آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26453
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1392 10:29
تعداد بازدید : 501

سناریوهای دولت برای فاز دوم هدفمندی اعلام شد

دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها گفت: برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها دولت سه سناریو برای افزایش قیمت حامل های انرژی به مجلس ارایه کرده است که در سناریوی اول نرخ هر لیتر بنزین ۱۰۶۰ تومان و در سناریوی سوم دو هزار و ۱۶۰ تومان است.

ایلنا- محمدرضا فرزین در نخستین نشست خبری خود در سال جدید در محل ساختمان صندوق توسعه ملی در حضور خبرنگاران با اشاره به انتقاداتی که به برنامه هدفمندی یارانه‌ها از سوی منتقدان انجام گرفته است گفت: اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها نه تنها کسری مالی نداشت، بلکه موجب رشد نقدینگی و رشد پایه طولی در کشور نیز نشد.
فرزین در خصوص برنامه دولت مبنی بر افزایش قیمت حامل‌های انرژی در فاز دوم و نحوه اجرایی کردن آن گفت: قیمت حامل‌های انرژی چند برابر افزایش نخواهد یافت بلکه بر اساس نرخ ارز قیمت‌های حامل‌های انرژی رشد می‌یابد.
وی افزود: در حال حاضر سه سناریو دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی ارایه کرده است که در سناریوی اول قیمت حامل پیش نهایی بنزین ۱۰۶۰ تومان و در سناریوی سوم دو هزار و ۱۶۰ تومان است که این موضوع تنها پیشنهاد دولت در خصوص اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به کمیسیون تلفیق بوده است.
فرزین در مورد درآمدهای هدفمندی در سال ۹۱ گفت: میزان درآمد‌ها تقریبا مطابق با درآمدهای سال ۹۰ بوده است چراکه تغییری در قیمت حامل‌ها نداشتیم.وی گفت: با احتساب اینکه بخواهیم قیمت حامل‌های انرژی به ۹۰ درصد فوب خلیج فارس برسد و قیمت گاز ۷۵ درصد سبد صادراتی باشد سه سناریو طراحی کردیم که تفاوت آنها در نرخ ارز است.
وی با بیان اینکه آنچه در لایحه بودجه سال ۹۲ در قالب ردیف ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی برای اجرای قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده مربوط به سناریوی اول و قیمت بنزین یکهزار و ۶۰ تومانی است گفت: در این سناریو‌ها رقم دقیقی برای یارانه نقدی برآورد نشده است و رقم یارانه ۲۵۰ هزار تومانی مربوط به سناریوی سوم است که در آن قیمت بنزین به دو هزار و ۱۶۰ تومان می‌رسد.
فرزین با رد هر گونه تصمیم‌گیری یک‌طرفه در خصوص اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها افزود: هنوز دولت هیچ برنامه‌ای برای اجرای گام دوم هدفمندی ندارد و مذاکرات دولت در این خصوص با مجلس در حال انجام است.
رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی همچنین گفت: در سال ۹۱ حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان از خانوار‌ها در قالب اصلاح قیمت‌ها دریافت کرده‌ایم.
فرزین با بیان اینکه از ابتدای اجرای قانون تا پایان سال ۹۰، 17/5 میلیارد دلار صرفه‌جویی انرژی در کشور صورت گرفت که ناشی از اجرای مناسب بود، گفت: قیمت حامل‌های انرژی طی ۲۸ ماه گذشته هیچ تغییری نکرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :