آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 25607
تاریخ انتشار : 2 اردیبهشت 1392 11:14
تعداد بازدید : 527

جزییات تغییرات جدید تعرفه واردات در سال 92 اعلام شد

میانگین تعرفه واردات از 26 درصد به 13 درصد کاهش یافت

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تشریح جزییات تغییرات تعرفه ای در سال 92 با مصوبه دولت، گفت: میانگین تعرفه ها از 26 درصد سال 91 به 13 تا 15 درصد در سال 92 کاهش یافته و مالیات بر ارزش افزوده واردات نیز از پنج به شش درصد افزایش یافته است.

خبرگزاری مهر- حمید صافدل با اشاره به تصمیم‌گیری نهایی دولت در خصوص تعرفه‌های واردات در سال 92، گفت: کلیات کتاب تعرفه به اتمام رسیده و ظرف روزهای آینده مصوبه مربوط به آن نهایی و کتاب جدید تعرفه‌ها از سوی دولت منتشر خواهد شد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: کتاب تعرفه سال 92، تغییرات عمده‌ای را در راستای تسهیل تجاری داشته است که از جمله آن، کاهش تعداد طبقات تعرفه‌ای از 24 به 15 طبقه است که باعث می‌شود تنوع برداشت‌ها و طبقات محاسبات کاهش یافته و سرعت اظهار و تطبیق کالا برای واردکنندگان و ارزیابان گمرک کاهش یابد.
وی گفت: این موضوع اقدامی ‌در راستای تسهیل تجارت است که با هماهنگی کارشناسان مختلف صورت گرفته و یکی از خواسته‌هایی بوده است که همواره گمرکات اجرایی کشور به منظور تسهیل و تسریع در فرآیند تجاری تقاضا داشته‌اند. به گفته صافدل، براساس تصمیمات جدید دولت متوسط تعرفه‌ها با توجه به تغییرات در گروه‌های کالایی بین 13 تا 15 درصد در نظر گرفته شده با احتساب اینکه گروه 10 کالایی و نیز تعداد قابل توجهی از محصولات کشاورزی با توجه به قوانین موضوعه و با نگاه حمایت از تولید ملی سطح تعرفه‌ای معادل سال گذشته دارد.
وی افزود: چنانچه این دو گروه کالایی نیز دچار تغییر تعرفه‌ای شوند، میانگین تعرفه‌ها روند منطقی‌تری خواهد یافت اما در حال حاضر برای سال 92، میانگین تعرفه‌ها 13 تا 15 درصد خواهد بود در حالی که در سال گذشته این میانگین 26 درصد در نظر گرفته شده بود.
رییس کل سازمان توسعه تجارت افزود: تغییرات دیگری در راستای تسهیل تجاری صورت گرفته که از جمله آن، تغییر در مالیات بر ارزش افزوده برای واردات از پنج درصد به شش درصد در سال 92 است، ضمن اینکه در بخش ضمایم کتاب تعرفه نیز آخرین تغییرات مربوط به آیین‌نامه صدور و تمدید کارت‌های بازرگانی، ماده 11 احصای حقوق مکتسبه صادرکنندگان و نیز اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی در مورد سقف واردات توسط ملوانان و فهرست کامل استانداردهای اجباری برای واردات در کنار سایر تغییراتی که در کنوانسیون‌های بین‌المللی صورت گرفته به چاپ رسیده است.
صافدل افزود: در زمینه کتاب جدید در مورد متناسب‌سازی نسبت تعرفه‌ها با نرخ ارز تغییراتی صورت گرفته و به جز گروه 10 کالایی و برخی محصولات کشاورزی که با نگاه حمایت از تولید، تعرفه آنها تثبیت شده است، سایر گروه‌های کالایی در این تناسب سازی مورد بازنگری قرار گرفته‌اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :