آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 25540
تاریخ انتشار : 31 فروردین 1392 11:55
تعداد بازدید : 712

گزارش آمارهای توسعه ICT در سال 2013 منتشر شد

پهن باند با سرعت می تازد

گزارش حقایق و نمودارهای ICT که هر ساله توسط اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) ارایه می شود، امسال نیز به بررسی شاخص های ICT و روندهای آن پرداخته است. کاربری اینترنت، شکاف جنسیتی، وضعیت مشترکان تلفن همراه و ثابت و دسترسی به ICT خانگی از جمله موارد بررسی شده در این گزارش است. شاخص های مطرح شده، حاکی است که توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهان همچنان شتابناک است و در این حوزه، موبایل بیشترین میزان رشد را دارد و به تبع آن نیز پهن باند همراه با سرعت بسیاری در حال توسعه است.
در ادامه به بررسی آمارها و وضعیت ICT و شاخص های گزارش حقایق و نمودارهای ICT می پردازیم.

96 درصد دنیا همراه شده است
از جمله حوزه‌هایی که بر خلاف جریات فناوری اطلاعات و ارتباطات با کاهش سرعت رشد مواجه بوده، میزان اشتراک تلفن همراه است که البته دلیلی مشخص دارد؛ تعداد مشترکان تلفن همراه به تعداد مردم دنیا نزدیک می‌شود. (نمودار 1)
در سال 2013، تقریبا تعداد مشترکان تلفن همراه به تعداد جمعیت جهان رسیده که بیش از نیمی از این مشترکان مربوط به منطقه آسیا- اقیانوسیه است. در واقع، 5/3 میلیارد نفر از 8/6 میلیارد مشترک تلفن همراه مربوط به این منطقه است. از آنجا که ضریب نفوذ تلفن همراه در جهان به نزدیک صددرصد رسیده است، رشد این فناوری، هم در کشورهای در حال توسعه و هم توسعه‌یافته با افت همراه شده و بسیار کند شده است. به طور دقیق باید گفت که ضریب نفوذ موبایل در جهان 96 درصد، در کشورهای توسعه‌یافته 128 درصد و در کشورهای در حال توسعه 89 درصد است. (نمودار 2)
گفته می‌شود که هم‌اکنون دسترسی مردم جهان به موبایل بیش از دستشویی است.
40 درصد جهان آنلاین است
تعداد جمعیت جهان 2/7 میلیارد نفر است و در این میان 40 درصد به اینترنت دسترسی دارند. درواقع در سال 2013، بیش از 7/2 میلیارد نفر از اینترنت استفاده می‌کنند که این میزان 39 درصد از جمعیت کل جهان است. در کشورهای در حال توسعه این میزان 31 درصد و در کشورهای توسعه‌یافته 77 درصد است که تفاوت فاحشی را در دسترسی نشان می‌دهد. (نمودار 3)
آمار نشان می‌دهد که اروپا با 75 درصد بیشترین ضریب نفوذ اینترنت را دارد. بعد از اروپا نیز آمریکا با ضریب نفوذ 61 درصد قرار می گیرد. آفریقا با ضریب نفوذ 16 درصد کمترین جمعیت آنلاین را در خود جای داده و آسیا و اقیانوسیه نیز ضریب نفودی تقریبا 50 درصدی دارد. (نمودار 4)
شکاف جنسیتی
تعداد مردانی که در جهان به اینترنت دسترسی دارند، بیشتر از زنان است. 37 درصد از تمامی زنان دنیا آنلاین هستند. در حالی که این میزان در میان مردان 41 درصد است. در واقع، 3/1 میلیارد زن و در مقابل 5/1 میلیارد مرد جزو شهروندان آنلاین به شمار می‌روند. در کشورهای در حال توسعه‌ حدود 826 میلیون کاربر زن اینترنت و 980 میلیون کاربر مرد اینترنت وجود دارد. در حالی که در کشورهای توسعه‌یافته، حدود 475 زن و 483 میلیون مرد کاربر اینترنت به شمار می‌روند. این آمار نشان می‌دهد که شکاف دیجیتالی در کشورهای در حال توسعه بیشتر از کشورهای توسعه‌یافته است؛ چنان که در کشورهای در حال توسعه، زنان 16 درصد کمتر از مردان از اینترنت استفاده می‌کنند که این شکاف جنسیتی در کشورهای توسعه‌یافته فقط دو درصد
است. (نمودار 5)
750 میلیون خانوار آنلاین
در سال 2013، در حدود 41 درصد از خانوارهای جهان به اینترنت دسترسی دارند که نیمی از آنها در کشورهای در حال توسعه هستند. در این کشورها ضریب نفوذ اینترنت به 28 درصد رسیده است. این در حالی است که در کشورهای توسعه‌یافته 78 درصد از خانوارها به اینترنت دسترسی دارند. به طور کل، 90 درصد از 1/1 میلیارد خانوار در کشورهای در حال توسعه به اینترنت دسترسی ندارند. (نمودار6)
اروپا و آفریقا به ترتیب بیشترین و کمترین میزان ضریب نفوذ اینترنت در خانوارها را دارند. در اروپا 77 درصد و در آفریقا فقط هفت درصد کل خانوارها به اینترنت متصل هستند. در آمریکا حداکثر خانوارها آنلاین هستند؛ در حالی که در کشورهای عربی و آسیا و اقیانوسیه این میزان 61 درصد است. جالب است بدانید که بین سال‌های 2009 تا 2013، ضریب نفوذ اینترنت در خانوارها در آفریقا بیشترین رشد را داشته و سالانه 27 درصد رشد کرده است. بعد از آفریقا، آسیا و اقیانوسیه و سپس کشورهای عربی با 15 درصد بیشترین رشد را داشته‌اند.
دسترسی به اینترنت پرسرعت
پرسرعت‌ترین اینترنت حدود 10 مگابیت در ثانیه است که کشورهای آسیایی گوی سبقت را در این زمینه از کشورهای دیگر ربوده‌اند. کشورهایی چون جمهوری کره، هنگ‌کنگ (چین) و ژاپن بیشترین سرعت اینترنت را در آسیا دارند و کشورهایی چون بلغارستان، ایسلند و پرتقال نیز در اروپا از اینترنت پرسرعت بهره می‌برند. در آفریقا، کمتر از 10 درصد از مشترکان پهن‌باند ثابت (سیمی) از اینترنت با سرعت دو مگابیت در ثانیه استفاده می‌کنند.
بیشترین و مداوم‌ترین رشد در پهن‌باند همراه
تعداد مشترکان پهن‌باند همراه از 268 میلیون کاربر در سال 2007 به 1/2 میلیارد نفر در سال 2013 رسیده است. این میزان رشد متوسط سالانه 40 درصدی را در توسعه پهن‌باند نشان می‌دهد و پهن‌باند همراه را به پویاترین بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات تبدیل می‌کند. در کشورهای در حال توسعه، تعداد مشترکان پهن‌باند همراه از سال 2011 تا 2013 به دوبرابر میزان خود رسیده است (از 472 میلیون به 16/1 میلیارد). این میزان حتی از کشورهای توسعه‌یافته در سال 2013 نیز پیشی گرفته است. اما آفریقا بیشترین نرخ رشد را در زمینه ضریب نفوذ پهن‌باند همراه داشته است؛ چنانچه از دو درصد در سال 2010 به 11 درصد در سال 2013 درصد رسیده
است. (نمودار 7)

 

بیانیه براهیما سانو (Brahima Sanou)، دبیر دفتر توسعه ارتباطات اتحادیه بین‌المللی مخابرات در ابتدای گزارش: «خوشحالم که آخرین نسخه از گزارش وضعیت فناوری اطلاعات و ارتباطات جهان در سال 2013 را ارایه می‌دهم. در این گزارش که تمامی آمار و ارقام توسط نمودارها و جداول به نمایش درآمده، کاملا رشد جهانی در این حوزه به چشم می‌آید. هر روز به سمتی پیش می‌رویم که تقریبا به تعداد مردم زمین مشترک تلفن همراه وجود دارد. این اخبار واقعا هیجان‌انگیز است. انقلاب تلفن همراه باعث شده که مردم کشورهای در حال توسعه پیشرفت چشمگیری داشته باشند. همچنین شهروندان این کشورها با استفاده از کاربردهای ICT در آموزش، سلامت، راهبری، بانکداری، محیط زیست و کسب‌وکار قدرتمند شده‌اند. پس بیایید معجزه تلفن همراه را جشن بگیریم و من شک ندارم که این فناوری مدرن گام‌های ما را به منظور توسعه پایدار سرعت می‌بخشد».


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :