آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 25822
تاریخ انتشار : 4 اردیبهشت 1392 0:24
تعداد بازدید : 940

پیکان انتقادات به سوی تیم کوک نشانه رفته است

اپل در پی جابزی دیگر

درست است که اپل در فصل مالی اخیر یعنی سه ماهه اول 2013 عملکرد خوبی داشت و توانست رکورد فروش 37 میلیون دستگاه آیفون را بشکند، اما گویا برخی این عملکرد خوب را هنوز از چشم استیو جابز می بینند و اصلا این موضوع را به تیم کوک، مدیرعامل جدید ربطی نمی دهند. این افراد از همان ابتدا با زیر ذره بین گذاشتن کوک، به بهانه های مختلف پیشرفت اپل را به جابز نسبت داده و فقط از کوک ایراد گرفتند. به طور مثال در سال 2012، زمانی که اپل به عنوان بزرگ ترین شرکت ایالات متحده انتخاب شد، خیلی ها گفتند که جابز بزرگ فکر می کرد و این موفقیت ها مدیون اوست، اما کوک بزرگ فکر نمی کند

 

گزارش: نسترن صائبی
منابع: فوربس و CNet

 به هر حال به نظر می‌رسد که هنوز هم تیم کوک نتوانسته زیرکی و استعدادی که باعث موفقیت شرکت و خلق محصولات جدید می‌شد را از خود نشان بدهد. تنها واکنشی که وی در زمان به وجود آمدن رسوایی نقشه اپل نشان داد، اخراج کردن افرادی بود که روی این برنامه کار می‌کردند. همین امر نیز اسباب ایرادگیری را برای خیلی‌ها فراهم کرد. ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود. اخیرا وب‌سایت Glassdoor فهرست سال ۲۰۱۳ خود در مورد ۵۰ مدیرعامل برتر با بالاترین امتیاز را منتشر کرد که براساس آن مارک زوکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک با کسب بیشترین امتیاز در صدر این فهرست قرار گرفته است. امتیاز مدیران عاملان توسط کارمندان آنها داده می‌شود و زوکربرگ با ۹۹ درصد تاییدیه از سوی کارمندان خود این امتیاز را به دست آورده است.
زوکربرگ در سال گذشته امتیاز ۸۵ درصد را به دست آورده بود.
 این در حالی است که تیم کوک که سال گذشته رتبه اول را به خود اختصاص داده بود، امسال در رتبه‌ای بهتر از هجدهم قرار نگرفت. امتیاز تیم کوک ۹۳ درصد بوده در حالی که سال گذشته او امتیاز ۹۷ درصد را به دست آورده بود. این امر نیز نشان می‌دهد که کم‌کم کارمندان اپل نیز دارند به کوک بدبین می‌شوند و به این موضوع اعتقاد پیدا می‌کنند که تیم کوک به درد این شرکت
 نمی‌خورد.

به تیم کوک هم تلقین شده است
خبرهای جدید حاکی است که ارزش سهام شرکت اپل به نسبت زمانی که آیفون 5 در 21 سپتامبر سال گذشته معرفی شد به نصف کاهش پیدا کرده است؛ آیفونی که حتی خیلی از طرفداران اپل اقرار کردند که نوآوری در آن نمی‌بینند. سیبی که استیو جابز پرورش داد و سال‌ها رو به آسمان‌ها حرکت و قانون گرانش نیوتن را نقض می‌کرد، حال گویا تحت تاثیر این قانون قرار گرفته و به سمت پایین در حال سقوط است. با این حال، برخی به این موضوع رسیده‌اند که تیم کوک خودش هم نمی‌داند چه می‌کند و چه کار باید بکند. به همین دلیل نیز نشریه طنز Onion، تصویری از کوک منتشر کرده که در آن کوک به دنبال هدایت آسمانی از استادش، استیو جابز است. از قول این نشریه تیم کوک بر سر مزار استیو با گریه و زاری فریاد می‌زند که "چه غلطی بکنم؟"

اقدامات مخفیانه علیه کوک
منابعی در وال‌استریت که نزدیکی خاصی به چند تن از مدیران اپل دارند ادعا کردند که برخی از مقامات اپل به طور مخفیانه به دنبال یک مدیرعامل جدید به جای تیم کوک می‌گردند. البته هیچ‌گونه شواهد موثقی در این باره در دست نیست.
برخی از سهامداران بزرگ که البته میزان سهام اپل را در سبد سرمایه خود کاهش داده‌اند معتقدند اگر همچنین اقدامی شروع نشده باشد، اشتباه است و باید حرکتی که شرایط بازی را برای اپل تغییر دهد انجام گیرد. آنها در جمع‌های خصوصی می‌گویند که زمان رفتن تیم کوک فرارسیده، مدیرعاملی که از زمان تصاحب این مقام توسط او، اپل نیمی از حداکثر ارزش خود را در بازار سرمایه از دست داده است. نگرانی این افراد آن است که هیچ نشانه‌ای از تغییر سریع وضعیت مشاهده نمی‌شود. این در حالی است که اکثر تحلیلگران اصلی در وال‌استریت همچنان به طور کلی نسبت به اپل خوشبین هستند. هر چند از زمانی که استیو جابز درگذشت، شتاب افزایش درآمد و فروش محصولات اپل کاهش یافته و این شرکت وارد فاز "بی‌خطر بودن" شده، با این وجود اپل در حدود 137 میلیارد دلار وجه نقد در حساب‌های خود دارد و همین به تنهایی عاملی است که باعث افزایش قیمت سهام آن در میان مدت خواهد شد. ولی رشد درآمد این شرکت در سال 2013 در حدود 14 درصد تخمین زده می شود که نسبت به 45 درصد سال گذشته کاهش زیادی را نشان می دهد.
 تنها شرطی که برای بهبود وضعیت و بیرون آمدن اپل از این شرایط خنثی می‌توان فرض کرد این است که شاید اپل تحت مدیریت تیم کوک محصولاتی "کاملا جدید و تحسین برانگیز" به دنیا معرفی کند. در غیر این صورت نه سهامداران به تیم کوک روی خوش نشان خواهند داد و نه وال‌استریتی‌ها. در این میان سرانجام هیات مدیره نیز جلوی آنها تسلیم خواهد شد.

مدیر جدید، داخلی است نه خارجی
چیزی که به نظر بعید می‌رسد، آوردن مدیری از بیرون است. اپل یک بار در گذشته این اشتباه را مرتکب شد و جان اسکالی، مدیر پپسی را به ریاست برگزید. باورش سخت است که دوباره چنین اتفاقی رخ دهد. شاید هم به زودی اپل همه را
غافلگیر کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :