آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 25539
تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1392 11:53
تعداد بازدید : 623

کارنامه مالی غول‌های فناوری در سه ماهه نخست 2013 تایید می کند

آفت تبلت به مزرعه PCزده است

شرکت ها برای اینکه چشم اندازی از وضعیت خود در سال داشته باشند، هر سه ماه یک بار گزارش مالی ارایه می دهند.

با گذشت سه ماه از سال 2013 نیز شرکت‌ها گزارش مالی فصل اول خود را ارایه داده‌اند که در ادامه نگاهی داریم به گزارش مالی سه ماهه نخست برخی از شرکت‌های غول فناوری:
مایکروسافت
مایکروسافت در گزارش مالی سه ماهه اول سال 2013 خود اعلام کرد که 49/20 میلیارد دلار درآمد کسب کرده که نسبت به سه ماهه پیش از آن (سه ماهه آخر سال 2012) که از آن به عنوان فصل خرید نیز یاد می‌شود، کاهش داشته است. بر اساس این گزارش، مایکروسافت در سه ماهه اخیر، سود 06/6 میلیارد دلاری را تجربه کرده است. با این اوصاف، سود مایکروسافت در سه ماهه اول سال 2013 نسبت به سه ماهه اول سال 2012 کاهش داشته است. دلیل کاهش سود و درآمد مایکروسافت مربوط به کاهش جدی در تقاضا برای کامپیوترهای شخصی و گرایش مردم به خرید تبلت و دیگر ابزارهای قابل حمل است. از آنجایی که هنوز مایکروسافت نتوانسته در دنیای ابزارهای پرتابل مانند تلفن یا تبلت توفیق چندانی به دست آورد، درآمد و سود آن نیز کاهش یافته است. اما در عوض، بخش سیستم‌عامل مایکروسافت به لطف معرفی ویندوز 8 توانسته درآمد بسیار خوب 7/5 میلیارد دلاری را برای این شرکت به ارمغان آورد. بخش ویندوز مایکروسافت در همین فاصله زمانی در سال گذشته 62/4 میلیارد دلار درآمد به دست آورده بود. درآمد بخش سرگرمی مایکروسافت همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد و قسمت مربوط به ابزارهای سرگرمی توانسته 53/2 میلیارد دلار و بخش سرویس‌های آنلاین 832 میلیون دلار درآمد کسب کند. اما بخش مربوط به محصولات مرتبط با شرکت‌ها، به لطف معرفی مجموعه آفیس 2013 و همچنین سرویس ابری آفیس 365 درآمد بسیار خوب 32/6 میلیارد دلاری را تجربه کرده است.
اپل
اپل در سه ماهه‌ای که به 29 دسامبر 2012 ختم می‌شود، توانست 1/13 میلیارد سود خالص را از 5/54 میلیارد دلار درآمد به دست آورد. جالب است بدانید که اپل در همین فاصله زمانی در سال گذشته توانسته بود 06/13 میلیارد دلار سود از درآمد 33/46 میلیارد دلاری به دست آورد، این شرکت همچنین در سه ماهه پیش نیز 2/8 میلیارد دلار سود را از 36 میلیارد دلار درآمد به دست آورده بود. مهم‌ترین نکته در گزارش تازه اپل مربوط به رشد فوق‌العاده فروش آیفون است که از 37 میلیون دستگاه در سال گذشته و 9/26 میلیون دستگاه در سه ماهه پیش به 8/47 میلیون در سه ماهه اول 2013 رسیده است. آی‌پد نیز بد عمل نکرده و توانسته رکورد 9/22 میلیون دستگاه را در مقایسه به 43/15 میلیون در سال گذشته و 14 میلیون در سه ماهه اخیر به نام خود ثبت کند. در مجموع اپل در سه ماهه اول 2013 توانسته 75 میلیون دستگاه مبتنی بر iOS را به فروش برساند. جالب‌تر اینکه فروش مک‌ها طی مدت زمان خرید تعطیلات آخر سال به 1/4 میلیون دستگاه نسبت به 2/5 میلیون دستگاه سال گذشته کاهش یافته است. فروش آیپاد در این فاصله زمانی نیز به 7/12 میلیون دستگاه در مقایسه با 5/15 میلیون دستگاه در سال گذشته رسیده است.
سامسونگ
گزارش مالی سه ماهه اول 2013 سامسونگ نیز وضعیت خوبی را برای این غول کره‌ای نشان می‌دهد. سود این شرکت از ژانویه تا مارس با رشد ۵۳ درصدی به 7/7 میلیارد دلار رسیده است. این پنجمین فصل مالی متوالی است که سامسونگ رکورد قبلی خود را پشت سر می‌گذارد و البته با معرفی گلکسی اس4 در ماه گذشته، که قرار است طی هفته‌های آینده وارد بازار شود، انتظار می‌رود که این رشد سرعت بیشتری هم بگیرد. اکنون ارزش سامسونگ به بیش از ۲۲۰ میلیارد دلار رسیده است و روزبه‌روز فشار این شرکت بر اپل، به عنوان بزرگ‌ترین رقیبش بیشتر می‌شود. میزان کل فروش این شرکت در فصل اول ۲۰۱۳ بالغ بر ۵۲ تریلیون وون کره اعلام شده که سهم گوشی‌های هوشمند از آن ۶۸ تا ۷۰ میلیون وون اعلام شده است. این میزان در فصل گذشته تنها ۶۳ میلیون وون بود. تلفن‌های هوشمند در این فصل یکی از بخش‌های بسیار پرسود سامسونگ بوده‌اند، گلکسی اس۳ همیشه جزو لیست بهترین فروش بوده است و موبایل‌های گلکسی ارزان قیمت هم در کشورهایی مانند چین و هند فروش‌های بسیار خوبی را تجربه کرده‌اند. البته نمی‌توان گفت که بخش موبایل تنها بازوی قدرت سامسونگ است و تجارت نمایشگر هم همواره سود خوبی را برای این شرکت به ارمغان آورده است. در این فصل، بخش نمایشگرها هم با افزایش سود نسبت به فصل گذشته روبه‌رو بوده است.
یاهو
گزارش مالی شرکت یاهو در سه ماهه نخست سال جاری میلادی نشان می‌دهد که در این مدت درآمدهای این شرکت از محل تبلیغات اینترنتی افزایش خوبی داشته است و همین امر منجر به افزایش مجموع درآمدهای این شرکت شده است. بر اساس اعلام یاهو، سود این شرکت در فاصله ماه‌های ژانویه تا مارس سال 2013 برابر با 390 میلیون دلار یا 35 سنت در هر سهم بود که این میزان در مدت مشابه سال پیش از آن معادل 286 میلیون دلار یا 23 سنت در هر سهم بوده است. یاهو همچنین گفته است که در این مدت مجموع درآمدهای این شرکت برابر با یک میلیارد و 140 میلیون دلار بوده است که در مقایسه با درآمد یک میلیارد و 220 میلیون دلاری در مدت مشابه سال گذشته کاهش نشان می‌دهد.
اینتل
شرکت اینتل گزارش داد که در سه ماهه دوم سال جاری میلادی درآمدهایش کاهش بیشتری داشته است. اینتل به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده تراشه‌های کامپیوتری جهان اعلام کرد که در سه ماهه دوم امسال درآمدهای این شرکت چیزی حدود هشت درصد کاهش خواهد داشت. اینتل دلیل چنین افتی را روند نزولی فروش کامپیوترهای شخصی در جهان و تمایل بیشتر مردم به خرید تبلت‌ها و تلفن‌های همراه هوشمند اعلام کرد. در پی انتشار این خبر ارزش سهام شرکت اینتل بلافاصله کاهش سه درصدی یافت، اما بار دیگر روند صعودی به خود گرفت. این شرکت اعلام کرد که در مجموع سال جاری میلادی درآمدهایش رشدی یک رقمی داشته است. شرکت اینتل اعلام کرده است که در سه ماهه نخست سال جاری میلادی درآمدهای این شرکت به 12 میلیارد و 580 میلیون دلار کاهش یافته است که این میزان در سه ماهه مشابه سال پیش از آن برابر با 12 میلیارد و 910 میلیون دلار بوده است.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :