آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 25466
تاریخ انتشار : 31 فروردین 1392 2:44
تعداد بازدید : 578

آبادی و آبادی سازان

معماری هنر و فن طراحی جهت ساخت بناها و فضاهای شهری است. در ساخت بناها معمار است که با کمک علم خود می تواند پاسخی مناسب برای رفع نیازهای کارکردی و زیباشناسانه مورد انتظار از بنا را برآورده کند. دانش معمار باید در حدی باشد که هم نیازهای کاربر را برآورد و هم ساختمان هم خوان با بستر و بافتی باشد که در آن بنا می شود. سلیقه کارفرما، بودجه در نظر گرفته شده، بستر ساخت و ساز، قوانین و آیین نامه های فنی و شهری در روند تصمیم گیری و طراحی از عوامل اثرگذار هستند.

آزاده رستمی

از آن زمان که بشر از غار خارج شد ساخت و ساز شکل گرفت. در ابتدا معماری روندی ساده و با مصالح بوم‌آورد بود. در تمام این سال‌ها این فن مورد نیاز بشر بود و کم‌کم با پیشرفت علم و هنر تخصصی‌تر شد. معماری رابطه‌ای تنگاتنگ با هنر و مهندسی دارد. همان‌قدر که معمار هنرمند است و به هنرآفرینی می‌پردازد باید ضوابط مهندسی را نیز در نظر داشته باشد و به کار ببندد. معمار باید با رعایت تکنیک‌ها و قواعد ساخت احساس را نیز منتقل کند. بنابر مشخصات مکانی که اثر معماری در آن شکل می‌گیرد، یک‌شری عوامل جهت همساز کردن بنا با محیط و رعایت احترام به آن باید لحاظ شود.  پایبندی به اصول معماری در روند شکل‌گیری شهرها اجتناب‌ناپذیر و بدون حضور معماران سیمای شهرها آشفته شده و بهم می‌ریزد.
در تقویم ایران در بین روزهای گوناگون و مناسبات رنگارنگ هنوز بر سر انتخاب روز معمار توافق کلی صورت نگرفته است. عده‌ای سه اکتبر و روز جهانی معمار و عده‌ای دیگر سه اردیبهشت ماه و تولد شیخ بهایی را روز معمار می‌نامند. همان‌قدر که برای انتخاب روز در این زمینه سهل‌انگاری شده ‌است. در نمای جداره‌های شهری هر ساختمان ساز خودش را می‌زند، علاوه بر نما و حجم بیرونی، طراحی داخلی بناها نیز در بیشتر موارد دارای ایراد است و کاربر به مشکلات گوناگونی در حین استفاده از بنا بر می‌خورد.
اعتبار دادن به معمار و معماری علاوه بر سامان‌دهی ساختمان‌ها و شهرها باعث فرهنگ‌سازی تدریجی و بنیادی هم می‌شود.
معمار می‌تواند با رعایت اصول در طراحی و خلق اثری مناسب فرهنگ و مناسبات اجتماعی یک مکان، عادات رفتاری مردم را نیز تغییر دهد و بهبود بخشد. به امید روزی که در سطح جامعه ما این اعتقاد به حد مورد نیاز جا بیفتد.
گر ز معماری ندارد اطلاعی پس، چرا ... فکر آبادی برای هر دل ویران کند (فروغی)


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :