آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 25256
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1392 11:28
تعداد بازدید : 881

ماجرای زندگی آنلاین ایرانی و لپ‌تاپ دزدی

لپ تاپی از لندن که سر از تهران درآورد

به تازگی دزدیده شدن یک لپ تاپ که متعلق به انیماتوری ساکن لندن است، به یکی از خبرهای جنجالی در اینترنت تبدیل شده و بحثی جهانی راه انداخته است.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: تلگراف و گاردین

این ماجرا، داستان یک دزدی یک ابزار شخصی دیجیتال و پیدا شدن آن است.
این جریان می‌گوید که چگونه یک لپ‌تاپ در لندن به سرقت می‌رود و سر از یک خانه در تهران پیدا می‌کند. اما این لپ‌تاپ با لپ‌تاپ‌های معمولی یک تفاوت خیلی بزرگ دارد؛ اپلکیشن مخصوص سرقت روی این لپ‌تاپ نصب شده است که به غیر از ردیابی مکان جغرافیایی دستگاه، تمامی فعالیت‌های آن را نیز گزارش می‌دهد و حتی از کاربر جدید خود نیز عکس می‌گیرد و برای صاحب اصلی خود می‌فرستد. به طور کلی می‌توان گفت که با وجود ابزارها و نرم‌افزارهای مربوط به سرقت ردیابی ابزارها کمترین کاری است که می‌توان انجام داد. به هر حال، ماجرا از اینجا آغاز می‌شود که مک‌بوک و آی‌پد دام دلتورتو (Dom del Torto)، یک انیماتور ساکن لندن دزدیده می شود. این مک‌بوک مجهز به اپلیکیشن ضد سرقتی به نام Hidden است که دلتورتو آن را به قیمت 15 دلار خریده است. این نرم‌افزار نه تنها قادر به ردگیری دقیق موقعیت جغرافیایی دستگاه است بلکه می‌تواند فعالیت‌های کاربر لپ‌تاپ را نیز نمایش دهد و از طریق دوربین داخلی از کاربر جدید به هنگام استفاده از لپ‌تاپ عکس بگیرد. همین امر نیز باعث شد که دم دلتورتو صاحب اصلی مک‌بوک نه تنها پس از یک ماه که ظاهرا به عللی لپ‌تاپ به اینترنت وصل نبوده، به آدرس دقیق صاحب فعلی لپ‌تاپ خود که مشخص نیست چطور لپ‌تاپ به او رسیده دست یابد و حتی عکس‌هایی از او و فعالیت‌هایش هم دریافت کند.
وبلاگی با عکس‌های کاربر جدید مک‌بوک در تهران
دلتورتو بعد از اینکه توانست جای جدید لپ‌تاپش را از طریق اپلکیشن هیدن کشف کند، عکس‌هایی را از طریق این نرم‌افزار دریافت کرد که متعلق به زن جوانی در یک خانه در تهران است که روبه‌روی لپ‌تاپ نشسته. بر اساس عکس‌ها این زن گاهی با بستگان و دوستانش روبه‌روی لپ‌تاپ است و گاه دارد موزیک گوش می‌دهد. گزارش همه این فعالیت‌ها به صاحب اولیه لپ‌تاپ می‌رسید و به همین دلیل نیز دلتورتو تصمیم گرفت که یک وبلاگ برای خودش دست و پا کند و مطالب مربوط به لپ‌تاپ دزدیده شده‌اش را در آن بنویسد. وی حتی تصاویری را که از کاربر جدید این لپ‌تاپ دریافت می‌کرد، روی این وبلاگ قرار می‌داد. جالب است که با انتشار این خبر در انگلیس، برخی نشریات معتبر جهان موضوع را چنان جذاب تشخیص دادند که به سرعت درباره‌اش بنویسند. اما این اتفاق آنلاینی، یعنی اینکه شخصی از لندن بر زندگی شخصی دیگر در تهران نظارت داشته باشد، در جهان آنلاین نیز پرسروصدا شد.
دزدی مک‌بوک در لندن و سر در آوردن آن از تهران سریعا در توییتر بریتانیا به ترند (موضوع داغ) تبدیل شد و صاحب اصلی لپ‌تاپ نیز وب‌سایتی ساخت با عنوان «لپ‌تاپ در ایران» و مشغول گزارش‌دهی از اطلاعات دریافتی از لپ‌تاپ خود شد. اطلاعاتی که بیش از هر چیز مثل پنجره‌ای بود که که رو به زندگی زیر پوست کلان‌شهر تهران که دنیا بیشتر آن را به برنامه ‌هسته‌ای می‌شناسد گشوده شود.
این موضوع بازتاب گسترده‌ای نیز به همراه داشت. مثلا یک کاربر زیر مطلبی در این‌باره در سایت گیزمودو (Gizmodo) نوشت که قصد ندارد از موضوع دزدی لپ‌تاپ چشم‌پوشی کند، اما این ماجرا از منظر دیگری قابل توجه است. وی نوشت که درباره ایرانی‌ها نگاه متفاوتی داشته و این کشور را یک کشور کاملا عقب‌مانده می‌دیده است. اما بعد از دیدن تصاویری از فضای تهران نظرش به کل تغییر کرده است. وی نوشته ما از ایران فقط تصاویری دیده‌ایم که در آن پرچم کشورهای دیگر را آتش می‌زنند و یا درباره تسلیحات هسته‌ای صحبت می‌کنند. به همین علت بعضی اوقات سخت است که به مردم این کشورها جدا از این موضوعات نگاه کنی. وی همچنین نوشته: ولی به عکس‌های رسیده نگاه کنید! آنها بازی می‌کنند، به موزیک گوش می‌دهند، در خانه‌های‌شان میز قهوه وجود دارد؛ درست مثل ما! وی تاکید کرد که نمی‌خواهد بگوید آنچه در اخبار می‌آید نادرست است، اما گفت که این عکس‌ها چهره دیگری از ایران را به نمایش گذاشته است.

نقض حریم خصوصی
هنوز مشخص نیست آنچه باعث شد که صاحب اصلی لپ‌تاپ خیلی زود برای وب‌سایت ساخته شده، رمز عبور بگذارد میزان توجه غیرقابل پیش‌بینی‌ بود که دریافت کرد یا نقدهایی بود که به اقدام وی وارد شد. البته او در موضوع انتشار اطلاعات تنها نبود و نشریات معتبری چون تلگراف همراهی‌اش کردند. انتشار عکس‌های خصوصی از زندگی کسی که حتی به نظر نمی‌رسد دزد لپ‌تاپ بوده باشد و از نحوه دسترسی وی به لپ‌تاپ خبری در دست نیست به نظر برخی کاربران در بهترین حالت عملی غیرمنصفانه به حساب آمد.
باز هم یکی از کاربران در سایت گیزمودو نوشت: این زن ایرانی ا‌ست، شاید معتقد به حجاب باشد. از کجا می‌دانی مجاز هستی عکس‌های بدون حجاب او را منتشر کنی؟ او به طور کلی سوال کرد که آیا صاحب لپ‌تاپ خود دوست دارد که کسی عکس‌هایش و عکس فعالیت‌های آنلاینش را منتشر کند؟

بی‌تقصیر یا شریک دزد
بحث‌های دیگر درگرفته بر سر ماجرای پیدا شدن لپ‌تاپ دزدی بحث بر سر مالکیت است. از یک سو تعدادی از کاربران مثل یک کاربر ایرانی که به انگلیسی در زیر یکی از مطالب مربوطه کامنت گذاشته‌ و نظرش را گفته، سعی کرده‌اند اعلام کنند که مطمئن هستند این زن و دیگرانی که در تصاویر دیده می‌شوند صرفا «آدم‌های بی‌گناهي» هستند و از سوی دیگر برخی نیز گفته‌اند خریداری جنس دزدی شراکت در دزدی‌ است. این دسته از کاربران عمل مالک لپ‌تاپ در انتشار اطلاعات را صحیح قلمداد کرده‌اند.
قرار بود کار به پلیس اینترپل بکشد
مالک اصلی لپ‌تاپ در وبلاگش اعلام کرد که پلیس بریتانیا گفته که این موضوع تنها از طریق اینترپل قابل پیگیری است، اما اعلام کرده که موضوع به نظر نمی‌رسد از آن درجه از اهمیت برخوردار باشد که اینترپل پرونده‌اش را بر عهده بگیرد.

تماس صاحبان جدید با صاحب اصلی
آخرین خبرها حاکی است که خانم صاحب لپ‌تاپ در تهران با دم لتورته تماس گرفته و گفته که لپ‌تاپش را به او برمی‌گرداند. خانم یادشده گفته که نمی‌دانسته این لپ‌تاپ دزدی است. جالب است بدانید که اقدام وی صاحب اصلی لپ‌تاپ را با احساسی از شرمندگی مواجه کرد. به گونه‌ای که از گذاشتن عکس‌ها در اینترنت عذر خواسته و لپ‌تاپ را به زن تهرانی بخشیده است.
دم دلتورته در وبلاگش نوشت که به عنوان عذرخواهی از قضاوت نادرست و عجولانه‌اش و به اشتراک گذاشتن تصاویر خصوصی این خانواده ایرانی، مک‌بوک را به آنها بخشیده است. این ماجرا به راحتی بیان می‌کند که ضعف نظارتی قوانین در ایران و بی‌احتیاطی خریداران در حین خرید تا چه حد می‌تواند پیامدهای بد به همراه داشته باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :