آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 25245
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1392 11:7
تعداد بازدید : 570

تبدیل تلفن همراه به آزمایشگاه تشخیص طبی

محققان آمریکایی دستگاهی ساخته اند که می تواند دوربین تلفن همراه را به یک ابزار تشخیصی برای بررسی آب آلوده یا نظارت بر خون بیماران HIV مثبت، تبدیل کند.

خبرگزاری مهر- مهندسان دانشگاه کالیفرنیا، لوس آنجلس، توضیح می‌دهند که چگونه یک ابزار متصل شده به تلفن همراه، امکان می‌دهد تا دوربین گوشی تصاویری از یک میکروسکوپ فلورسنت و فلوسیمتری بگیرد و سلول‌های موجود در نمونه مایع گرفته شده را شمارش کرده و تشخیص دهد.
این ابزار ساده و ارزان جدید، می‌تواند به یاری پزشکان و پرستارانی در مناطق دورافتاده بیاید که دسترسی به منابع تشخیصی ویروس عامل بروز نقص ایمنی انسان و دیگر بیماری‌ها کم است.
پروفسور آیدوگان اوزکان مهندس برق و مجری این طرح گفت: نیاز زیادی به این وسایل تشخیصی کوچک در کشورهایی فقیری وجود دارد که نیازمند وسایل فشرده، کم‌هزینه و سبک وزنی هستند تا جایگزین تجیهیزات وسیع و جاگیر رایج در آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها کنند.
این وسایل ظرفیت‌های تخشیصی آزمایشی و بررسی‌های میکروبی را از دستگاه‌های بزرگ به تلفن همراه می‌آورند.
دستگاه دانشگاه کالیفرنیا را می‌توان با بهایی کمتر از 50 دلار به اضافه هزینه تلفن همراه ساخت، در حالی که یک دستگاه فلوسیمتری فلورسنت در اندازه واقعی می‌تواند بیش از 150 هزار دلار هزینه بردارد و نیازمند یک فضای آزمایشگاهی بزرگ برای عملیاتی شدن است.
یک دستگاه تلفن همراه توان یک ابررایانه اوایل دهه 1990 را دارد و از آن می‌توان برای آزمایش‌های تشخیصی و کمک پزشکی استفاده کرد.
نتایج این تحقیقات در نشریهThe Journal of Visualized Experiments منتشر شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :