fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 26514
  تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1392 1:13
  تعداد بازدید : 823

  شنا برخلاف جریان رود

  در سرزمین من، مقاومت مقابل تجربه های جدید یک سنت قدیمی است. مثل آبی که ظرف به ظرف شود و تغییر شکل دهد، دیوار مقاومت برای پذیرش تکنولوژی های جدید نیز با گذشت زمان تغییر شکل می دهد. ما، که داشتن تاریخ چند هزارساله و فرهنگ غنی و استعدادهای درخشان، باد غرور به کلمه مان انداخته، آنقدر این سنت کهنه مقاومت را -که البته به تعبیری مصلحت اندیشی است- پاس داشته ایم و سینه به سینه از این دولت به آن دولت تا امروز دنبال خود کشانده ایم که در زمینه هایی نه فقط متوقف مانده ایم، بلکه چند گام هم رو به عقب برداشته ایم.

  شبنم کهن چی

  نمونه حی و حاضر و تازه‌اش، استفاده از رسانه‌های اجتماعی است. این روزها که ما آماده روزهای داغ تبلیغات و انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری می‌شویم، در پاکستان، کشور دوست و همسایه نیز انتخاباتی در جریان است.کشوری که دیرتر از ایران، اینترنت را پذیرفت و متوسط سواد مردمش کمتر از مردم ماست، کشوری که سال‌ها اختلافات قومی، گرفتارش کرده و در همان زمان ما در ایران به قول مسوولان در حال پیشرفت و سازندگی بوده‌ایم. در حالی که ما آمار کاربران اینترنت و ثبت دامنه ir و ضریب نفوذ اینترنت تلفن همراه را با افتخار منتشر می‌کردیم، پاکستانی‌ها اخبار بمب‌گذاری و کشته شدن مردم و درگیری‌های داخلی را اعلام می‌کردند.
  حالا ایران و پاکستان، هر دو انتخابات پیش رو دارند. کاربران ایرانی در آستانه انتخابات با اختلال شدید اینترنت روبه‌رو هستند؛ کندی و قطعی اینترنت، گسترش فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و قطع دسترسی کاربران به VPN و انواع فیلترشکن‌ها. کاربران پاکستانی در چه حالند؟ آنها کاندیداهای مورد علاقه‌شان را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند؛ برنامه‌های آینده‌شان را، نشست‌ها و مناظره‌های‌شان را، صفحات فیس‌بوک و توییتر و سایت‌ها و وبلاگ‌های رقبای کاندیدای مورد نظرشان را.
  این یک مثال کوچک است که نشان می‌دهد پاکستانی‌ها با جریان رود به سرعت پیش می‌روند و ما ایرانی‌ها با تلاش و سختی بسیار سعی داریم در جهت مخالف شنا کنیم. اگرچه همیشه شنا در جهت جریان هم خوب نیست؛ اما حالا فرهنگ استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، یکی از عمده تفاوت‌های ما و پاکستانی‌هاست؛ پاکستانی‌ها جلوتر از ما حرکت می‌کنند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :