آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 25449
تاریخ انتشار : 31 فروردین 1392 1:21
تعداد بازدید : 902

خواسته‌ها و برنامه‌های اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران در گفت‌و‌گو با رییس اتحادیه

فناوری اطلاعات را از بند خودتحریمی برهانید!

سال 91 برای صنف فناوری اطلاعات سال سختی بود و مشکلات عدیده ای مانند نوسان نرخ ارز، تحریم ها ، ضرایب مالیاتی و قرار گرفتن کالاهای IT در الویت های 9 و10 ثبت سفارش کالا بسیاری از شرکت ها و فروشگاه ها را به زانو درآورد تا جایی که به ورشکستگی پنج درصد از فعالان صنف انجامید. در عین حال از چهار هزار و 500 واحد صنفی فعال در تهران بیش از 10 درصد واحدها مجبور به تعدیل نیرو شدند تا بتوانند با کاهش هزینه های سربار، همچنان در بازار سرپا بمانند و به فعالیت ادامه دهند. در این میان گویا، رایزنی ها و جلسات روسای اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران و سایر نهادهای صنفی با مسوولان دولتی برای تسهیل فعالیت فروشگاه ها و شرکت ها نیز نتیجه ای در بر نداشته است. با این وجود رییس اتحادیه هنوز امیدوار است که نگاه دولتمردان و كارگزاران در سال 92 نسبت به صنف رایانه تغییر کند و با تک نرخی شدن ارز، اعضای صنف بتوانند در شرایط مساوی با سایر صنوف به فعالیت بپردازند. به گفته سیدمهدی میرمهدی کمجانی، رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران، در شرایط سخت کنونی باید با تمام وجود تلاش کرد تا صنف فناوری اطلاعات زنده بماند. وی در گفت وگو با فناوران، خواسته ها و برنامه های صنف رایانه را تشریح کرده است.

فخری زارع

 صنف IT را از مالیات معاف کنید
اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران برای سال جدید برنامه‌ها و اهدافی را ترسیم کرده است که یکی از مهم‌ترین آنها معافیت مالیاتی برای اعضای صنف است.
به گفته رییس اتحادیه، نوسان نرخ ارز در سال 91 و پس از آن تشکیل اتاق مبادلات ارزی و مشکلات ثبت سفارش کالا موجب شد تا درآمد شرکت‌ها به شدت کاهش پیدا کند و از آنجا که پرداخت مالیات باید مطابق بر درآمد باشد، اتحادیه در این خصوص سه نامه به وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان امور مالیاتی کشور فرستاده و خواستار معافیت مالیاتی صنف شده است؛ که البته هر سه نامه بی‌پاسخ مانده است.
میرمهدی با گلایه از بی‌جواب ماندن نامه‌های اتحادیه در مورد معافیت مالیاتی اعضای صنف گفت: اگر قرار است حرف اتحادیه به جایی نرسد، تمام نامه‌ها را در اختیار اصحاب رسانه می‌گذاریم تا حداقل اعضا بدانند که ما کار خود را انجام داده‌ایم.
وی افزود: اتحادیه نمی‌تواند بنشیند و نظاره‌گر باشد که دولت چه تصمیم می‌گیرد،  بلکه تا جایی که بتوانیم سعی و تلاش می کنیم که مسایل و مشکلات و نظرات صنف را به گوش مسوولان برسانیم.
رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران گفت:  امیدواریم امسال از سوی دولت حمایت شویم و بتوانیم تسهیلاتی برای صنف بگیریم.
وی گفت: اینکه در روز اصناف، حق را به اصناف بدهند و پس از آن اصناف را گردن بزنند که نمی‌شود. باید درخواست‌های به حق صنف مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: متاسفانه سازمان امور مالیات و دارایی مبنای دریافت مالیات را بر فروش شرکت‌ها می‌گذارد. این درحالی ‌است که درآمد شرکت‌ها حایز اهمیت است نه فروش‌شان.
وی با بیان اینکه مشکل ضرایب مالیاتی برای تمام صنوف یکسان است، گفت: در جلساتی که با روسای اتحادیه‌ها و مشاوران مالیاتی داشتیم، مشخص بود که مالیات مشکل تمام اصناف است. اما مشکلات صنف IT فراتر است؛ زیرا در این صنف تولید در حد یک یا دو درصد  است و بخش بسیار زیادی از کالاها وارداتی است.

گرفتار خودتحریمی هستیم
میرمهدی گفت: پارسال شرکت‌های زیادی تعدیل نیرو داشتند و این امر موجب بیکاری افراد زیادی شد. همچنین تعدادی از فروشگاه‌ها نیز از این کار کناره‌گیری کردند.
وی با ابراز تاسف از اینکه به جز تحریم‌های خارجی، شرکت‌های فناوری اطلاعات باید تحریم‌های داخلی را نیز تحمل کنند، افزود: قانون‌های یک ساعته یا یک روزه که بدون فکر اعمال می‌شود، همچنین الویت برای ثبت سفارش کالا و اینکه هنوز هیچ یک از شرکت‌های IT موفق به دریافت ارز مبادلاتی نشده‌اند و افزایش قیمت در گمرکات و غیره از جمله تحریم‌های داخلی است که ضربات جبران ناپذیری بر پیکره صنف فناوری اطلاعات می‌زند.

ارز را تک نرخی کنید
یکی دیگر از خواسته‌های صنف فناوران رایانه تهران از مسوولان به گفته میرمهدی، این است که ارز  هرچه زودتر تک نرخی شود.
وی در این مورد گفت: امیدواریم دولت تک نرخی شدن ارز را هرچه زودتر اعلام کند، این به نفع صنف است زیرا رانت‌ها از بین می‌رود و تمام صنوف به یک چشم دیده می‌شوند.
وی افزود: تک نرخی شدن ارز موجب کاهش قیمت کالاهای کامپیوتری می‌شود.
وی با بیان اینکه تصمیم‌گیری‌ها باید حداقل برای شش ماه از سال باشد، گفت: تصمیم‌گیری‌ها باید بلندمدت باشد تا فعالان صنف بتوانند برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند. قانون‌های یک روزه و دو روزه‌ای که مسوولان می‌گذارند، نه تنها فایده‌ای برای صنف ندارد بلکه اعضای صنف را به دردسر می‌اندازد.

ساماندهی کارت‌های گارانتی
در حال حاضر فروشگاه‌ها و شرکت‌های زیادی هستند که در قبال فروش کالا به مصرف کنندگان کارت‌های گارنتی می‌دهند که قیمت بالایی دارند ولی  هنگامی که مصرف کننده به آن نیاز پیدا کرد هیچ‌گونه خدماتی دریافت نمی‌کند. این مشکل، اتحادیه صنف فناوران رایانه را برآن داشته تا به فروشگاه‌هایی که جواز کسب  در رسته فروش و تعمیر دارند مجوز ارایه کارت گارانتی بدهد.
رییس اتحادیه  با بیان اینکه با این اقدام کارت‌های گارانتی غیرمعتبر از بازار جمع‌آوری خواهد شد، گفت: تنها به فروشگاه‌هایی که امکانات لازم برای ارایه خدمات دارند، مجوز داده می‌شود.
میرمهدی افزود: اطلاعیه داده‌ایم که از این پس کارت گارانتی‌های بدون معتبر خرید و فروش نشود. این اقدام با همکاری سازمان حمایت از مصرف کنندگان صورت گرفته تا مصرف‌کننده نهایی بتواند از گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر و خوبی برخوردار شود.

جمع‌آوری کارتریج‌های تقلبی
شش سال است که  كارتريج‌هاي تقلبي با برند HP  جای خود را در بازار باز کرده‌اند و سود سرشاري بابت فروش اين كارتريج‌ها عايد فروشندگان مي‌شود.
در سال‌های گذشته تلاش‌های زیادی برای جمع‌آوری یا محدود كردن عرضه این كارتریج‌ها از سطح بازار صورت گرفت اما كافی نبود و بازار این كالا روز به روز بزرگ‌تر شد تا جایی که اتحادیه صنف فناوران رایانه در سال جدید تصمیم گرفت تا به صورت جدی با متخلفان برخورد کند و جمع‌آوری کارتریج‌های تقلبی را در دستور کار قرار دهد از این رو  به فروشندگان این کالا تا پایان اردیبهشت ماه مهلت داده تا محصولات تقلبی را جمع‌کنند.
میرمهدی در این مورد گفت: از این پس فروشنده‌ای حق ندارد کارتریج تقلبی را در جعبه اصلی و با قیمتی گزاف بفروشد.
وی افزود: پس از مهلت تعیین شده اگر فروشگاه یا شرکتی مبادرت به فروش کارتریج‌های تقلبی در جعبه‌های اصلی کرد جریمه ویا پلمب می‌شود.  
 
و یک درخواست از صنف
رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران همچنین از اعضای صنف خواست تا در هر مسوولیتی که هستند، در ارتباطات خود منافع صنفی را لحاظ کنند و تنها به فکر منافع شرکت خود نباشند.
وی گفت: امیدوارم دوستان هم صنف دلسوزانه برای صنف فناوری اطلاعات کار کنند تا این صنف زنده بماند.
وی افزود: اتحاد صنفی از دیگر اهداف اتحادیه است که در سال جدید سعی می‌کنیم ارتباط خوبی با اعضا داشته باشیم.
وی افزود: برنامه‌های دیگری نیز داریم که پیش‌نویس آن تهیه شده و در روزهای آینده آن را اعلام خواهیم کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :