آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 25584
تاریخ انتشار : 2 اردیبهشت 1392 10:38
تعداد بازدید : 581

رییس کارگروه گوشی تلفن همراه:

همه واردكنندگان گوشی موبایل ارز مبادلاتی می گیرند

رییس کارگروه گوشی تلفن همراه در مجمع عالی واردات اعلام کرد: هر شرکتی که در مرکز مبادلات ارزی ثبت سفارش کرده باشد یا ارز مبادلاتی دریافت کرده، یا به زودی دریافت خواهد کرد. برخی از شرکت ها به ثبت سفارش اعتقادی نداشتند و بدون دریافت ارز مبادلاتی اقدام به وارد کردن گوشی های قاچاق می کردند که حالا بعد از ممانعت از ورود این گوشی ها مجبور شدند گوشی های خود را با ارز آزاد وارد کنند که این باعث افزایش قیمت گوشی های تلفن همراه شده است.

ایلنا- مهدی عبقری، رییس کارگروه گوشی تلفن همراه در مجمع عالی واردات هر گونه خبر عدم تعلق ارز مبادلاتی به واردكنندگان گوشی تلفن همراه را تكذیب كرد.
وی با اشاره به ارایه ارز مبادلاتی به واردکنندگان گوشی تلفن همراه گفت: چندی است که در رسانه‌ها در مورد عدم تعلق ارز مبادلاتی به واردکنندگان سخن گفته می‌شود در حالی که عرضه ارز مبادلاتی از ماه اسفند گذشته شروع شده است.
وی افزود: تاکنون ارز مبادلاتی به یکسری از واردکنندگان تعلق گرفته و گروهی دیگر نیز در نوبت دریافت ارز هستند.
عبقری افزود: ما شرکت‌هایی را مانند برند نوکیا داریم که هنوز در سامانه مركز ثبت سفارش نکرده‌اند ولی در مورد عدم دریافت ارز مبادلاتی سخن می‌گویند.
عبقری افزود: البته هستند شرکت‌هایی که ثبت سفارش کرده‌اند ولی هنوز ارز مبادلاتی نگرفته‌اند ولی این به آن معنا نیست که کلا قرار نیست هیچ ارزی به آنها تعلق بگیرد بلکه این شرکت‌ها در نوبت هستند و به زودی ارز خود را دریافت خواهند کرد.
رییس کارگروه تلفن همراه در پاسخ به این سوال که چرا برخی ثبت سفارش نکرده‌اند گفت: در گذشته اصلا بحث جمع‌آوری گوشی قاچاق در بازار نبود‌؛ شرکت‌ها محصولات خود را از مرزهای عراق و یا ترکیه به طور غیر قانونی وارد کشور کرده و تنها در ایران سیستم گارانتی خود را عرضه می‌کردند.
وی افزود: حال که بحث جمع‌آوری گوشی قاچاق در بازار تلفن همراه مطرح شده به تکاپوی گرفتن ارز مبادلاتی افتاده‌اند و فقط از عدم دریافت ارز سخن می‌گویند.
وی افزود: این شرکت‌ها به ثبت سفارش اعتقادی نداشتند و بدون دریافت ارز مبادلاتی اقدام به وارد کردن گوشی‌های قاچاق می‌کردند که حالا بعد از ممانعت از ورود این گوشی‌ها مجبور شدند گوشی‌های خود را با ارز آزاد وارد کنند که این باعث افزایش قیمت گوشی‌های تلفن همراه شده است.
عبقری راه‌حل این مشكل را تنها ثبت سفارش این شركت‌ها اعلام كرد و گفت: این شركت‌ها می‌توانند با ثبت سفارش در مرکز مبادلات ارزی هم گوشی‌های خود را با ارز مبادلاتی وارد کنند و هم از افزایش قیمت گوشی همراه جلوگیری كنند.
رییس کارگروه گوشی تلفن همراه در مجمع عالی واردات در پاسخ به اینکه مبادی قانونی در ارایه ارز مبادلاتی مشکلی دارد یا خیر، گفت: مبادی قانونی هیچ مشکلی ندارد، البته یک برند آمریکایی بود که می‌خواست ارز دولتی دریافت کند که به تبع به خاطر برخی سیاست‌ها این امر محقق نشد، ولی اجناس کره‌ای هیچ مشکلی بابت دریافت ارز ندارند.
وی در پایان گفت: هر شرکتی که در مرکز مبادلات ارزی ثبت سفارش کرده باشد، به‌زودی ارز مبادلاتی دریافت خواهد کرد. به گفته وی هیچ شرکتی نیست که با وجود ثبت سفارش و ارایه مدارک معتبر ارز دریافت نکرده باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :