آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 25696
تاریخ انتشار : 3 اردیبهشت 1392 0:55
تعداد بازدید : 753

سخنرانی وزیر ارتباطات در مراسم عقد تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه شهید چمران اهواز

نامی: باید یک سایت بین المللی در جهان راه بیندازیم

با حضور وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات، تفاهم نامه همکاری های علمی، پژوهشی بین دانشگاه شهید چمران اهواز، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات خوزستان به امضا رسید.

ایرنا- محمدحسن نامی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیروز در مراسم امضای این تفاهم‌نامه با اشاره به اینکه انجام هیچ کاری بدون علم و دانشگاه امکان‌پذیر نیست گفت: به برکت انقلاب اسلامی، شاهد فعالیت دانشگاه‌های ارزشمند، دانشجویان برجسته و استادان شایسته‌ای هستیم که ظرفیت بزرگی برای کشور محسوب می‌شوند.
نامی ‌افزود: از آنجا که صحنه ارتباطات و فناوری اطلاعات از تمامی‌ زوایا مورد توجه جهانیان است، استکبار تلاش می‌کند در زمنیه ارتباطات با فراهم کردن امکانات و تجهیزات بر گفتمان بین مردم و ملل اشراف پیدا کند و بر جامعه تاثیرگذار باشد اما موفق نمی‌شود.
وی گفت: در زمینه فناوری اطلاعات نیز تفکر استکبار این است که بر ذهن و افکار مردم از طریق سایت‌های مختلف اثرگذار باشد.
نامی ‌افزود: کشور ما نیز باید تمام تلاش خود را به کار گیرد تا یک سایت بین‌المللی در جهان راه‌اندازی کند و اطلاعات و یافته‌های خود را روی سایت‌ها قرار دهیم و علم کشور ایران را برای هدایت و استفاده انسان‌ها به جهان ارایه کنیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تمامی ‌قسمت‌ها از جمله دانشگاه می‌توانند به حالت مجازی اسلامی‌ تبدیل شوند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این آیین گفت: وزارت علوم در راستای تکالیف قانونی و تدابیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب وظایف مهمی ‌دارد که تربیت نیروی انسانی متخصص در راستای اهداف انقلاب اسلامی ‌و کارآفرینی از جمله این وظایف است.
محمد مهدی‌نژاد نوری با تاکید بر کاربردی بودن پژوهش‌ها افزود: طبق بیانات رهبر معظم انقلاب، 90 درصد مقالات و 90 درصد پایان‌نامه‌ها باید کاربردی باشند.
 وی افزود: دانشگاه‌ها باید بتوانند علاوه بر اخذ منابع مالی دولتی، سطح عملکرد خود را هرچه بیشتر ارتقا دهند.
مهدی‌نژاد نوری گفت: امروزه با توانمندی‌هایی که در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد شده زندگی مردم شکل دیگری به خود گرفته است.
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور نیز اظهارداشت: مهم‌ترین دغدغه در توسعه فناوری اطلاعات، اقتصاد و مدیریت آن است. مقررات ICT و مطالعات راهبردی و بین‌المللی این حوزه نیز از مشکلات دیگر است.
مرتضی براری با اشاره به اینکه پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات فعالیت‌های خود را بر اساس دو هدف دنبال می‌کند، افزود: یکی از این اهداف، فناوری ICT است چون نقش ICT در توسعه زیر ساخت‌های استان بسیار مهم است.
وی افزود: در این راستا آمادگی‌های لازم برای همکاری با دانشگاه‌ها وجود دارد.
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور با تاکید بر اینکه ICT در تمام حوزه‌ها می‌تواند بهره‌وری را افزایش دهد گفت: نقش ICT در بانکداری و بسیاری عرصه‌های دیگر و زیر ساخت‌های کشور غیر قابل انکار است.
براری گفت: پژوهشگاه آمادگی دارد به مراکز رشد و شرکت دانش بنیان در این زمینه در قالب وام چهار درصد تسهیلات در راستای افزایش اشتغال ارایه دهیم.
اهداف امضای این تفاهم‌نامه شامل ایجاد پژوهشکده ICT استان خوزستان در دانشگاه شهید چمران اهواز، تشکیل کمیته پژوهش و توسعه ICT استان، توسعه خدمات و تجاری سازی فناوری‌های نوین در استان، توسعه خدمات و تجاری سازی فناوری‌های نوین، توسعه آزمایشگاه مرجع و تایید نمونه، پذیرش و تربیت استاد و دانشجویان تحصیلات تکمیلی مبنی بر نیازهای بومی‌ و برگزاری کارگاه‌های آموزشی در راستای توسعه ICT در استان است.
همچنین به دنبال امضای این تفاهم‌نامه، قرارداد پژوهشی بین دانشگاه شهید چمران اهواز و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز منعقد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :