آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 25698
تاریخ انتشار : 3 اردیبهشت 1392 0:7
تعداد بازدید : 497

با تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت و ابلاغ بانک مرکزی

ارز مرجع دارو و کالاهای اساسی حذف شد

بانک مرکزی حذف ارز مرجع دارو و کالاهای اساسی را به بانک ها ابلاغ کرد.

خبرگزاری فارس- در متن مصوبه  بانک مرکزی برای حذف ارز مرجع دارو و کالاهای اساسی که روز 26 فروردین ماه ابلاغ شده، آمده است:
پیرو نامه عمومی شماره 12153/92 مورخ 21/1/1392 خواهشمند است موارد ذیل را به واحدهای تابعه ابلاغ و بر حسن اجرای آن نظارت فرمایند:
1- با توجه به اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ واردات کالاهای کره، شکر، گوشت قرمز و دام زنده طبق تعرفه‌های پیوست، دارو، مواد اولیه دارویی، شیر خشک و تجهیزات و ملزومات پزشکی در سال 1392 به نرخ مبادله‌ای بوده و ارایه درخواست گواهی ثبت آماری بر مبنای نرخ مزبور (مبادله‌ای) بلامانع خواهد بود.
2- با توجه به مفاد بند (1)، در رابطه با معرفی‌نامه‌های صادره از سوی وزارت‌خانه‌های صنعت، معدن و تجارت و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور تخصیص ارز به نرخ مرجع که کالای آنها تاکنون ترخیص نشده، به ترتیب ذیل اقدام گردد:
الف) چنانچه ارز کالاهای مذکور به نرخ مرجع تامین شده، لیکن کد تخصیص ارز دریافت نگردیده و کالا نیز گمرک ترخیص نشده است، ارایه تقاضای صدور گواهی ثبت آماری از سوی بانک‌ها با نرخ مرجع مقدور نبوده و در این راستا بانک‌ها می‌توانند درخواست مورد بحث را با نرخ مبادله‌ای به اداره نظارت ارز ارسال نمایند تا پس از اخذ کد تخصیص ارز، نسبت به ترخیص کالا اقدام گردد.
ب) در صورتی که ارز کالاهای مذکور به نرخ مرجع تامین و کد تخصیص نیز دریافت شده، لیکن کالای مربوط ترخیص نگردیده است، در این‌گونه موارد گواهی‌های ثبت آماری صادره به نرخ مرجع ابطال شده تلقی گردیده و بانک‌ها می‌توانند همانند جزو الف درخواست مورد بحث را با نرخ مبادله‌ای به اداره نظارت‌ ارز ارسال نمایند تا پس از اخذ کد تخصیص ارز، نسبت به ترخیص کالا اقدام گردد.
ج) در مواردی که کد تخصیص ارز به نرخ مرجع دریافت شده، لیکن ارز مربوطه خریداری نگردیده و کالا نیز ترخیص نشده است، در این‌گونه موارد گواهی ثبت آماری صادره به نرخ مرجع ابطال شده تلقی گردیده و بانک‌ها می‌توانند نسبت به اخد کد تخصیص ارز جدید به نرخ مبادله‌ای اقدام کنند.
د) با توجه به تامین ارز کالاهای وارداتی موضوع اجزای (الف) و (ب) به نرخ مرجع از سوی اداره بین‌الملل بانک مرکزی، بانک‌ها هم‌زمان با ارایه درخواست گواهی ثبت آماری به نرخ مبادله‌ای از طریق سامانه پورتال ارزی باید طی نامه موضوع برداشت مابه‌التفاوت نرخ مرجع تا مبادله‌ای روز صدور گواهی ثبت آماری را از حساب‌های خود نزد بانک مرکزی، به اداره بین‌الملل اعلام و رونوشت آن را برای اداره نظارت ارز ارسال کنند.
3 ـ مفاد بند (18) دستورالعمل اجرایی، نحوه خرید و فروش ارز به نرخ مبادله‌ای موضوع پیوست نامه عمومی شماره 182643/91 مورخ 14/07/1391 کان‌لم‌یکن تلقی گردیده و ارایه درخواست گواهی ثبت آماری براساس مفاد بند مذکور مجاز نیست.
توضیحات وزیر صنعت
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: همچنان برخی كالاهای اساسی به مانند گذشته ارز مرجع دریافت می‌كنند.
به گزارش ایلنا، ‌مهدی غضنفری عنوان كرد‌: برخی كالاهای اساسی به ویژه گندم و نهادهای دامی ارز مرجع دریافت می‌كنند.
وی با بیان اینكه ارزی كه در زمان حاضر پایه مبادلات تجاری و محاسبات است مبادله‌ای خواهد بود،‌گفت: ‌اما به دلیل كنترل برخی قیمت ها از جمله گوشت و مرغ ارز مرجع به نهادهای تولیدی تخصیص می‌یابد. وزیر صنعت، معدن و تجارت این توضیح را نیز داد كه كالاهای دریافت كننده ارز مرجع محدود شده‌اند و زیر نظر دولت به دست مصرف كننده خواهد رسید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :