آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 25818
تاریخ انتشار : 3 اردیبهشت 1392 4:47
تعداد بازدید : 601

رایانه‌های پوشیدنی بر امواج مغزی متکی می‌شوند

لباس فناوری بر تن ذهن

دانشمندان پیش بینی می کنند که وسایل و زینت آلاتی همچون گردنبند، ساعت و عینک وسایل الکترونیکی آینده خواهد بود و با توجه به دستاوردهای جدید، امیدوارند که به زودی به فناوری های مبتنی بر فکر و ذهن انسان دست پیدا کنند. جان چوانگ (John Chuang)، مدیر بخش تحقیقات دانشگاه کالیفرنیا که یک تیم مطالعاتی درباره ابزارهای مبتنی بر ذهن را نیز مدیریت می کند، معتقد است که ابزارهای پوشیدنی در آینده تمامی کارهای روزمره از ورزش های روزانه گرفته تا کیفیت خواب و نشانه های حیاتی را تحت نظارت خواهند داشت. زیرا آنها کاملا به بدن ما نزدیک هستند و حسگرهایی دارند که به واسطه آنها می توانند امواج زیستی کاربر خود را شناسایی کنند. وی می گوید: ابزارهای رایانشی پوشیدنی، انتخاب طبیعی یکپارچه سازی فناوری هایی است که روزانه با آنها سروکار داریم و به نوعی با زندگی ما عجین شده اند.

 

گزارش: نسترن صائبی
منابع: Wired و Engadget


       خستین گام: شناسایی رفتار امواج مغزی
چوانگ و همکارانش این مطالعه را «تاییدیه‌ای برای ابزارهای مبتنی بر ذهن» نامیده‌اند. زیرا چندین سال است که دانشمندان به ایده‌های مربوط به این ابزارها می‌پردازند، اما در هیچ کدام از موارد صحت و درستی ایده‌‌ها مشخص نشده است. اما چوانگ و تیمش توانسته‌اند در آزمایشی که از دانشجویان دوره لیسانس و فارغ‌التحصیل به عمل آوردند، به دقت و صحت 99 درصدی دست پیدا کنند که این یکی از مهم‌ترین گام‌ها در زمینه ابزارهای مبتنی بر ذهن به شمار می‌رود. جالب توجه این است که این محققان برای انجام آزمایش‌های خود از یک هدست بازی استاندارد استفاده کردند که می‌تواند سیگنال‌های مغزنگاری الکتریکی (EEG) را دریافت کند. ترنت هنری، تحلیلگر مرکز تحقیقاتی گارتنر می‌‌گوید که نتایج مطالعات این دانشمندان واقعا قابل توجه است و به راحتی آزمایش‌ها و مطالعات بیشتری را توجیه می‌کند. وی می‌افزاید: خیلی مهم است که بتوانیم تحقیقات بیشتری را تضمین کنیم،‌ زیرا ما راه زیادی تا پیدایش این‌گونه ابزارها در بازار در پیش داریم. این در حالی است که برخی دانشمندان زیست‌سنجی نیز در این زمینه مطالعاتی انجام داده‌اند و از امواج مغزی به عنوان رمز عبور تکمیلی استفاده کرده‌اند.
   امواج مغزی جایگزین رمز عبور می‌شود
دانشمندان آمریکایی همچنین از پژوهش جدیدی خبر داده‌اند که بر اساس آن «تفکر عبور» با استفاده از قدرت امواج ذهنی در آینده می‌تواند جایگزین کلمات عبور کامپیوتری شود. دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی در حال بررسی امکان احراز هویت کامپیوتری مبتنی بر امواج مغزی به عنوان جایگزینی برای کلمه عبور هستند. تاکنون علم زیست‌سنجی با استفاده از اسکن اثر انگشت و شبکیه یا شناسایی صورت و صدا به عنوان یک راه ایمن‌تر احراز هویت کامپیوتری نسبت به کلمات عبور محسوب می‌شدند که جعل یا دزدیدن آنها سخت است. اما این سیستم‌ها نیز بسیار کند، ناخوانده و گران هستند. به گفته دانشمندان، پیشرفت‌های اخیر در فناوری‌های زیست حسگر می‌تواند استفاده از الکتروانسفالوگرافی یا سنجش‌های امواج مغزی را برای احراز هویت کامپیوتری ممکن سازد. هدست‌های جدید که از یک حسگر تماسی در برابر پیشانی کاربر استفاده می‌کنند، می‌توانند یک سیگنال الکتروالسفانوگرافی را از لوب چپ جلوی مغز ساطع کنند. به گفته این محققان، این هدست به غیر از حسگر الکتروالسفانوگرافی کاملا شبیه یک هدست برای استفاده از تلفن‌های همراه، پخش موسیقی و دیگر دستگاه‌های محاسباتی است. این دانشمندان آزمایش‌هایی را برای تعیین کافی بودن کیفیت این علامت برای احراز هویت دقیق انجام داده‌اند. چراکه یک کامپیوتر ممکن است نیازمند شناسایی دقیق و مداوم الگوهای امواج مغزی فرد برای تشخیص وی از افراد دیگر باشد.

   فناوری کنترل دستگاه‌های لمسی با امواج مغزی
بر اساس این گزارش، سامسونگ نیز در حال حاضر با همراهی پژوهشگرانی از دانشگاه تگزاس، دارد روی راهکاری تحقیق می‌کند که با استفاده از الکترو انسفالوگرافی به مهار قدرت‌های ذهنی انسان به منظور ارسال دستور به تبلت‌ها و تلفن‌های همراه می‌پردازد و اگر این به تنهایی کافی نیست، باید بدانید که سامسونگ در اصل امیدوار است بتواند آن را به خط اصلی بازار تبدیل کند؛ یعنی به تولید انبوه برساند.
اگر بخواهیم کمی ‌دقیق‌تر صحبت کنیم، باید بگوییم که در حال حاضر، استفاده از این سیستم با زحمت همراه بوده و هدف از توسعه آن، افرادی با معلولیت‌های مختلف است. ولی وقتی به دو سال اخیر و علاقه سامسونگ به ارایه روش‌های جدید برای تعامل با رابط کاربری محصولات نگاه کنیم، آن وقت پذیرش موضوع تولید انبوه و تصور راهکاری برای مصرف کننده عام، آسان می‌شود. سامسونگ در آزمایش‌های خود از شرکت‌کنندگان می‌خواهد که الکترودهای ثبت و اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی مغز را روی سر خود قرار دهند. سپس با تمرکز روی آیکون‌های نمایشگر، سنسورها قادر به تشخیص الگوهای الکتریکی منحصربه‌فرد شده و انتخاب گزینه‌های مختلف را میسر می‌کنند. در کل، دقت دستگاه بین 80 تا 95 درصد است و کاربران می‌توانند به طور میانگین هر پنج ثانیه یک انتخاب را انجام دهند. به منظور آسان‌سازی استفاده از سیستم، محققان به دنبال توسعه کلاه‌های برخوردار از الکترودی هستند که استفاده از آنها هم راحت‌تر باشد. یعنی افراد بتوانند در طول روز بدون مشکل آنها را روی سر قرار دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :