آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26437
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1392 10:1
تعداد بازدید : 416

معاون كل سازمان توسعه تجارت ایران:

تراز تجاری در سال 91 بهبود یافته است

معاون كل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با استفاده از تهاتر می توان نیازهای وارداتی کشور را تامین و مشکل کمبود ارزی واردات را با این رویکرد تا حدودی برطرف كرد.

فناوران-كیومرث فتح‌اله كرمانشاهی، معاون با اشاره به صادرات 41 میلیارد دلاری و واردات 53 میلیارد دلاری سال 91 گفت: اگر چه مبادلات تجاری کشور در سال 1391 نسبت به سال 1390 کاهش داشته ولیکن شاخص صاوا که نسبت صادرات غیرنفتی کشور به واردات را نشان می‌دهد بیشتر شده و این موضوع باعث بهبود تراز تجاری کشور نیز شده است.
وی همچنین، مدیریت واردات در راستای بهبود تولیدات صادراتی و رفع مشکلات بنگاه‌های تولیدی صادراتی را از الزامات و ضروریات توسعه صادرات غیرنفتی عنوان و اظهار امیدواری كرد: با استفاده از تهاتر بتوان نیازهای وارداتی کشور تامین و مشکل کمبود ارزی واردات با این رویکرد تا حدودی برطرف شود.
كرمانشاهی گفت: در شرایط كنونی در حوزه صادرات کشور برنامه‌ریزی بسیاری صورت پذیرفته که تحقق این برنامه‌ها منوط به تامین الزامات حمایتی از صادرات غیرنفتی است و تخصیص نیم درصد از حقوق ورودی برای کمک به صادرات غیرنفتی به عنوان یک منبع تامین مالی مستمر و مورد نیاز این بخش از پیشنهادات جبرانی و کمکی مطرح شده و امید است با تحقق این موضوع و همچنین سایر حمایت‌های لازم همچون اختصاص 10 درصد از تسهیلات بانکی به توسعه صادرات غیرنفتی کشور، شاهد تحولی در تجارت خارجی كشور باشیم.
معاون كل سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص هدف‌گذاری سال‌جاری در حوزه صادرات غیرنفتی گفت: اهداف تعیین شده در طول سال‌های برنامه پنجم کشور و سند راهبرد ملی توسعه صادرات غیرنفتی به عنوان مبنای برنامه‌ریزی صادراتی در سال‌جاری قرار خواهد گرفت که امیدواریم با حمایت همه نهادها و دستگاه‌های ذی‌ربط این هدف محقق شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :