

روزی که آب به زاینده‌رود بازگشت، عده زیادی از مردم اصفهان در کرانه این رود جمع شده بودند. از این اجتماع خوشحال عکس‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد که موجب خوشحالی مردم دیگر شهرها هم شد. اما در کنار این خبر خوب که جامعه مجازی ایرانی را خوشحال کرد، زلزله شدیدی هم بوشهر را لرزاند. خبر این زلزله که به قدرت شش و یک دهم ریشتر در عمق 12 کیلومتری زمین گزارش شده بود پیش از هر منبع رسمی در شبکه‌های اجتماعی اعلام شد. کاربرانی که در شیراز بودند نخستین کسانی بودند که خبر لرزش طولانی زمین را در شبکه‌هایی مانند توییتر منتشر کردند. کمتر از یک ساعت بعد سایت‌های لرزه نگاری بین‌المللی و چند منبع رسمی داخلی گزارش دادند زلزله شدیدی بوشهر را لرزانده. از آنجا که این زلزله در روز انرژی هسته‌ای و در چند 10 کیلومتری تاسیسات هسته‌ای بوشهر به وقوع پیوسته بود زمینه‌ساز شایعاتی شد که البته زود خاموش شد. هر چند واکنش کاربران ایرانی در فضای مجازی نسبت به زلزله بوشهر به شدت زلزله ورزقان نبود اما بسیاری از آنها ضمن تسلیت به هم‌وطنان بوشهری اخبار مربوط به این حادثه را دنبال می‌کردند.
اما یک زلزله خفیف دیگر هم هفته گذشته داشتیم؛ خبر مرگ مارگارت تاچر. این خبر نه تنها مورد توجه کاربران ایرانی بلکه مورد توجه کاربران سراسر دنیا قرار گرفت.
در کنار این خبرها و چند موضوع دیگر مانند گرانی نوبرانه‌ها – زردآلوی کیلوی 22 هزار تومان – گلایه از کندی اینترنت تبدیل به یکی از موضوعات هر روزه کاربران طی هفته‌های گذشته بود.
اما داستان جالب دیگری که کاربران را به خود مشغول کرد، لپ‌تاپی بود که در لندن گم شد و در ایران روشن شد تا عکس خانه جدید را به صاحبش ارسال کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :