آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26510
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1392 0:59
تعداد بازدید : 550

آیا تبلیغات گوگل زنان را نادیده گرفته است

نبرد گوگل گلاسی بر سر رفع تبعیض جنسیتی

گوگل، کمپین تبلیغاتی گسترده ای برایGoogle Glass به راه انداخته است. در تبلیغات ویدیویی Google Glass افرادی این عینک مخصوص را به چشم زده اند و از آن استفاده می کنند، اما یک وب سایت به مرور تبلیغات ویدیویی Google Glass پرداخته است.

گزارش: نسترن صائبی
منبع: ABC News

یک دامنه زیرمجموعه سرویس وبلاگ‌نویسی Tumblr به آدرس whitemenwearinggoogleglass.tumblr.com عکس‌هایی را از تبلیغات Google Glass منتشر کرده که در آن تمام کاربران عینک گوگل مرد هستند و عکس هیچ مصرف کننده زنی به چشم نمی‌خورد. پدیدآورندگان این دامنه مدعی شده‌اند که گوگل در تبلیغات خود بیشتر از مردها استفاده کرده و در میان افرادی که این ابزار به طور آزمایشی در اختیارشان قرار گرفته، جمعیت مردان بیشتر از زنان است.
گوگل در مورد نسبت جمعیت مردان به زنانی که نخستین سری از Google Glass برای آزمایش در اختیارشان قرار گرفته، اظهارنظری نکرده است. غول جست‌وجو نسخه Explorer عینک خود را برای آزمایش و بازخورد نظر کاربران عرضه کرده است.
با وجود سکوت گوگل در مورد این ادعا، به نظر می‌رسد گروهی از زنان به این مساله واکنش نشان داده‌اند. در پاسخ به دامنه‌ای که فقط عکس کاربران مرد Google Glass را منتشر می‌کند، دامنه‌ای به آدرس womenwithglass.tumblr.com به راه افتاده تا زنان از قافله عقب نمانند و داوطلبان زن استفاده آزمایشی از Google Glass هم تصاویر خود را به اشتراک بگذارند.
کریستینا وارِن یکی از پدیدآورنده این دامنه که خود یکی از نویسندگان فعال وب‌سایت خبری Mashable است می‌گوید: به فکرم رسید که چرا زن‌ها عکس خود را با عینک گوگل منتشر نکنند. حقیقت آن است که تعداد کاربران زنGoogle Glass بسیار کمتر از مردان است، چراکه تعداد تولیدکنندگان نرم‌افزاری زن کمتر از مردان است.
وارن می‌گوید: اکثر زنانی که نخستین سری از عینک‌های گوگل را دریافت کردند، روزنامه‌نگار هستند و جزو کارمندان زن خود گوگل به نظر نمی‌رسد زنان زیادی فرصت امتحان کردن Google Glass را پیدا کرده باشند.
گوگل در بیانیه‌ای در مورد Google Glass گفته است: این عینک به وسیله خود مردم و برای مردم تمام اقشار طراحی شده است و ما امیدواریم که به زودی همه فرصت استفاده از این عینک را در حال گذار پیدا کنند. در گام بعدی قصد داریم Google Glass را در اختیار عده گوناگونی داوطلبان آزمایش این محصول قرار دهیم.
دریافت کنندگان عینک گوگل را کسانی تشکیل می‌دهند که در کنفرانس تولیدکنندگان I/O گوگل در سال 2012 ثبت‌نام کردند. Google Glass نخستین بار در آن کنفرانس رونمایی و معرفی شد. گوگل در سال میلادی جاری از عموم مردم خواست تا انتظارات و ایده‌های خود برای Google Glass را ثبت کنند.
قرار گرفتن زنان زیر سایه مردان در دنیای فناوری اطلاعات و به خصوص در جامعه تولیدکنندگان نرم‌افزاری و کدنویس‌ها موضوع جدیدی نیست، اما طی سال‌های اخیر تلاش‌های برای برهم زدن این وضعیت صورت گرفته است. برای مثال گروهی به نام «دختران کدنویس» تشکیل شده است که هدف آن جلب و پشتیبانی از زنان حاضر در دنیای فناوری است. تلاش زنان برای گسترش نقش خود در صنعت IT چنان بوده که گوگل در کنفرانس امسال I/O خود بخشی را به زنان حاضر در دنیای فناوری اختصاص خواهد داد. Google I/O امسال 15 تا 17 ماه مه برگزار می‌شود و طراحانGoogle Glass دستاوردهای جدید خود برای این عینک را به نمایش خواهند گذاشت.
ریچل اسکلار بنیان‌گذار گروه «دختران کدنویس» می‌گوید: وقتی از تولیدکنندگان نرم‌افزاری صحبت می‌کنیم به شکاف جنسی بزرگی برمی‌خوریم. این شکاف یکی از دغدغه ماست، اما ما در پی کم کردن آن هستیم و می‌خواهیم نسبت زنان و مردانی که به فناوری‌های جدید دسترسی دارند به تعادل برسد.
با وجود آنکه هنوز تا رسیدن به این نقطه فاصله زیادی باقی است، تعداد تولیدکنندگان نرم‌افزاری زن رو به افزایش است. مِیسی کوانگ در میان جمعیت اندک زنانی که Google Glass را دریافت کردند یک تولیدکننده نرم‌افزاری است که برای این عینک برنامه نوشته است.
کوانگ می‌گوید: چندی پیش مشغول نوشتن برنامه‌ای برای عینک گوگل شدم که به نوعی یک شبکه اجتماعی برای دوچرخه سوارهاست. می‌خواهم برنامه‌ام به کاربران این امکان را بدهد که همدیگر را هنگام دوچرخه سواری باخبر و پیدا کنند و همچنین ایستگاه‌های دوچرخه نزدیک به خود را شناسایی کنند.کلیر متیوز یکی دیگر از زنان برنامه‌نویسی است که Google Glass را دریافت کرده است. متیوز که تجربه نوشتن نرم‌افزارهای موبایلی را دارد حال می‌خواهد برای عینک گوگل برنامه بنویسد. او می‌گوید: برنامه‌های موبایلی چارچوب مشخص خود را دارند، اما پلا‌ت‌فورم جدید Google Glass فرصت جدید و هیجان‌انگیزی است تا زنان برنامه‌نویسی مثل من مهارت‌های خود را به نمایش بگذارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :