آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 25511
تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1392 11:0
تعداد بازدید : 555

عضو شورای حل اختلاف جرایم رایانه‌ای اعلام کرد:

رشد 80 درصدی جرایم رایانه ای در سال 91

عضو شورای حل اختلاف جرایم رایانه ای و اینترنتی دادگستری کل استان تهران ضمن تایید افزایش جرایم رایانه ای در سال 91 گفت: در سال گذشته افزایش 80 درصدی را در تشکیل پرونده جرایم رایانه ای شاهد بودیم که در این بین کلاهبرداری تلفنی و اینترنتی رشد چشمگیری یافته است.

ایلنا- باقر افخمی ضمن تایید افزایش حجم سرقت از حساب‌های بانکی به صورت تلفنی گفت: از زمانی که بانک‌ها محدودیت انتقال پول را در یک روز افزایش داده‌اند بعضا شاهد هستیم که سارقان روزانه بیش از چهار میلیون تومان از حساب افراد به صورت تلفنی کلاهبرداری می‌کنند. میزان خسارتی که در این نوع کلاهبرداری وارد می‌شود بسیار بالاست و متاسفانه کلاهبرداران از یک شیوه بیش از یک‌بار استفاده نمی‌کنند. اکنون آنها فعالیت خود را روی پزشکان، مراکز نظامی و نهادهای خدماتی و نهادهای حمایتی متمرکز کرده‌اند. وی با اعلام اینکه کلاهبرداری تلفنی رتبه نخست را در میان سایر پرونده‌های کلاهبرداری در اختیار دارد گفت: متاسفانه این جرم در سال گذشته نسبت به سایر کلاهبرداری‌ها افزایش داشته است.افخمی در خصوص بیشترین جرایم اینترنتی در کشور گفت: 5/48 درصد از جرایم برداشت از حساب بانکی است که این به منظور بی‌مبالاتی مالکان در نگهداری رمزهای‌شان، سوءاستفاده اینترنتی از حساب‌های‌شان یا نفوذ هکر به شبکه بانکی و برداشت پول بوده است.هتک حیثیت دومین جرم اینترنتی در کشور است که‌ نمونه آن را ارایه اطلاعات غلط از استادان دانشگاه، دزدیدن عکس‌ها با استفاده از ایمیل‌های ایجاد شده و انتشار آن در سایت‌هاست. همچنین کلاهبرداری اینترنتی با استفاده از فیشینگ و فارمینگ سومین جرم سایبری در کشور است.
وی گفت: وظیفه دولت آماده‌سازی زیرساخت‌ها است، اگر دولت بستر قانونی برای این فضا ایجاد نکند، بسترهای غیرقانونی ایجاد خواهد ‌شد. این در حالی است که شرکت‌های امنیتی جهان در گزارش‌های جدید خود از افزایش حملات سایبری علیه مراکز سیاسی، امنیتی و دولتی جهان از جمله ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.عضو شورای حل اختلاف جرایم رایانه‌ای و اینترنتی دادگستری کل استان تهران گفت: بیشترین شکایات فضای مجازی ارایه شده به این شورا در مورد سرقت اطلاعات شخصی، نامه‌های الکترونیکی و حساب‌های بانکی است.وی افزود: اغلب این جرایم رایانه‌ای به دلیل کم توجهی کاربران رخ می‌دهد و در برخی از موارد نیز مجرمان با انگیزه انتقام شخصی و خانوادگی به این کار اقدام می‌کنند.
عضو شورای حل اختلاف جرایم رایانه‌ای گفت: اقامه دعوی در جرایم رایانه‌ای رو به افزایش است ولی این به معنی افزایش بزه‌های رایانه‌ای نیست بلکه آگاهی مردم از اینکه محلی برای پیگیری و رسیدگی به شکایات‌شان وجود دارد، افزایش یافته است.
وی گفت: رسیدگی به بسیاری از جرایم رایانه‌ای نیازمند وجود شاکی خصوصی است که این امر در گذشته کمتر دیده می‌شد اما در حال حاضر با افزایش آگاهی مردم به وجود محلی برای طرح دعوی، بسیاری از جرایم شاکی خصوصی پیدا کرده‌اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :