آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2621
تاریخ انتشار : 9 آبان 1390 11:19
تعداد بازدید : 652

بر اساس گزارش کمیسیون اصل90 مجلس

وزیر اقتصاد در اختلاس مقصر شناخته شد

روز گذشته گزارش کمیسیون اصل ۹۰ درباره تخلف ۳ هزار میلیاردی که حاصل بررسی بیش از 6 هزار و 500 صفحه اسناد و مدارک بود در صحن علنی مجلس قرائت شد.

مهر- پس از قرائت  168  نفر از نمایندگان مجلس با ارجاع گزارش کمیسیون اصل 90 به قوه قضاییه موافقت کرده و همچنین خواستار استعفا یا برکناری حمید پورمحمدی، قائم‌مقام بانک مرکزی و نیز ابوالحسنی، معاون امور بانکی وزیر امور اقتصادی و دارایی شدند.
کمیسیون اصل 90 مجلس در گزارش خود درباره سوء استفاده کلان از نظام بانکی تاکید کرد،‌ مقامات وزارت اقتصاد اعم از وزیر، معاون وی و سایر مدیران مربوطه در وزارتخانه و بانک‌های درگیر در بحث تسهیلات یا اعتبارات اسنادی گروه آریا کاملا در جریان ریسک اعطای اعتبار و تسهیلات به گروه آریا و تخلفات این گروه بوده‌اند که باید نسبت به عدم پیگیری موضوع پاسخگو باشند.
بخش‌های این گزارش عبارتند از: معرفی اجمالی گروه امیر منصور‌آریا، تخلفات صورت گرفته در نظام بانکی، اقدامات و هشدارهای قبل از کشف تخلفات، آسیب شناسی و پیشنهادها.کمیسیون اصل 90 در بخشی از این گزارش به تخلفات بانک صادرات از جمله اعطای اعتبارات بیش از حد مجاز، عدم کفایت وثایق نسبت به تعهدات گروه آریا، تبانی در گشایش اعتبارات اسنادی و عدم اعتبارسنجی مشتری، عدم اخذ کارمزد و پیش دریافت در ازای گشایش اعتبارات اسنادی و همچنین تخلفات بانک ملی پرداخت.
 در این گزارش به ضعف ساختار نظارت داخلی بانک‌ها، ضرورت به کارگیری نیروهای صالح و کارآمد، بی‌توجهی وزارت اقتصاد به وظایف قانونی، عدم دقت کافی در انتخاب اعضای هیات مدیره و مدیران بانک‌ها، عدم اعمال نظارت بر عملکرد بانک مرکزی و بانک‌ها و بی‌توجهی به گزارش‌های بازرس قانونی بانک‌‌ها اشاره شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :