آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2606
تاریخ انتشار : 9 آبان 1390 10:44
تعداد بازدید : 384

رييس هيات عامل صندوق توسعه ملي:

ارایه طرح هاي صنعتي به صندوق برای استفاده از تسهيلات

رييس هيات عامل صندوق توسعه ملي گفت: اعتبار کنونی اين صندوق بيش از 23 ميليارد دلار است.

ایسنا- رحيم قرباني افزود: ميزان اعتباري که هم اکنون در صندوق توسعه ملي کشور قرار دارد حتي بيش از ميزان پولي است که در صندوق بين‌المللي پول داريم که بر همين اساس صندوق توسعه ملي کشورمان امروز يکي از صندوق‌هاي پولي قابل توجه در دنياست.
وي با اشاره به اينکه صندوق توسعه ملي تجربه ابتکاري جمهوري اسلامي در دنيا نيست و در ساير کشورها نيز صندوق‌هاي اين چنيني با نام‌هاي مختلفي وجود دارد، اظهار داشت: با اين همه صندوق توسعه ملي نوزاد کشورمان است که از دل ماده 84 قانون پنجم توسعه کشور به وجود آمده است.
وي تصريح کرد: ايجاد صندوق توسعه ملي از تدابير ويژه مقام معظم رهبري بود که با پيگيري‌هاي ايشان تشکيل شد؛ از اينکه ما منابع و ذخاير زير زميني کشور را بي محابا استخراج و هزينه کنيم بايد پرهيز مي‌کرديم که خوشبختانه اين در دولت دهم با ايجاد صندوق توسعه ملي اتفاق افتاد.
رييس صندوق هيات عامل صندوق توسعه ملي با بيان اينکه اين از افتخارات دولت دهم است که کشور را در سال جاري با منهاي 20 درصد منابع ارزي اداره مي‌کند، گفت:‌ دولت در سال اول20 درصد ذخيره ارزي را به صندوق توسعه ملي واريز کرد و از اين پس نيز هر ساله 3 درصد بيشتر از اين ميزان را که از فروش منابع نفتي و گازي کشور به دست خواهد آمد به حساب اين صندوق واريز مي‌کند.
قرباني هيات‌هاي امنا، عامل و نظارت را سه رکن صندوق توسعه ملي دانست و افزود: اعضاي دو هيات امنا و عامل مرکب از سه قوه مجريه، مقننه و قضاييه است؛ ما تصميم گرفتيم اين صندوق را کوچک و البته چابک نگه داريم که بر همين اساس با پيشنهاد ارایه شده، 99 درصد از وظايف هيات امنا به هيات عامل تفويض اختيار شد.
وي از ارایه طرح‌هاي صنعتي به ارزش 9 ميليارد و400 ميليون دلار به اين صندوق برای استفاده از تسهيلات آن خبر داد و گفت: همه شرکت‌هاي خصوصي، تعاوني، نهادهاي مدني و عمومي و همچنين همه شرکت‌هاي صادرکننده خدمات فني و مهندسي مي‌توانند از تسهيلات صندوق توسعه ملي استفاده کنند.
وي يادآور شد: همه سرمايه‌گذاران خارجي در ايران نيز مورد حمايت اين صندوق خواهند بود.
رييس هيات عامل صندوق توسعه ملي با بيان اينکه اين صندوق مي‌تواند در بازارهاي پولي و مالي دنيا سرمايه‌گذاري کند، ابراز کرد: هم اکنون ما در حال مطالعه اين موضوع هستيم اما فعلا ترجيح داده‌ايم الويت خودمان را رفع مشکلات موجود در داخل کشور قرار دهيم و سپس در اقتصاد بين‌المللي ورود پيدا کنيم.
قرباني در ادامه اين نشست با اشاره به اينکه ما امروز ديگر نگران توليد، توزيع و عرضه محصولات در کشور نيستيم،‌ خاطرنشان کرد: دغدغه مهم امروز دولت گرفتن سهم قابل توجهي از بازارهاي جهاني است؛ ما فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري زيادي در دنيا داريم چنانکه حتي در حال حاضر بازار کشورهاي همسايه آمريکا نيز در اختيار صادرکنندگان کشورمان است، بنابراين نبايد اجازه دهيم که اين فرصت خدادادي را رقبا از ما بربايند.
وي همچنين با اعلام اينکه ميزان صادرات غير نفتي آذربايجان غربي در سال 84 حدود 7 ميليارد دلار بود،‌ گفت: ميزان صادرات غير نفتي کنوني اين استان در مقايسه با شش سال قبل تفاوت فاحشي دارد به طوري که هم اکنون اين ميزان به دو برابر افزايش يافته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :