آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2631
تاریخ انتشار : 10 آبان 1390 8:40
تعداد بازدید : 1055

معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد:

نگرانی 32 درصد کاربران ایرانی از نقض حریم شخصی در معاملات الکترونیکي

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با تاكيد بر ضرورت بومي سازي فناوري هاي مرتبط با امنيت در فضاي مجازي گفت: در مباحث امنيتي نبايد به فناوري هاي خارجي اعتماد كرد.

فارس- رضا تقي‌پور در همايش تخصصي امنيت و اعتماد تجارت و اقتصاد الكترونيكي افزود: نبودن يك خدمت يا سرويس در فضاي مجازي ناامن بهتر از بودنش است و ما معتقديم توسعه در حوزه‌ ارتباطات و فناوري اطلاعات بايد توام با ايجاد امنيت صورت گيرد.
وي گفت: بحث امنيت هميشه همراه با انسان بوده و در كنار فضاي فيزيكي كه محيط زندگي بشر است، يك فضاي مجازي درست شده و بسياري از امور در اين فضا به عنوان مكمل فضاي فيزيكي عمل مي‌كنند.
وي با بيان اينكه اين فضا مورد استقبال قرار گرفته و روز‌به‌روز به آمار علاقه‌مندان آن افزوده مي‌شود، ابراز كرد: در همه اين حوزه‌ها لايه‌اي به اسم «امنيت» داريم كه بايد پابه‌پاي توسعه در اين حوزه به آن توجه شود، به خصوص در فضاي مجازي كه كار كمي سخت‌تر است.
تقي‌پور با بيان اينكه در توسعه ارتباطات و فناوري اطلاعات بايد به اين موضوع پرداخته و بيش از پيش توجه شود، گفت: چند سالي است كه در هر طرحي در سطح ملي، پيوست امنيتي را جزو لاينفك آن قرار داديم و بر آن تاكيد كرديم.
وي افزود: وجه دوم هم با توسعه‌ ظرفيت‌هاي ملي توام است و يكي از پيام‌هاي اين همايش هم آن است كه همه دست‌اندركاران اين حوزه با اين بحث آشنا شوند و مهم‌ترين آنها بحث توسعه‌ فناوري‌هاي بومي است.
تقي‌پور با تاكيد بر اينكه بايد بحث امنيتي بيش از پيش و در همه حوزه‌ها مورد توجه قرار گيرد، گفت:‌ توجه به فناوري‌هاي بومي و توسعه‌ نرم‌افزار‌ها دركنار توجهي كه به سخت‌افزار داريم، بسيار مهم است و خوشبختانه با تصويب سند افتا، اين سياست‌ها در كشور روشن است و پروژه‌ها در سطح ملي و اقدامات اساسي همه تعريف شدند كه اميدواريم برنامه‌ راهبردي افتا شتاب بگيرد.
وي با تاكيد بر اينكه بايد بحث امنيت را به رسميت بشناسيم، افزود: به تناسب پيشرفت در ساير ابعاد بايد به عموم جامعه اطلاع‌رساني كنيم تا نگراني‌هاي‌شان در اين زمينه كاهش يابد و در اين حوزه بايد ساز‌وكارهاي حمايتي شكل گيرد و اقداماتي در سطح ملي تعريف شود.
وزير ارتباطات گفت: امروز بحث CA و گواهي الكترونيكي بحثي است كه اگرچه در كشور ما كند حركت مي‌كند، اما اميدواريم سرعت بيشتري بگيرد.
وي با تاكيد بر اينكه بايد بتوانيم در داخل كشور اعتماد كاربران را به دست آوريم، افزود: هفته گذشته در نشست وزيران در تله‌كام 2011 در ژنو، يكي از بحث‌هاي اصلي به موضوع امنيت اختصاص يافت و اينكه كشورمان با چه چالش‌هايي در اين زمينه مواجه است؛ البته فاصله ما با كشور‌هاي ديگر زياد نيست و تقريبا چالش‌هايي داريم كه همه با آن مواجه هستند.
وي گفت: ما در اين حوزه مزيت‌هايي به دليل وجود منابع انساني متخصص داريم و شركت‌هاي دانش‌بنيان هم از ديگر مزيت‌هايي است كه در كشورمان وجود دارد و اگر بتوانيم آن را ساماندهي و صادرات را تقويت كنيم، اين يكي از حوزه‌هايي خواهد شد كه قطعا كشورمان مي‌تواند در آن موفق عمل كند.
وزير ارتباطات افزود: امسال سال اول برنامه پنجم را داريم و اهداف بلندي از نظر كمي و كيفي در اين حوزه ديده شده است كه در اين راستا براي حوزه تجارت و اقتصاد الكترونيكي، دو سري هدف كمي بلندمدت در نظر داريم.
به گفته وي، 20 درصد تجارت داخلي و 30 درصد تجارت خارجي و همچنين رسيدن به 80 درصد پرداخت‌هاي الكترونيكي به‌جاي پولي از اهدافي است كه تا پايان برنامه‌ پنجم توسعه پيش‌بيني شده كه به آن دست يابيم.

عملياتي شدن سند امنيت فضاي تبادل اطلاعات   
به گفته معاون وزير ارتباطات طبق نتایج یک نظر سنجی در خصوص نگرانی‌های امنیتی، 38 درصد مردم در حوزه بانکداری الکترونیکي، 32 درصد از نقض حریم شخصی در معاملات الکترونیکي و 16 درصد از عدم اطمینان در خرید‌‌های الکترونیکی، اعلام نگرانی می‌‌کنند.
علي حكيم‌جوادي، رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران در اين همايش گفت: سند افتا (امنيت فضاي تبادل اطلاعات) در كشور در حال عملياتي شدن است.
وي با تاكيد بر اينكه اين همايش به موضوع امنيت و اعتماد توجه خاصي خواهد كرد، گفت: در پايان همايش جمع‌بندي خواهيم داشت و در دي ماه سال جاري همايش نهايي را برگزار مي‌كنيم و نتيجه اين همايش‌ها به عنوان دغدغه‌ها، سياست‌ها و راهبردها در حوزه تجارت و اقتصاد الكترونيكي ارایه مي‌شود.
وي با بيان اينكه خوشبختانه در كشور ما در سال‌هاي اخير تحولاتي جدي در اين حوزه اتفاق افتاده، گفت: دغدغه مقام عالي وزارت ارتباطات و برنامه‌هاي‌شان در دولت دهم نشان‌دهنده اهميت و توجه به اين حوزه است كه خوشبختانه در بهمن‌ماه سال گذشته سياست‌هاي كلي نظام در حوزه افتا را داشتيم كه براي ما فصل‌الخطاب در حوزه امنيت بود.
وي با بيان اينكه ما سند افتا  را در كشور داريم كه در حال عملياتي شدن است و 29 برنامه اقدام براي آن در نظر گرفته شده، گفت: از اقدامات خوب دولت دهم كارگروه فاوا بود و در نهايت در برنامه پنجم توسعه كه ما در ماده 231 توجه خاصي به موضوع امنيت داريم.
وي درباره محورهاي اين همايش گفت: عوامل موثر بر افزايش اعتماد كاربران در توسعه تجارت الكترونيكي، توسعه كاربرد گواهي الكترونيكي در توسعه تجارت الكترونيكي، جايگاه احراز هويت و اصالت در امنيت تجارت الكترونيكي، نظام مديريت امنيت اطلاعات در تجارت الكترونيكي، شاخص‌ها و معيارهاي ارزيابي امنيت و اعتماد، چالش‌هاي توسعه امنيت و اعتماد در فضاي سايبر و چالش‌هاي ايجاد پايداري و امنيت در فضاي سايبر از جمله محورهاي همايش محسوب مي‌شود.
گفتني است در اين همايش همچنين نشست‌هايي برگزار شد و در آن درباره موضوع اعتماد به تجارت الكترونيكي، چالش‌ها، راهكارها و فناوري‌ها، چالش‌هاي مديريت اعتماد در تجارت الكترونيكي، ارتباط مفهومي امنيت و اعتماد در تجارت الكترونيكي، امنيت در تجارت الكترونيكي از ديد مشتريان: ‌تهديدها و راهكارها، راهكارهاي توسعه اعتماد و امنيت براي توسعه تجارت الكترونيكي، راهكارهاي توسعه اعتماد و امنيت براي توسعه تجارت الكترونيكي سخنراني  بحث‌ و ‌گفت‌و‌گو ‌شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :