آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26175
تاریخ انتشار : 10 اردیبهشت 1392 14:41
تعداد بازدید : 6652

بررسی اهداف و برنامه‌های سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در گفت‌و‌گو با دبیرکل

چشم از الکامپ برنمی داریم

سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور محورهای اهداف و برنامه های سال 92 را در گزارش عملکرد منتهی به آذر ماه 91 اعلام کرده است که ایجاد انسجام صنفی، توسعه روابط بین المللی، توسعه فضای کسب و کار، فراگیری پوشش سازمان، تاثیرگذاری بر فضای قانون گذاری، تقویت بنیان ها و ساختار داخلی، بازنگری در شیوه برگزاری نمایشگاه ها و تدوین نظام فناوری اطلاعات در حوزه بخش خصوصی از جمله این برنامه هاست که البته، همیشه جزو برنامه های این سازمان بوده و باید باشد. اما اینکه نصر کشور تا چه حد در زمینه تحقق بخشیدن به این اهداف و برنامه ها موفق بوده، بحث دیگری است.
برای دانستن میزان موفقیت سازمان با حمیدرضا قمی، دبیرکل نصر کشور گفت و گویی کرده ایم که حاصل آن، از نظرتان می گذرد. قمی در این گفت و گو از تحقق برخی از این اهداف گفته و از این بابت ابراز رضایت
کرده است.

 

گفت و گو: فخری زارع

 انسجام صنفی، هدف عمده رییس سازمان
ایجاد انسجام صنفی و تقویت مستمر آن که دبیرکل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور از آن به عنوان یکی از مهم‌ترین برنامه‌های سازمان نام می‌برد، جزو اهدافی است که رییس نصر کشور نیز روی آن تاکید داد.
حمیدرضا قمی با بیان اینکه تشکل‌های صنفی باید با انسجام و تعامل با دولت مشکلات صنف رایانه را مرتفع کنند، گفت: امیدواریم تشکل‌های صنفی به اصل هدف و وظیفه خود برسند و در تعامل با دولت بتوانند از حقوق صنف دفاع کنند. بنابراین هیچ رقابت ناسالمی بین تشکل‌ها قابل قبول نیست.
وی افزود: انسجام صنفی یعنی نزدیک کردن نظرات فعالان صنف رایانه و استفاده از ظرفیت نهادها با این شرط که حقوق و نقطه نظرات سازمان نیز رعایت شود.
دبیرکل نصر کشور همچنین با بیان اینکه به طور طبیعی منافع بخشی رسته‌های مختلف کسب و کار در صنف فناوری اطلاعات ممکن است با هم در تضاد قرار بگیرد، گفت: در صنفی که مطالبات آن زیاد است، نمی‌توان گفت اختلاف نظر وجود ندارد. مشکل زمانی به وجود می‌آید که این اصل طبیعی را نپذیریم.
وی افزود: در حال حاضر رییس سازمان با تشکل‌های مختلف جلساتی داشته است که قطعا به نتیجه خواهد رسید.
قمی گفت: برنامه سازمان برای رسیدن به انسجام صنفی، دریافت نقطه نظرات، کشف مشترکات و یافتن شیوه‌هایی برای کاهش اختلافات است.
روابط بین‌الملل شتاب بیشتری می‌گیرد
دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در ادامه با اشاره به پیگیری جدی توسعه روابط بین‌المللی در سازمان گفت: در نظر داریم دیپلماسی بخش خصوصی را در حوزه ICT رونق دهیم.
وی افزود: برای توسعه روابط بین‌المللی تعاملات خوبی با وزارت ICT و سازمان فناوری اطلاعات داشته‌ایم که امیدواریم از این طریق توان داخلی تقویت شود.
قمی با ابراز خرسندی از اینکه در حال حاضر نهادهای دولتی به این نتیجه رسیده‌اند که حضور بخش خصوصی به عنوان نماینده اقتصادی کشور موثر است، گفت: سال گذشته سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور پیشنهاد تشکیل اتحادیه فناوری اطلاعات کشورهای عضو اکو (ECO ICT Union) را داد که به نتیجه رسید و اکنون حضور در اتحادیه جهانی کامپیوتر را پیگیری می‌کنیم.
وی افزود: چشم‌انداز اتحادیه فناوری اطلاعات کشورهای عضو اکو، دستیابی به جایگاه تاثیرگذارترین و معتبرترین نهاد در تعامل با سازمان‌ها و نهادهای فناوری اطلاعات در سطح منطقه و جهان با مشارکت همه ذی‌نفعان بر پایه منافع و مصالح اعضاست که به عنوان بازوی رشد و توسعه اقتصادی برای کشورهای منطقه در حوزه فناوری اطلاعات به ایفای نقش می‌پردازد.
قمی افزود: به جرات می‌توان گفت تشکیل این اتحادیه یکی از دستاوردهای مثبت سازمان طی چند سال گذشته بوده است.
 تداوم پایش الکامپ
یکی دیگر از برنامه‌های نصر کشور که هر ساله وقت زیادی هم از هیات مدیره می‌گیرد، برگزاری نمایشگاه الکامپ است. سازمان توسعه و تجارت ایران به طور معمول مجریان اکثر نمایشگاه‌های بین‌المللی را از ابتدای سال مشخص می‌کند. اما این اتفاق معمولا برای الکامپ نمی‌افتد و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تا زمان برگزاری این نمایشگاه در حال رایزنی و نامه‌نگاری با شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی و سازمان توسعه و تجارت می‌ماند.
حمیدرضا قمی گفت: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای بهمن ماه سال گذشته درخواست خود را برای در دست گرفتن نمایشگاه الکامپ به صورت کتبی ارایه کرده است و همچنان آن را پیگیری می‌کند.
وی با بیان اینکه باید به الکامپ مانند یک رویداد ملی نگاه شود، افزود: سازمان حتی اگر به عنوان ناظر بیرونی الکامپ باشد، قطعا در برگزاری آن تاثیرگذار است. اما وقتی به عنوان مجری انتخاب می‌شویم از حداکثر توان خود برای هرچه بهتر برگزار شدن نمایشگاه استفاده می‌کنیم.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که پیش‌بینی می‌کنید سازمان امسال الکامپ را برگزار کند یا نه؟ گفت: در مورد نمایشگاه الکامپ همه چیز غیرمنتظره است. ولی امسال به خاطر تغییر دولت این امر غیرمنتظره‌تر و غیرقابل پیش‌بینی شده است.
 جهشی در زمینه توسعه فضای کسب وکار ICT نداشتیم
قمی در بخشی دیگر از سخنان خود درباره توسعه فضای کسب و کار که از اهداف و برنامه‌های سازمان نصر کشور است، گفت: برای توسعه کسب و کار باید به دنبال راهکارها و روش‌های جدید بود و در این راستا دولت باید سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را تقویت کند.
وی با بیان اینکه متاسفانه جهشی در زمینه توسعه فضای کسب و کار ICT نداشتیم، افزود: البته کمیسیون بین‌الملل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای این موضوع به خصوص بحث صادرات را پیگیری می‌کند. در عین حال استان گیلان برای تحقق این برنامه گام‌های مثبتی برداشته است به گونه‌ای که در این استان دولت در نظر دارد برخی پروژه‌های دولت الکترونیکی توسط سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایجاد شود.
قمی افزود: هرچند در این زمینه گام‌های خوبی برداشته شده، ولی رضایت‌بخش نیست.
وی گفت: در سیاست‏های کلی ناظر بر برنامه پنجم توسعه، بهبود محیط کسب و کار به عنوان راهبرد اساسی تحقق رشد مستمر و پرشتاب اقتصادی، گسترش عدالت اجتماعی و ارتقای استاندارد زندگی مردم قلمداد شده و یکی از مهم‌ترين اهداف برنامه پنجم توسعه است. بنابراین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز این موضوع را در دستور کار خود قرار داده و پیگیری می‌کند.
دبیر نصر کشور در ادامه با بیان اینکه برای تقویت ارکان و بنیان سازمان باید فرآیند عضوگیری جدی‌تر باشد،گفت: تاکنون سازمان نظام صنفی رایانه‌ای 25 استان تشکیل شده است اما در فرآیند عضوگیری باید کمی جدی‌تر باشیم.
وی افزود: نظام صنفی رایانه‌ای همچنین به عنوان یک نهاد مستقل بر فضای قانون‌گذاری تاثیرگذار است. مستقیما با مجلس مراوداتی داشته و مسایل را پیگیری کرده است.
  برنامه‌های سازمان شناور است
حمیدرضا قمی با اشاره به شرایط سخت فعالان بازار فناوری اطلاعات گفت: هیات مدیره سازمان نمی‌توانند بنشینند و با دورنمای بد به این مورد نگاه کنند بلکه باید از تمام فرصت‌ها برای بهبود شرایط فعالیت اعضا استفاده کرد.
وی افزود: برنامه‌های سازمان شناور است و در بدبینانه‌ترین شرایط هم به نتیجه می‌رسد. بنابراین نگرانی نداریم که برنامه‌ها تحقق نیابد.
قمی اظهار امیدواری کرد که روند انتقال دولت به گونه‌ای انجام شود که اطلاعات به افرد جدید منتقل شود زیرا تغییرات در کشور ما همواره هزینه گزافی به همراه داشته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :