آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26323
تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1392 10:47
تعداد بازدید : 681

رییس مجمع عالی واردات:

نامزد های ریاست جمهوری برنامه اقتصادی بدهند نه وعده تورم زا

رییس مجمع عالی واردات با اشاره به ضرورت آسیب شناسی در حوزه اقتصاد ملی و تجارت خارجی گفت: در ایامی که شیب انتخابات تند شده است، نامزدهای انتخاباتی باید نسبت به ارایه برنامه های اقتصادی خود به ویژه در حوزه پولی، بانکی و ارزی و همچنین در حوزه تجارت بین المللی اقدام کنند، نه اینکه با وعده های تورم زا، موضوعات دم دستی را دستاویز تبلیغات انتخاباتی خود قرار دهند.

 

ایسنا- محمد حسین برخوردار افزود: مقابله با محدودیت‌های بین‌المللی در حوزه تجارت خارجی نیاز به اتخاذ رویکردهای دقیق، منسجم و مطالعه شده دارد که این راهکارها می‌تواند از اتاق‌های فکر نامزدهای انتخاباتی حاصل شود. انرژی و وقت اتاق فکر نامزدهای انتخاباتی باید در طول منافع ملی هزینه شود، نه اینکه بی‌ثمر به دنبال تضعیف رقبا باشند.
برخوردار، ضرورت افزایش حمایت‌ها از دو دهک پایین جامعه در شرایط کنونی اقتصاد کشور را مورد تاکید قرار داد و افزود: این حمایت باید هم‌راستا با افزایش تولید و ارتقای سطح اشتغال باشد؛ به طوری که منجر به تحریک تولید و تجارت شود، نه اینکه با افزایش نقدینگی سرگردان در جامعه، بلای جان تولید و تجارت شود و توقع فعالان اقتصادی از دولت آینده نیز بر همین مدار استوار و بهتر است که نامزدها در این رابطه برنامه ارایه کنند که چگونه می‌توان از دهک‌های آسیب پذیر حمایت کنند و از سوی دیگر حجم نقدینگی جامعه را نیز افزایش ندهند؟
وی افزود: نظام یارانه‌ای در ایران همگانی بود و همین امر به عنوان بیماری مزمن اقتصاد کشورمان به یک غده سرطانی بزرگ تبدیل شده و این غده سرمایه‌های ملی کشورمان را هر روز بیش از روز قبل به هدر می‌دهد. این بیماری اول به دلیل اختلال در قیمت‌های نسبی، تخصیص منابع را ناکارآمد کرده بود. به عنوان مثال انرژی ارزان سبب شده بود که مصرف انرژی در کشور ما سه برابر متوسط دنیا باشد و در نتیجه بهره وری و کارایی نیز بسیار پایین باشد. دوم شاهد اتلاف وسیع منابع بودیم. سوم قاچاق گسترده سوخت به خارج از کشور انجام می‌شد و چهارم توزیع درآمد ناعادلانه بود.
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: شناخت مختصات اقتصاد ملی کشور حکم می‌کند که آینده پژوهی در اقتصاد کشور به طور جدی مد نظر قرار گیرد. چرا کاندیداها برنامه مشخص خود را در خصوص سیاست‌های ارزی برای چهار سال آینده ارایه نمی‌کنند تا از سوی فعالان اقتصادی مورد نقد و قضاوت قرار گیرند؟


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :