آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 25816
تاریخ انتشار : 3 اردیبهشت 1392 3:34
تعداد بازدید : 430

ارز مرجع حذف نمی شود نرخش تغییر می کند

در لایحه بودجه قرار نیست ارز مرجع حذف شود، تنها نرخ آن افزایش می یابد، لذا تغییر نرخ آن بدون انجام کار مطالعاتی باعث شوک اقتصادی می شود.

 

ایسنا- یحیی آل‌اسحاق رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران درباره‌ پیشنهاد حذف ارز مرجع در لایحه‌ بودجه سال 92 گفت: مساله‌ بودجه هنوز به طور قطع تعیین تکلیف نشده و مشخص نیست که مجلس آن را به دولت باز می‌گرداند یا خیر. وی افزود: در حال حاضر مطرح‌شدن حذف ارز مرجع در بودجه بحث‌ نظری است و کسری بودجه باید از طریق مالیات‌ها، فروش دارایی‌ها و یا از طریق تغییر نرخ ارز مرجع برطرف شود.
آل‌اسحاق با بیان اینکه تعیین نرخ ارز به بالانس بودجه مربوط است، در پاسخ به این سوال که آیا حذف ارز مرجع در شرایط فعلی منطقی است یا خیر، گفت: ارز مرجع حذف نمی‌شود تنها نرخ آن تغییر می‌کند. اینکه چه رقمی برای آن تعیین شود به میزان کسری بودجه و نیاز دولت مربوط است.
رییس اتاق ایران با تاکید بر اینکه تغییر نرخ ارز مرجع نیاز به یک کار محاسباتی و عملیاتی دارد، گفت: با افزایش نرخ ارز مرجع و نزدیک شدن آن به نرخ مبادله‌ای قطعا شوکی به اقتصاد و معیشت مردم وارد می‌شود، لذا ابتدا باید کار مطالعاتی آن را انجام و زیرساخت‌های آن را فراهم کرد.رییس اتاق تهران در پایان گفت: در حال حاضر باید مطالعات بیشتری برای چنین تصمیمی انجام شود و بعد تصمیم بگیریم که چه نرخی برای تغییر نرخ ارز مرجع مناسب است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :