آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 25502
تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1392 10:35
تعداد بازدید : 796

ریشه‌یابی اختلالات اخیر اینترنت در گفت‌وگو با وزیر اسبق ارتباطات

سلیمانی:رییس جمهور شخصا به وضعیت اینترنت رسیدگی کند

اختلالات اینترنت و كندی سرعت آن در حالی ادامه دارد كه مسوولان ارتباطات كشور همچنان این مشكل را نفی كرده، با این حال كاربران از این وضعیت به تنگ آمده اند.

چندی است كه اختلالات اینترنت در كشور باعث نارضایتی كاربران آن شده است، كاربران اعلام می‌كنند كه به‌رغم انتقال اعتراض‌های خود به شركت‌های‌ ارایه‌دهنده اینترنت، این شركت‌ها عنوان می‌كنند كه مشكل اینترنت و كندی سرعت آن هیچ ارتباطی به شركت‌های خصوصی ارایه‌دهنده خدمات اینترنت ندارد و شركت‌های اینترنتی دخالتی در این جریان ندارند و مشكل كشوری است.
علاوه بر مردم كارشناسان اینترنت، نیز كندی سرعت اینترنت را عامل ضرر و زیان به كسب و كار شركت‌های خصوصی نسبت می‌دهند. از دیگر سو پاسخگو نبودن مسوولان و انكار مشكلات بار روانی زیادی به مردم وارد می‌كند.
اینترنت هیچ مشکلی ندارد
محمود خسروی مدیرعامل شرکت زیرساخت هرگونه مشکل در شبکه اینترنت کشور را تکذیب می‌کند و می‌گوید: هیچ مشکلی از نظرشرکت زیر ساخت وجود ندارد و تاکنون هیچ اختلالی به ما گزارش نشده است.
وی در مورد کاهش سرعت اینترنت می‌گوید: ما هیچ سرعتی را پایین نیاورده‌ایم و هم‌اکنون هیچ محدودیتی در سرویس‌دهی اینترنت وجود ندارد.
وی در مورد اختلال در برخی سایت‌ها به ویژه سرویس gmail می‌گوید: در این سرویس هم هیچ محدودیتی وجود ندارد و اگر در گذشته اعمال محدودیت بود این محدودیت‌ها هم‌اکنون برداشته شده است.
شخص رییس‌جمهور باید مشكل را حل كند
در همین حال محمد سلیمانی وزیر اسبق ارتباطات ضمن تایید مشکلات و اختلالات اینترنتی در چند روز گذشته، می‌گوید: از نظر من تداخل امور در زمینه فناوری اطلاعات باعث پیچیده شدن کارها و ایجاد مشکلاتی در این حوزه شده است و معلوم نیست سر منشا این مشکلات کجاست و پاسخگو کیست؟ به عبارتی در این حوزه عدم مسوولیت‌پذیری ضربه‌های جبران‌ناپذیری به کسب و کار مردم وارد کرده است.
وی امی‌افزاید: شورای عالی فضای مجازی کشور دارد یکسری کارها را خودش به تنهایی انجام می‌دهد و معلوم نیست با چه کسی هماهنگ است. آیا با دولت هماهنگ است یا با وزارت ارتباطات هماهنگ است یا به طور مستقل عمل می‌کند؟
سلیمانی می‌افزاید: مستقل عمل کردن شورای عالی فضای مجازی مانند داستان بستن vpn‌ها و یا فیلتر سایت‌های گوگل ابهام‌آمیز است و ما نمی‌دانیم اگر مرکز شورای عالی فضای مجازی سر منشا کاهش سرعت اینترنت است چرا جوابگوی این مشکلات به مردم نیست.وزیر اسبق ارتباطات می‌گوید: مدیریت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید یک پارچه باشد و این از اصول اولیه ارتباطات است ولی زمانی که مدیریت ارتباطات در کشور تقسیم‌بندی می‌شود تنها کسانی که ضرر می‌بینند کاربران و مردم هستند.وی می‌افزاید:این در حالی است كه وزارت ارتباطات نمی‌تواند بگوید من مسوول مشکلات اینترنت نیستم و یا از گفتن واقعیت صرف نظر کند،وزارت ارتباطات حتی اگر به رسانه‌ها نمی‌گوید چه خبر است باید به ما و مجلس بگوید و کاری کند که این به هم ریخته گی از بین برود.سلیمانی می‌گوید: از نظر من این به هم ریختگی که در حوزه اینترنت پیش آمده باید به سرعت از سوی مسوولان حل شود و حتی شخص رییس جمهور باید دخالت کند که این اوضاع اسف بار از بین برود و مجلس و کمیته ارتباطات هم باید سریع جلسه ای تشکیل داده و از وزارتخانه و شرکت‌های ارایه دهنده بخواهند که هر چه سریع تر ضمن اعلام مشکلات، آن را رفع کنند.
وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌گوید: شرکت‌های خصوصی ارایه دهنده اینترنت حتی اگر نمی‌توانند به رسانه‌ها صریحا مشکل را ابراز کنند باید به مجلس نامه بنویسند و شکایت کنند چرا که همین سکوت نیز ابهام آمیز است.
مشكلات را كتمان نكنید
سلیمانی می‌افزاید: بنده همین امروز صبح بسیار تلاش کردم که gmail خود را باز کنم که آن هم در آخر باز نشد. در صورتی که من از سایت دانشگاه و از اینترنت دانشگاه این کار را کردم و این بدان معنی است که علاوه بر من همه دانشجویان و محققان هم دچار این مشکل هستند که باعث می‌شود به کسب و کار مردم ضربات جبران ناپذیری وارد آید.
وزیر اسبق ارتباطات می‌افزاید: وزارت ارتباطات و شرکت زیرساخت نباید با پاک کردن صورت مساله مشکل را از سر خود باز کند و بدانند که مردم از این کندی اینترنت ناراضی هستند و می‌دانند مشکلاتی وجود دارد و سعی نکنند آن را کتمان کنند.
منبع: ایلنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :