آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26529
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1392 1:51
تعداد بازدید : 637

هندی‌ها برای نابینایان گوشی هوشمند ساختند

بریل روی نمایشگر موبایل

تاکنون تصور کرده اید اگر نابینا بودید حس تان از دنیا چگونه بود، یا دوست داشتید چه کارهایی بکنید یا از چه وسایل و ابزارهایی استفاده کنید.

بلومبرگ - حتی تصور دنیایی تاریک و بدون نور سخت است. اما بسیاری از مردم در سراسر دنیا با این مشکل زندگی می‌کنند و ابزارها و وسایلی که ویژه آنها طراحی و تولید شده باشد خیلی کم و محدود است. گوشی تلفن همراه یکی از ابزارهایی است که این روزها کمتر کسی را می‌توان یافت که آن را نداشته باشد و تاکنون کمتر شرکتی به تولید موبایل برای نابینایان به صورت جدی فکر کرده و راهکاری برای این افراد اندیشیده ‌است.
بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، 285 میلیون نفر در سراسر دنیا مشکل بینایی دارند که 39 میلیون نفر آنها به طور کامل نابینا هستند و 246 میلیون نفر آنها کم‌بینا هستند.
بر این اساس برخی از تولیدکنندگان به فکر افتاده‌اند تا دستگاه‌هایی برای کمک به نابینایان تولید کرده و بتوانند استفاده از دستگاه‌های ارتباطی مثل موبایل را برای آنها ساده‌تر کنند. البته تاکنون گوشی‌های ساده‌ای با کلیدهای بزرگ که روی آنها خطوط بریل برای شناسایی شماره حک شده، عرضه شده است، اما تاکنون گوشی‌ هوشمندی ویژه این افراد به بازار عرضه نشده است.
بر این اساس یک گروه از محققان هندی گوشی هوشمندی با نام Kriyate تولید کرده‌‌اند که امکان ارایه خط بریل را دارد و احتمالا سال آینده به بازار خواهد آمد.
بر اساس گزارش گروه طراحی این محصول، گوشی فوق دارای نمایشگر بریل است بنابراین صفحه نمایش قابلیت برجسته‌نمایی دارد، به طوری که همانند خط بریل در بخش‌های برجسته و در قسمت‌هایی صاف است تا کاربر هنگام لمس نمایشگر بتواند اطلاعات روی آن را دریافت کرده و بخواند.
این گوشی همچنین قابلیت دریافت دستورات صوتی و لرزش را دارد.
انتظار می‌رود این دستگاه با قیمت 184 دلار به فروش برسد. گفتنی است ایده طراحی این گوشی هوشمند موفق به دریافت جایزه 53 هزار دلاری شده که به گفته طراحان، این پول صرف هزینه ساخت نمونه اولیه و طراحی نسخه نهایی آن شده است.
این گوشی مبتنی بر پردازنده “RAY” کوالکام است و با رابط کاربری ویژه نابینایان ارایه شده است.
این پردازنده امکان مکالمه، ارسال پیامک‌ با دستورات صوتی، ناوبری، تشخیص اشیا، دسترسی به سرویس‌های شبکه اجتماعی، دستیار از راه دور، کتاب‌های صوتی و سرویس‌های سرگرمی را دارد.
بر این اساس کاربران می‌توانند قابلیت‌هایی مثل کتاب‌خوان صوتی را انتخاب کنند یا پیامک ارسال و دریافت کنند. برای ناوبری روی این گوشی هم می‌توان با حرکت انگشت روی نمایشگر در مسیرهای مختلف مسیریابی کرد و گوشی با قابلیت لرزشی و صوتی به کاربر پاسخ می‌دهد.
سال گذشته نرم‌افزاری برای گوشی‌های مبتنی بر سیستم‌عامل آندرویید ارایه شد که به کاربران نابینا امکان می‌داد به رابط کاربری اختصاصی، کلیدهایی با فونت بزرگ‌تر و دستورات صوتی دسترسی داشته باشند. این برنامه با قیمت کمتر از یک دلار در اختیار مشتریان قرار گرفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :