آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26305
تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1392 10:17
تعداد بازدید : 696

با امضای تفاهم‌نامه‌ای میان ایرانیان‌نت و منطقه آزاد ارس

نخستین شبکه دسترسی فیبرنوری در منطقه آزاد ارس اجرا می شود

مراسم امضا و مبادله تفاهم نامه "ایجاد شبکه دسترسی فیبرنوری در منطقه آزاد ارس" بین شرکت ایرانیان نت و منطقه آزاد تجاری - صنعتی ارس با حضور علی حکیم جوادی معاون، وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات، صادق نجفی رییس منطقه آزادتجاری - صنعتی ارس و محمدعلی رحماندوست، مدیرعامل شرکت ایرانیان نت در محل سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد. با این تفاهم قرار است شبکه دسترسی فیبرنوری ایرانیان نت به عنوان نخستین منطقه در کشور، در منطقه آزاد ارس اجرا شود.

 

قرار است در فاز نخست برای پنج هزار کاربر در منطقه ارس دسترسی فیبرنوری فراهم شود که این ظرفیت تا 100 هزار کاربر قابل افزایش باشد.
پهنای باند در نظر گرفته شده نیز 20 تا 40 مگابیت بر ثانیه است.
مدیران اپراتور ایرانیان‌نت دلیل انتخاب منطقه آزاد ارس برای اجرای پایلوت اول این پروژه را وجود مشتری‌های تجاری و صنعتی در این منطقه، نزدیک بودن به ایستگاه نوردوز شرکت ارتباطات زیرساخت، سهولت در انجام عملیات اجرایی ایجاد شبکه به دلیل بکر بودن منطقه و  سهولت اخذ مجوزهای لازم به دلیل قوانین خاص منطقه آزاد، عنوان کردند.
فناوران- علی حکیم‌جوادی، معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات در این مراسم  در خصوص تاثیرات مثبت شبکه فیبرنوری در دسترسی به اینترنت گفت: یکی از دلایل اصلی راه‌اندازی اپراتور چهارم این بود که دسترسی به اینترنت در کشور بهبود پیدا کند که کاربران با بهره‌وری از شبکه فیبرنوری پهنای باند مناسبی را برای دسترسی به شبکه ملی اطلاعات در اختیار داشته باشند.
وی درباره به سهم 20 درصدی وزارت ارتباطات در این اپراتور گفت: این سهم دلیل بر اهمیت این شبکه و تاثیر‌گذاری آن است.
حکیم‌جوادی افزود: طبق آمارهای جهانی اگر 10 درصد از پهنای باند در کشور بالا رود، در حوزه اشتغال شرایط به نسبت بهتری را تجربه خواهیم کرد و GDP هم حدود 4/1 افزایش پیدا می‌کند و به همین دلیل اکنون بسیاری از کشور‌های نوظهور در عرصه‌ اقتصاد این مساله را مورد توجه جدی قرار داده‌اند.
وی همچنین گفت: پروانه اپراتور چهارم یکی از کامل‌ترین پروانه‌هاست و به همین دلیل این شرکت می‌تواند تمامی ‌خدمات ارتباطی را ارایه کند که البته لازم است در این زمینه مجوزهای مورد نیاز را از مراکز ذی‌صلاح دریافت کند که بتواند سرویس‌های مدنظر خود را در اختیار کاربران قرار دهد.مدیرعامل منطقه آزاد تجاری - صنعتی ارس نیز در این مراسم معافیت از پرداخت عوارض و مالیات را از جمله امتیازات این منطقه برشمرد و افزود: در حال حاضر حدود 9 میلیون نفر در استان‌های مجاور سکونت دارند.
 صادق نجفی گفت: منطقه آزاد ارس دارای 20 هزار سکنه است و روزانه یکهزار و 800 خارجی به این منطقه وارد می‌شود.
وی گفت: نزدیکی به مرز نخجوان و ارمنستان و فاصله 20 دقیقه‌ای با مرز شرایط مناسبی را برای ورود افراد خارجی به این منطقه فراهم کرده است.رییس منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس گفت: در سال 91 منطقه ارس از نظر سودآوری اقتصادی پس از جزیره کیش رتبه دوم را داشته است. این در حالی است که سودآوری اقتصادی کیش از نظر تجاری نبوده بلکه در زمینه املاک بوده است.وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سال گذشته با 10 میلیارد تومان هزینه‌ فیبر نوری را از تبریز به ارس آوردیم که در نتیجه این اقدام هم‌اکنون چندین شبکه تلویزیونی از نقطه صفر مرزی پخش می‌شود.
 اتصال 7 شهر کشور به شبکه فیبر نوری
محمدعلی رحمان دوست مدیرعامل ایرانیان نت نیز در این مراسم گفت: در فاز اول اجرای فیبر نوری در کشور هفت شهر تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز، کرج و قم به شبکه فیبر نوری مجهز خواهند شد و تا پایان مردادماه 92علاوه بر منطقه آزاد ارس، سرویس شبکه اتصال فیبرنوری در مشهد و تهران نیز عملیاتی می‌شود. وی افزود: باید تا مرداد‌ماه سال آینده حدود 400 هزار نفر به این سرویس دسترسی داشته باشند.وی سرمایه لازم برای اجرای این طرح در منطقه ارس را حدود 15 میلیارد تومان دانست.مدیرعامل اپراتور چهارم افزود: باید تا سال 94 شبکه دسترسی به فیبرنوری برای یک میلیون و ظرف هشت سال دیگر برای هشت میلیون مشترک جدید تجهیز شود.
 بهره‌مندی هشت میلیون کاربر ایرانی به پهنای باند 20 مگابیتی
در این مراسم خزایی معاون فنی مهندسی شرکت ایرانیان نت ضمن ارایه گزارش اقدامات انجام شده در منطقه آزاد ارس گفت: در فازاول فعالیت‌های این شرکت هفت شهر و در فاز‌های دوم و سوم به ترتیب 13 و 11 شهر کشور تحت پوشش این شبکه قرار خواهند گرفت.وی همچنین گفت: طبق برنامه پنجم توسعه لازم است 60 درصد از خانوارها و تمام کسب و کارها به شبکه ملی اطلاعات بپیوندند که اجرای طرح FTTx می‌تواند شرایط مناسبی را برای دسترسی کاربران به پهنای باند مناسب فراهم کند.
وی افزود:  در 10 سال اول فعالیت این شرکت هشت میلیون کاربر ایرانی از پهنای باند حداقل 20 مگابیتی طبق سیاست‌ها و قوانین کشور بهره‌مند می‌شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :